اقدامات تحولی دستگاه قضا گره گشای کار مردم و تولید کنندگان است

قوه قضاییه در دوره جدید خود در راستای سند تحول قضایی اقدامات موثری را ترتیب داده است. این اقدامات در راستای بیانیه گام دوم انقلاب اعتمادسازی در بخش‌های مختلف جامعه و افزایش اعتماد عمومی، کاهش حجم زیاد پرونده‌های قضایی و اتخاذ تدبیر مناسب برای کاهش ورودی پرونده‌ها، کاهش چشمگیر جمعیت کیفری، برخورد قاطعانه با مفاسد درون‌سازمانی و برون‌سازمانی، احیای حقوق عامه، تکریم مراجعان و ... بوده است. بر این اساس رییس دستگاه قضا دستورالعمل و بخشنامه‌هایی را در جهت تسریع رسیدن به اهداف قوه قضاییه ابلاغ کرده که کارشناسان این امر را درگفت و گو با خبرگزاری های مختلف ، مثبت ارزیابی کرده‌اند.

در این زمینه می‌توان به دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها که اخیرا از سوی این دستگاه ابلاغ شده اشاره کرد که در راستای کاهش جمعیت کیفری و حبس زدایی اقدام حائز اهمیتی است. سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این خصوص با ارزیابی مثبت از ابلاغ این دستورالعمل تاکیدکرد که جای آن در حوزه قضایی خالی بوده است. حسن نوروزی ضمن قدردانی از رئیس قوه قضائیه برای ابلاغ این دستورالعمل، گفت: در قانون برنامه ششم توسعه بر کاهش عناوین مجرمانه و جمعیت کیفری تاکید شده است؛ چرا که در شرایط کنونی 2 هزار عنوان مجرمانه وجود دارد که امری ناپسند است، بنابراین در کمیسیون قضایی و حقوقی در راستای لایحه دولت برای کاهش عناوین مجرمانه تلاش می‌کنیم.

وی اظهار کرد: باید به رئیس قوه قضائیه دست مریزاد گفت که در شرایط کنونی به وظیفه ملی، شرعی و قانونی به خوبی عمل کرده است که جای آن در حوزه قضایی خالی بود، هر چند ایشان قبل از این هم دستوراتی در این خصوص داده بود و این دستورالعمل به عنوان مکمل و تقویت‌کننده آن‌ها ابلاغ شده است.

 

 کاهش قابل توجه جمعیت زندانیان

همچنین دبیر اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اقدام مثبتی به شمار می‌آید، گفت: با این راهکار می‌توانیم جمعیت قابل توجهی از زندانیان را کم کنیم.

حسین رضازاده اظهار کرد: بسیاری از بازداشت‌ها را می‌توان انجام نداد و صرفا موضوع بازداشت موقت مطرح نیست. رضازاده در ادامه سخنان خود اذعان کرد: آقای رئیسی مسیر خوبی را پیش می‌رود و امیدواریم که این مسیر همچنان ادامه پیدا کند.

محمد علی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس هم با مثبت ارزیابی کردن این دستورالعمل گفت: اهمیت بعضی از جرائم درآن حد نیست که اشخاص به زندان بروند به خصوص کسانی که فاقد سابقه کیفری هستند و این نکته بسیار مثبت این دستورالعمل است که افراد را با فرستادن به زندان بی جهت سابقه دار نکنیم و این می‌تواند در مسائل مختلف خانوادگی، اجتماعی و اقصادی اثر مثبتی داشته باشد.

 

 بخشنامه «نحوه احضار اشخاص حقوقی» گره گشای امر تولید

همچنین دستگاه قضا در راستای سند تحول قضایی علاوه بر برخورد قاطعانه با مفاسد، حمایت از تولید را نیز در دستور کار دارد. در همین راستا رییس قوه قضاییه با ابلاغ بخشنامه «نحوه احضار اشخاص حقوقی» گامی در جهت حمایت از رونق تولید و تقویت اقتصاد کشور برداشتند که این بخشنامه نیز مود توجه کارشناسان قرار گرفته است.

علی اکبر کریمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: صدور بخشنامه «نحوه احضار اشخاص حقوقی» در سال رونق تولید می‌تواند اقدام مثبتی در جهت گره گشایی از امر تولید تلقی شود. این بخشنامه می‌تواند به حمایت از تولید ملی کمک کند.

وی با بیان اینکه برخی از بنگاه‌های اقتصادی در سطح ملی فعالیت می‌کنند بیان داشت: در جریان این فعالیت ممکن است شعبه یکی از بنگاه‌های اقتصادی بزرگ دچار مشکل شود لذا درگیر کردن مدیران آن بنگاه که در سطح ملی مشغول فعالیت هستند قطعا می‌تواند مسئله تولید و اشتغال را به حاشیه براند و مشکلاتی را ایجاد کند.

پورمختار نیز این اقدام را مدبرانه و منطقی و منطبق با شرایط جنگ اقتصادی امروز عنوان کرد و گفت: با این اقدام قوه قضاییه از تعطیلی واحدها جلوگیری می‌کند.

سعید باستان، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم این بخشنامه را در راستای حمایت از تولید ملی دانست و اظهار کرد: بعضا وقتی اتفاقاتی در بنگاه‌های اقتصادی رخ می‌دهد شخص مدیرعامل باید در محاکم قضایی حاضر شود لذا حضور مدیرعامل‌ها به لحاظ اجرایی در اینگونه محاکم مقداری با تبعات همراه است.

همچنین عضو کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران در این زمینه گفت: بخشنامه نحوه احضار اشخاص حقوقی در جایگاه حمایت از تولید، اثرات بسیار مثبتی دارد.

محمود نجفی عرب افزود: در گذشته دادسراها و دادگاه‌ها مدیر واحد تولیدی را احضار می‌کردند که موجب می‌شد واحد تولیدی دچار مشکلاتی شود اما، این بخشنامه جدید بسیار خوب و شایسته است.

 

 بخشنامه احضار اشخاص حقوقی در راستای اقتصاد مقاومتی است

معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران نیز در این زمینه گفت: این بخشنامه حرکت بسیار خوبی است که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، در راستای سیاست‌های حمایت از سرمایه گذاری مشروع و کمک به فعالان سالم اقتصادی است و بارقه‌های امید را در دل مدیران تولیدی کشور ایجاد کرده است.

بیژن پناهی زاده تصریح کرد: آیت الله رئیسی با درایت این نیاز واقعی بخش خصوصی را مورد اجابت قرار دادند تا در دستگاه‌های قضایی در مواردی که لازم نیست و فوریت ندارد در ابتدا در احضاریه یا اخطاریه شرکت را مورد خطاب قرار دهند تا نماینده حقوقی خود را به دادگاه‌ها و دادسراها معرفی کنند.

وی تاکید کرد: این بخشنامه حرکت بسیار خوبی است که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، در راستای سیاست‌های حمایت از سرمایه گذاری مشروع و کمک به فعالان سالم اقتصادی است و بارقه‌های امید را در دل مدیران تولیدی کشور ایجاد کرده است. پناهی زاده گفت: خانه صنعت و معدن ایران از این بخشنامه استقبال می‌کند و تشکر ویژه از ریاست محترم قوه قضائیه دارد، صدور این بخشنامه موجب دلگرمی مدیران شده و در راستای حفظ شان مدیران واحدهای تولیدی است.

معاون حقوقی دولت یازدهم نیز با بیان اینکه ابلاغ بخشنامه «نحوه احضار اشخاص حقیقی» از سوی رئیس قوه قضاییه جای تقدیر دارد، گفت: این بخشنامه در شرایط فعلی که کشور نیازمند کار و تلاش بیشتر در حوزه اقتصادی است، بسیار مورد نیاز بود و واقعا جای تقدیر از رئیس محترم قوه قضاییه در این موضوع وجود دارد. الهام امین‌زاده گفت: با دستور اخیر رئیس محترم قوه قضاییه، نماینده یا وکیل قانونی شرکت یا بنگاه اقتصادی باید پاسخگوی مراجع قضایی باشد و در این شرایط، مدیر آن مجموعه دغدغه‌ای به جز دغدغه‌های تولید و نیروهای زیرمجموعه خود را ندارد.

حجت الله عبدالمالکی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیر گفت: «در برنامه افطاری ماه رمضان با آیت الله رئیسی، بعضی فعالان اقتصادی از ایشان درخواست کردند بابت پاسخ به شکایات، مدیرعامل ملزم به حضور در محاکم نشود و امروز ایشان به این مساله توجه کردند.» علیزاده طباطبایی، وکیل پایه یک دادگستری نیز با مثبت دانستن اقدام رئیس قوه قضاییه در ابلاغ بخشنامه نحوه احضار اشخاص حقوقی خاطرنشان کرد: اگر عمل مجرمانه‌ای توسط شخصیت حقوقی انجام شود طریق جبران خسارت آن در قانون پیش بینی شده است؛ اینکه شخص حقوقی بتواند وکیل بفرستد و اشخاص حقوقی نیز ملزم شوند که وکیل داشته باشند اقدام بسیار مثبتی است.

همچنین نعمت احمدی، وکیل پایه یک دادگستری در یادداشتی درباره اقدامات اخیر رئیس قوه قضائیه نوشت: برای بررسی دستورالعمل اخیر رئیس قوه قضائیه، برای ساماندهی و کاهش جمعیت زندانیان، در ابتدای امر باید دانست که او رشد یافته این نهاد است و از بطن قوه قضاییه بالا آمده و حالا ریاست این نهاد را عهده‌دار شده است. وی افزود: بنابراین آقای رییسی به تمامی مسائل و مصائب قوه قضاییه آگاه بوده و رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران درد را به خوبی شناخته و در راستای درمان آن برآمده است.

همچنین در زمینه بر خورد با مفاسد اکبر رنجبر زاده، عضو هیأت رئیسه مجلس عنوان کرد: «کار قوه قضائیه در برخورد با مفاسد کار بزرگ و ارزشمندی است و نباید به آن آسیب زد و باید از آن پشتیبانی کنیم. ارزیابی‌ها از عملکرد قوه قضائیه نشان می‌دهد که این گونه نیست که این دستگاه در برخورد با مفاسد سیاسی کاری می‌کند.»

وی گفت: «ما آقای رئیسی را این‌گونه می‌بینیم که در برخورد با مفاسد بسیار مصمم و جدی است و کار را به صورت مداوم و مستمر پیگیری خواهد کرد و از سوی دیگر راه نجات کشور در این مقطع حساس تاریخی که در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم، همین شیوه فعلی قوه قضائیه است.»

عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: «ما خدا قوت می‌گوییم به کسانی که آستینشان را بالا زدند که اعتماد عمومی را بازگردانند و امیدوار هستیم دولت هم تلاشش این باشد که اعتماد عمومی جامعه بازگردد.»

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خطاب به دستگاه های اجرایی مطرح کرد

لزوم تسریع در سنددار کردن املاک به صورت کاداستر

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به نقش قابل توجه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اقتصاد مقاومتی، گفت: سازمان ثبت اسناد یکی از سازمان‌هایی است که در وصول مالیات نقش موثری دارد و از این طریق سالانه میلیارد‌ها تومان به خزانه دولت واریز می‌شود.

 ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراسم تکریم و معارفه معاون املاک و کاداستر، مدیرکل دفتر بهبود مدیریت عملکرد و بازرسی و دفتر نظارت و بازرسی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار کرد: این سازمان نقش موثری در وصل مطالبات دارد و قبل از هرگونه نقل و انتقال باید مالیات آن پرداخت شود. نقش دیگر در اجرای اسناد لازم الاجراست. برخی افراد وام‌های کلان می‌گیرند و به دلالی می‌پردازند و اقساط آن را نیز پرداخت نمی‌کنند و سرمایه بانک‌ها به جای بکارگیری در فعالیت‌های اقتصادی، به انحصار عده‌ای از افراد در می‌آید و سازمان ثبت در سال گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان وصول معوقات

 داشته ایم. نقش دیگر جلوگیری از مفاسد اقتصادی است و هنگامی که نقل و انتقال با اسناد عادی صورت می‌کیرد، فرار مالیاتی صورت می‌گیرد. خداییان در ادامه با اشاره به نقش قابل توجه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از آفات اقتصادی پولشویی است که اقتصاد جامعه را فشل می‌کند. شخصی با قاچاق مواد مخدر مبلغ کلانی را کسب می‌کند و املاکی را با سند عادی می‌خرد تا اثری برجای نگذارد و اگر تمام معاملات با سند رسمی صورت گیرد، از کلاهبرداری جلوگیری می‌شود. نقش دیگر سازمان ثبت بر اقتصاد مقاومتی، حمایت از فعالیت‌های فکری و ثبت اختراعات است و معمولا سوءاستفاده گران به دنبال نخبگان می‌روند تا از اختراعات آن‌ها استفاده کنند. همچنین نقش مالکیت معنوی سازمان ثبت در تجاری سازی اختراعات اثرگذار است و هرساله کلاس‌های آموزشی در این زمینه برگزار می‌شود. رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد: این موارد گوشه‌ای از فعالیت‌های سازمان ثبت اسناد و نقش آن در اقتصاد مقاومتی است. اگر تمام اراضی دولت سنددار شود، از زمین خواری جلوگیری به عمل می‌آید. وی در خصوص جلسه تودیع و معارفه اظهار کرد: این جلسه برای تشکر از مسئولین و خدمات صادقانه آن‌ها برگزار شد و جابجایی افراد در مناصب، به معنای عدم توانایی آن‌ها نیست و در این باره چهره‌های جدید در این سازمان مشغول به کار می‌شوند. خداییان در ادامه سخنان خود با اشاره به اجرای صحیح طرح کاداستر خاطرنشان کرد: اجرای صحیح این طرح اهمیت زیادی دارد و باید به درستی اجرا شود و توقع داریم که همکاری سایر دستگاه‌ها نیز جلب شود و باید در ارائه آمار دقیق باشیم. باید آمار دقیق ارائه شود تا مشکلی برای سازمان به وجود نیاید. همچنین تسریع در سنددار کردن اراضی ملی مورد انتظار است و این کار باید سریعا انجام شود تا اسناد دفترچه‌ای به برگه‌های تک برگی کاداستری تبدیل شود. رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: جمع آوری پرونده‌های ثبتی اهمیت دارد و حدود نیمی از پرونده‌ها آرشیو شده است، اما قابل استفاده نیستند و این کار باید مجددا کدگذاری شود تا به صورت دقیق جمع آوری شود. همچنین باید موضوع اسکن پرونده دفاتر اسناد رسمی تسریع شود. لازم به ذکر است که بخشنامه‌های متعددی درباره املاک صادر شده که برخی از آن‌ها به اصلاح نیاز دارند. به گزارش خبرگزاری ها، خداییان در جمع خبرنگاران نیز گفت: دستگاه‌های اجرایی این موضوع را در اولویت اصلی قرار دهند که هر چه سریعتر املاک را به صورت کاداستر سنددار کنند. وی در ارتباط با لغو دستور موقت دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف فرایند مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون سردفتری اظهار کرد: ما اختبار کسانی را که در آزمون کتبی قبول شدند را داریم، آزمون شفاهی را انجام می‌دهیم و در این رابطه هیئت‌هایی به استان‌ها اعزام شدند، اختبار تعداد زیادی انجام شده است و بقیه نیز به ترتیب انجام می‌شود.  خداییان در خصوص تملیک اموال غیر منقول توسط اتباع بیگانه، اظهار کرد: افرادی که تبعه ایران نباشند طبق قانون مدنی حق خرید اموال غیرمنقول را ندارند بنابراین اگر کسی هم اموالی همچون زمین و مسکن خرید کرده باشد سند رسمی داده نمی‌شود. ممکن است با سند عادی باشد که بار‌ها تاکید کرده ایم که بایستی مجلس و دولت جهت اعتبار اسناد رسمی با ما همراهی کنند. وی تصریح کرد: ممکن است حتی افراد خارجی زمینی را به صورت عادی بخرند و ما خبر نداشته باشیم بنابراین یکی از راه‌های جلوگیری از اینکار این است که هرگونه نقل و انتقال با سند رسمی باشد.

 

 برای اراضی و املاکی که مستثنیات است، سند صادر می‌شود

مدیر کل ثبت استان تهران نیز در حاشیه این مراسم و در جمع خبرنگاران در ارتباط با اراضی و ویلا‌های باستی هیلز گفت: برای اراضی و املاکی که مستثنیات است، سند صادر می‌شود.

عبدالحسین رامشی در خصوص اینکه آیا همه ویلا‌های ساخته شده در باستی هیلز دارای سند است، عنوان کرد : همه آن‌ها خیر، البته تعداد دقیق را نمی‌دانم؛ اما در مورد چیزی که در محدوده مستثنیات بوده برابر مقررات سند مالکیت صادر شده است یک قسمتی اراضی موقوفه بوده که با اشخاص قرارداد بسته شده و قسمتی نیز اراضی ملی است که سند آن را به دولت می‌دهیم و دولت اگر واگذار کند در اختیارات ما نیست.

وی گفت: برای اراضی ملی در استان تهران حدود ۹۶ درصد سند مالکیت صادر کردیم از این تعداد حدود ۳۰ درصد در بانک کاداستر جانمایی و تثبیت شده است. برابر قانون ۹ ماده حدنگار سازمان‌ها باید ظرف دو سال اسناد مالکیتشان را به روز و تک برگ کنند و بسیاری از سازمان‌ها اقدام نکردند که پیگیر این موضوع با همکاری معاونت استانداری و معاونت پیشگیری از وقوع جرم هستیم.

مساله نگهداری از حیوانات اهلی در فضای اختصاصی ساختمان

طبق ماده 2 قانون تملک آپارتمان‌ها، قسمت‌های اختصاصی واحد مسکونی مانند بالکن، انباری و پارکینگ و به‌طور کلی قسمت‌هایی که در سند مالک یا خریدار واحد عنوان شده است، اختصاصی هستند.

نگهداری هرگونه حیوان مانند طوطی و سگ داخل آپارتمان که باعث ایجاد آلودگی بهداشتی یا صوتی یا ترس برای همسایه‌ها ‌شود، خصوصا در مورد نگهداری سگ، در صورتی‌که با حقوق سایرین منافات داشته باشد حتی در قسمت اختصاصی ممنوع است و هر یک از مدیران یا ساکنان با طرح شکایت کیفری می‌توانند مالک مزاحم را مجبور به اطاعت از قوانین و رعایت امنیت و آرامش همسایگان کنند تا حیوانات مزاحم را از ساختمان بیرون ببرند.

اگر عمل یکی از ساکنان به عنوان مثال، نگهداری حیوان خانگی در فضای اختصاصی شخصی‌، بهداشت آپارتمان را به مخاطره اندازد یا با ایجاد سر و صدا آسایش سایرین را سلب کند، قابل پیگرد قانونی است؛ چه رسد به اینکه این عمل در فضای مشترک زندگی آپارتمانی رخ دهد و رضایت و اذن سایرین را به همراه نداشته باشد. نگهداری حیوانات در قسمت‌های اختصاصی در حد متعارف و تا جایی که مزاحمتی از لحاظ بهداشتی و ایجاد صدای ناهنجار و ... برای سایر مالکان فراهم نکند‌، منع قانونی ندارد. همچنین نگهداری آکواریوم در فضای اختصاصی آپارتما‌ن‌ها مجاز است.

اسدالله عسگراولادی

 

اسدالله عسگراولادی (زاده ۱۵ اسفند ۱۳۱۲ در چهارراه سیروس، تهران درگذشته ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ تهران)از برجسته‌ترین بازرگانان ایرانی، معروف‌ترین صادرکننده خشکبار ایران، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تمام دوران پس از انقلاب، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین بود.منبع برادر وی حبیب‌الله عسگراولادی از سیاست‌مداران مهم ایران بود. برخی او را یکی از ثروتمندترین افراد ایران به‌ شمار آورده‌اند و مجله فوربز در سال ۲۰۰۳ میزان سرمایه او را حدود ۴۰۰ میلیون دلار برآورد کرده‌بود. صادرات پسته، زیره، میوه‌جات خشک و واردات شکر و لوازم خانگی مهمترین فعالیت اقتصادی او بود. با این حال عسگراولادی خود را بازرگان کوچکی می‌دانست که در زمینه صادرات فعالیت کوچکی دارد.

عسگراولادی در ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ درگذشت.

 547368_472

اسدالله عسگراولادی که از وی به عنوان سلطان پسته و خشکبار ایران و عضو برجسته حزب موتلفه اسلامی یاد می کردند، ۲۲ شهریور ۹۸ در سن ۸۷ سالگی به دلیل عارضه مغزی درگذشت. برادرش، حاج حبیب الله عسگراولادی، از تاجران و سیاستمداران معروف ایران و عضو اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام و از موسسان حزب موتلفه اسلامی بود که ۱۴ آبان ۱۳۹۲ درگذشت.

دیدگاه‌ها

عسگراولادی از اقتصاد بازار، توسعه صادرات و حمایت از بخش خصوصی حمایت می‌کرد. او از منتقدان سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد بود، اما علی‌رغم اعتراض‌های تند و بی‌پرده از دولت احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم به وی رأی داد. وی دربارهٔ حمایتش از احمدی‌نژاد گفت که: «چون رهبر معظم انقلاب امر به حمایت همه از دولت احمدی‌نژاد کرده‌اند، ما از دولت ایشان حمایت می‌کنیم، با این‌که معتقدیم این دولت و سیاست‌های اقتصادی‌اش به تمام معنی فشل است»وی از سال ۱۳۳۶ که شرکت حساس را دایر کرد تا پایان عمر کار صادرات کرده‌است. او در مصاحبه‌ای با عصر ایران گفت: «من به این که میلیاردر هستم افتخار می‌کنم به این دلیل که ذره‌ای از دارایی‌هایم را با رانت وکار خلاف به دست نیاورده‌ام. حتی از گرفتن وام بانکی هم پرهیز می‌کنم و گفتم که حتی کار واردات هم نمی‌کنم. نه این که کار واردات را بد بدانم. نه بد نمی‌دانم اما من با خودم عهد کرده‌ام کار صادرات بکنم. البته من هم سلطان میلیاردرهای ایران نیستم.» وی در انتخابات اتاق بازرگانی در تاریخ ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۳، سردمداری ائتلافی با نام «پیشگامان وفاق» را برعهده گرفت. و با عنوان نفر دهم از رشتهٔ بازرگانی، در بین ۴۰ پیروز انتخابات اتاق بازرگانی قرار گرفت. عسگراولادی در دوره نهم نتوانست به اتاق بازرگانی تهران راه پیدا کند.

عسگراولادی تنها دستاورد روحانی را برجام دانسته و گفت «ما از عملکرد اقتصادی دولت راضی نیستیم چرا که مشکلات افزایش یافته‌است.

او ۴ سال ابتدایی دولت روحانی را همراه با تدبیر خوب توصیف کرد؛ اما با بیان اینکه تیم اقتصادی روحانی در عمل موفق نبوده، گفت که «در دوره دوم ریاست جمهوری روحانی شاهد بی‌نظمی‌های زیادی در اقتصاد بودیم» و بزرگ‌ترین اشتباه این دولت «برابری نرخ ارز با ۴۲۰۰ تومان» بوده‌است.

 

انجمن‌ها و شرکت‌های اقتصادی و بازرگانی اسدالله عسگراولادی

برای آشنایی با بخشی از فعالیت های اقتصادی و بازرگانی این بازرگان خوش نام و موفق ایران در ۵۰ سال اخیر، بایستی سراغ این ۸ انجمن و شرکت رفت. جایی که اسدالله عسگراولادی از سال ۱۳۸۴ تا تیر ماه ۱۳۹۸ در آن ها مشغول به فعالیت بود و میلیون ها دلار کالا بین ایران و کشورهای هدف صادراتی خود از استرالیا تا کانادا صادر کرد.

درمانگاه خیریه فرشته

اتاق بازرگانی ایران و استرالیا

انجمن پسته ایران

اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران

اتاق بازرگانی ایران و چین

شرکت پسته ایران

انجمن صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده های غذایی ایران

کنفدراسیون صادرات ایران

 

دانشجویان رشته های مدیریت، کسب و کار و کارآفرینی، درباره DNA فعالیت های اقتصادی اسدالله عسگراولادی از زمان صادرات زیره به نیویورک در سال ۱۳۳۵ تا عصر حاضر، تحقیق کرده و رازهای موفقیت این میلیاردر خود ساخته را به نسل جدید، معرفی کنند.

 

خبر جدید درباره راه‌اندازی سامانه ملی املاک

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن با اعلام این‌که دفتر فناوری اطلاعات وزارت راه در حال فرآیند انتخاب مشاور برای تدوین و راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور است، گفت: طرح اصلی اجرای سامانه ملی املاک و اسکان به تایید سازمان امور مالیاتی رسید.

عباس فرهادیه یادآور شد:  جلسه ای مشترک بین رییس ثبت اسناد و املاک کشور، وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی تشکیل شد و رییس ثبت اسناد و املاک کشور موافقت کرد تا اطلاعات اولیه را در خصوص اسناد و املاک کشور در اختیار این سامانه بگذارد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر دفتر فناوری اطلاعات وزارتخانه راه و شهرسازی در حال اجرای فرآیند انتخاب مشاور برای نوشتن و آماده سازی سامانه ملی املاک و اسکان است، افزود: پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال این سامانه آماده و راه‌اندازی شود و سازمان امور مالیاتی به عنوان مصرف کننده اصلی سامانه بتواند از اطلاعات سامانه بهره لازم را ببرد. وی تصریح کرد: با راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان، بحث اخذ مالیات از خانه های خالی اجرایی می‌شود.

مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن گفت: حجم قابل توجهی سند وجود دارد که برای تمام این اسناد اعم از مسکونی، زمین، تجاری، اداری و هرکاربری دیگر، با راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان، تعیین‌ تکلیف می‌شود که هر واحد چه وضعیتی دارد، چه کسانی که مسکن دارند و از چه واحدی چه استفاده‌ای می‌برد. 

بهبود وضعیت آب سدهای تهران  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران ضمن تشریح آخرین وضعیت مخازن سدهای تهران، اظهار کرد: مخازن سدهای تهران حدود ۹۹۳ میلیون مترمکعب آب دارند که نسبت به سال قبل حدود ۳۳۰ میلیون مترمکعب بیشتر است. سید حسن رضوی، درمورد میزان مخازن سدهای تهران توضیح داد: سدهای لتیان، ماملو کرج و طالقان حدودا ۸۵ تا ۹۰ درصد پر هستند و سد لار بر اساس ظرفیت اسمی حدود ۲۰ درصد، اما بر اساس ظرفیت آبگیری از زمان بهره برداری تاکنون ۴۵ درصد آب دارد. وی در تشریح شرایط مخازن سدهای تهران گفت: شرایط نسبت به سال‌های نرمال شرایط خوبی است. درحال حاضر درحال نزدیک شدن به سال آبی ۹۸-۹۷ هستیم و با حجم خوبی از مخازن وارد سال ابی جدید خواهیم شد. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در ادامه درمورد ورودی سدهای تهران نیز اظهار کرد: ورودی سد کرج حدود هفت تا هشت مترمکعب در ثانیه، سد لتیان حدود شش متر مکعب در ثانیه،سد طالقان حدود هشت مترمکعب در ثانیه، سد ماملو حدود چهار مترمکعب و سد لار حدود هفت مترمکعب در ثانیه است. بر اساس این گزاش، آخرین آماری که ابتدای تابستان ارائه شد حاکی از آن بود که ورودی سدهای پنج گانه تهران در سال آبی جدید ۱۲۰ درصد نسبت به سال آبی گذشته افزایش داشته است. میزان ورودی این سدها در سال آبی گذشته یک میلیارد و ۴۲ میلیون متر مکعب بود در حالی که این میزان در سال آبی جدید به دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون متر مکعب رسید.  حجم مخازن سدهای تهران نیز در آن زمان یک میلیارد و ۲۱۸ میلیون متر مکعب بوده است.

تنها برای ۱۱۰ سکه مهریه می‌توان اقدام کیفری انجام داد

یک حقوقدان درباره چگونگی اخذ مهریه بیش از ۱۱۰ سکه توضیحاتی داد.

مهریه زوجه به عنوان حقی طبیعی و ضروری است که هنگام ثبت عقد دایم و موقت در سند ازدواج آورده می‌شود. مهریه حق قانونی زوجه است که به صورت عندالمطالبه می‌تواند آن را از همسر خود بگیرد، البته اگر زوجه به صورت قانونی و رسمی مهر خود را ببخشد این حق از او گرفته می‌شود، در غیر این صورت زوجه توانایی اخذ مهریه خود را در هر زمانی دارد.

محمدامین حسین‌آبادی، حقوقدان درباره طلب مهریه بیش از ۱۱۰ سکه گفت: مهریه طلب قانونی زوجه است که می‌تواند به هر میزانی که باشد آن را از زوج طلب کند.

وی ادامه داد: فرقی ندارد که میزان مهریه زوجه چقدر باشد، به هر میزانی که مهریه مشخص شده است، زوجه می‌تواند آن را از زوج طلب کند.

این وکیل پایه‌یک دادگستری تصریح کرد: اما بر اساس قانون تنها برای ۱۱۰ سکه می‌توان اقدام کیفری انجام داد. اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد مازاد آن را باید به عنوان یک حق مطالبه کرد.

حسین‌آبادی درباره چگونگی اقدام کیفری برای ۱۱۰ سکه گفت: برای این میزان از مهریه می‌توان حکم حبس یا بازداشت گرفت و زوج را به زندان انداخت.

وی افزود: برای دریافت مازاد مهریه باید دادخواست مطالبه طلب را به دادگاه ارایه داد و اگر زوج ناتوان از پرداخت مازاد مهریه باشد و حکم اعسار او ثابت شود، در این صورت می‌توان برای دریافت مازاد مهریه قسط بندی کرد.

 

افزایش قیمت برخی از خودروهای پرتیراژ داخلی

گزارش‌ها از بازار خودرو حاکی از افزایش قیمت برخی از خودروهای پرتیراژ داخلی نسبت به هفته گذشته است. یکی از بیشترین افزایش قیمت‌ها مربوط به خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ است. قیمت این خودرو سه‌شنبه هفته گذشته ۹۱ میلیون تومان بوده، اما دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افزایش داشته و به ۹۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز با افزایش یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی نسبت به هفته گذشته به ۷۸ میلیون تومان رسیده است. همچنین قیمت پژو پارس، رانا LX و تیبا نیز با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی به ترتیب به ۹۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

در این میان کمترین افزایش قیمت نیز مربوط به پراید ۱۳۱ است که قیمت‌ آن‌ با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی‌ به ۴۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. قیمت پژو ۴۰۵ GLX، سایپا ۱۱۱ و ساینا طی یک هفته گذشته تغییری نداشته و این سه خودرو به ترتیب به قیمت ۷۱، ۴۶ میلیون و ۵۰۰ هزار و ۵۵ میلیون تومان به فروش می‌رسند.

سمند LX و پراید ۱۵۱ نیز تنها خودروهایی بودند که قیمت آن‌ها در یک هفته اخیر کاهش داشته، به‌طوری‌که قیمت سمند با کاهش یک میلیون تومانی به ۷۳ میلیون تومان رسیده و پراید ۱۵۱ نیز در بازار به قیمت ۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود که حاکی از کاهش ۲۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو در بازار است.

 

بدهی‌های ارزی بانک مرکزی کم شد

آمار بانک مرکزی حاکی از کاهش بدهی‌های ارزی این بانک در پایان خردادماه سال جاری است. بر اساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از آمارهای بخش پولی و بانکی کشور، حجم بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در پایان خرداد ماه سال جاری به ۲۲۱ هزار میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر، بانک مرکزی در خردادماه سال گذشته ۲۲۱ هزار میلیارد تومان بدهی ارزی داشته که این آمار نشان‌دهنده ثبات در بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در طول این یک سال است.

این در حالی است که آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد که بدهی‌های ارزی این بانک در پایان سال گذشته ۲۲۳ هزار میلیارد تومان بوده که حجم این بدهی‌ها در خرداد ماه سال جاری نسبت به پایان سال گذشته ۰.۸ درصد کاهش یافته است.

بانک مرکزی در خرداد ماه دو سال پیش یعنی سال ۱۳۹۶، به میزان ۱۵۵ هزار میلیارد تومان بدهی ارزی داشته که این بدهی‌ها در سال جاری نسبت به دو سال پیش بیش از ۴۲ درصد افزایش یافته است.

 

فروش بلیت هواپیما با نرخ بالاتر از آذر۹۷ تخلف است

مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکندگان گفت: فروش بلیط هواپیما به قیمت بالاتر از نرخهای آذر ماه ۹۷ تخلف است و باید شرکتهای هواپیمایی نرخ آذر ماه ۹۷ را ملاک عمل قرار دهند. سیدجواد احمدی اظهار کرد: در تیر ماه سال جاری نرخ بلیط هواپیما در پروازهای داخلی توسط شرکتهای هواپیمایی با هماهنگی سازمان هواپیمایی کشوری و بدون هماهنگی با کارگروه تنظیم بازار، افزایش یافته و نرخهای جدید به اجرا گذاشته شده است.

مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان افزود: از آنجا که طی نشدن فرآیند مندرج در مصوبه

 ۲۹ /۵/ ۹۷ شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور تخلف بوده و علیرغم مکاتبات این سازمان برای اصلاح روند فوق، اقدامی از طرف سازمان هواپیمایی کشوری و شرکتهای هواپیمایی در این زمینه صورت نگرفت، مقرر شد تا تعیین تکلیف نهایی، نرخ بلیط هواپیما بر مبنای آذر ماه سال گذشته محاسبه و فروخته شود و فروش بلیط با نرخ بالاتر، تخلف محسوب شود. این موضوع مورد تایید وزیر راه و شهرسازی نیز قرار گرفته و توسط وی در رسانه‌ها تاکید و تایید شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بر همین اساس طی بازرسی به عمل آمده از چهار شرکت هواپیمایی در هفته‌های اخیر به علت اضافه دریافتی، ضمن تشکیل پرونده مراتب به تعزیرات حکومتی ارجاع شده و وضعیت سایر شرکتها نیز در دست بررسی است.

 

کاهش ۵ هزارتومانی قیمت موز

رئیس اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه قیمت موز در حدود یک هفته اخیر نزدیک به ۵ هزارتومان کاهش یافته است، گفت: قیمت هندوانه به کیلویی ۳۰۰ تومان رسیده است. مصطفی دارایی‌نژاد درباره آخرین وضعیت بازار میوه اظهارداشت: همه اقلام به وفور وجود دارد و عرضه میوه و صیفی جات در بازار کافی است. وی با بیان اینکه نسبت به حدود یک هفته قبل قیمت موز نزدیک به ۵ هزارتومان افت کرده است، افزود:قیمت این میوه به کیلویی ۱۰ هزارتومان رسیده که دلیل این مساله نیز عرضه زیاد و کاهش تقاضا است. رییس اتحادیه بارفروشان افزود: به دلیل ایام محرم تقاضا برای این میوه کاهش یافته اما پیش بینی می شود از روز شنبه ۵۰۰ تومان به قیمت آن افزوده شود. دارایی نژاد با اشاره به اینکه این روزها تقاضا برای سیب زمینی و پیاز افزایش یافته است، گفت: مشکلی در عرضه این محصولات وجود ندارد و هم اکنون قیمت هرکیلوگرم سیب زمینی بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تومان و پیاز بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان است و هیچکدام از این محصولات افزایش قیمت نداشته اند. وی ادامه داد: قیمت خیار گلخانه  نیز طی یک هفته اخیر با ۱۵۰۰ تومان کاهش از کیلویی ۴۰۰۰ تومان به ۲۵۰۰ تومان رسیده است. دارایی نژاد گفت: گوجه فرنگی نیز با ۱۰۰۰ تومان کاهش قیمت، کیلویی ۲۵۰۰ تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار عرضه می شود.

 

کاهش ۱۰ درصدی شعب بانک‌های ادغامی تا پایان سال

بانک‌هایی که قرار است در بانک سپه ادغام شوند باید تا پایان سال ۱۰ درصد از شعب خود را کم کنند و بانک سپه نیز کاهش ۱۰۰۰ شعبه را در طی سه سال در برنامه دارد. بانک مرکزی از سال گذشته ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را در دستور کار قرار داد و پس از حدود دو سال گمانه‌زنی در این‌باره، قرار شد که بانک‌های مهر اقتصاد، قوامین، انصار، حکمت ایرانیان و موسسه اعتباری کوثر در بانک سپه ادغام شوند. بر اساس آنچه که اعلام شده، تابلوهای شعب بانک‌های مذکور تا پایان سال تغییر داده شده و پس از آن با نام بانک سپه فعالیت خواهند کرد. از سوی دیگر، پیش از این نیز بانک مرکزی اعلام کرده که تلاش بر این است که تعدیل نیرو در این بانک‌ها انجام نشود و تمام پرسنل به کار خود ادامه دهند، اما در حال حاضر در برخی از مناطق، این بانک‌ها در محدوده جغرافیایی کوچکی شعبه‌های زیادی دارند که اگر این شعب از پایان سال با نام بانک سپه فعالیت کنند، عملا توجیه اقتصادی نخواهند داشت. در همین راستا، محمدکاظم چقازردی، مدیرعامل بانک سپه درخصوص تعیین تکلیف شعب بانک‌های ادغامی پس از تکمیل فرآیند ادغام، اظهار کرد: ما نگفتیم شعبه‌ای جمع نمی‌شود، بلکه گفتیم پرسنلی از این بانک‌ها حذف نمی‌شود، اما در خصوص شعب بانک ما همین الان بحث بازسازی و بهینه‌سازی شعب بانک سپه را هم داریم و به دنبال کم‌کردن شعب ناکارآمد بانک هستیم.

وی افزود: برای شعب این بانک‌ها نیز برنامه‌ای دادیم که تا پایان سال جاری ۱۰ درصد از شعب بانک را کاهش دهند و در یک برنامه سه ساله این عدد ساخت بهینه شعب را به حد معقول می‌رسانیم.

 

مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی مطرح کرد؛

ساماندهی تبلیغات پزشکی در اینستاگرام

قم نیوز: مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی، از ساماندهی تبلیغات پزشکی در فضای مجازی و همچنین طبقه بندی تخلفات پزشکی خبر داد.

 

به گزارش قم نیوز فربد رهنما، با اشاره به برخی تبلیغات خارج از عرف در حوزه سلامت و امورپزشکی در فضای اینستاگرام، افزود: در حال حاضر دغدغه اصلی نظارتی ما تبلیغات غیر مجاز امور پزشکی در فضای مجازی بویژه اینستاگرام است که البته بخشی از آن توسط افراد و مراکز فاقد صلاحیت انجام می شود. این تبلیغات می تواند موجب بروز مشکلات عدیده ای از جمله القای خدمات شود که در راستای رسالت حرفه ای جامعه پزشکی نیست.

وی با تاکید بر اینکه مرجع صدور مجوز تبلیغات، سازمان نظام پزشکی شهر محل فعالیت است که پس از انجام کارشناسی و دریافت تعرفه مصوب اقدام به صدور مجوز تبلیغات ممهور به مهر برجسته می کند، افزود: فضای مجازی تحت شمول دستورالعمل تبلیغات سازمان نظام پزشکی است به این معنی که اگر فردی بخواهد در فضای مجازی اقدام به تبلیغات دارویی، آرایشی، بهداشتی یا امور پزشکی کند، موظف به اخذ مجوز از سازمان نظام پزشکی است. 

وی ادامه داد: این مجوز با در نظر گرفتن جامعه هدف، محتوای تبلیغات و راستی آزمایی محتوا صادر می‌شود و این در حالی است که بسیاری از افراد بدون اخذ مجوز در فضای مجازی اقدام به تبلیغات امور پزشکی می‌کنندکه یکی از معضلات جدی نظام سلامت است. 

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: تبلیغ در تمام شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی، مشمول قانون و نظارت مستقیم سازمان نظام پزشکی است و اگر پزشکی بخواهد در فضای اینستاگرام تبلیغ کند، باید مطابق قانون با مراجعه به سازمان نظام پزشکی منطقه ای که کار می کند،  درخواست مجوز تبلیغات کند. 

رهنما اضافه کرد: سازمان نظام پزشکی مربوطه با در نظرگرفتن پروانه طبابت و نوع درخواست فرد متقاضی و در چهارچوب قوانین و ضوابط مربوطه، مجوز تبلیغات را صادر می کند.

وی در خصوص نحوه برخورد با تبلیغاتی که بدون اخذ مجوزهای قانونی از سازمان نظام پزشکی در اینستاگرام فعالیت می کنند ؛ تصریح کرد : این نوع تبلیغات بر دو دسته تقسیم می شوند یعنی اگر پزشک یا یک مرکز درمانی بدون اخذ مجوز اقدام به تبلیغ کرده باشد به هیات های انتظامی سازمان نظام پزشکی و اگر  تبلیغ توسط افراد غیرپزشک انجام شده باشد، به دادسرای جرایم پزشکی ارجاع داده می شود. 

وی همچنین در زمینه تبلیغاتی که هویت صاحب صفحه در اینستاگرام مشخص نباشد، اظهار کرد: تخلفات تبلیغاتی این صفحات به پلیس فتا و مراجع قضائی اعلام می شود. 

مدیرکل نظارت سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه رصد تبلیغات فضای مجازی بویژه تبلیغات پزشک نماها، توسط این سازمان از سال گذشته آغاز شده است ؛گفت: اقدامات مناسبی در این راستا صورت گرفته و 210 شعبه سازمان نظام پزشکی را در سراسر کشور فعال نمودیم که همکاری مناسبی از سوی جامعه پزشکی، سازمان‌های نظام پزشکی و  پلیس فتا صورت گرفته است.

وی افزود: یکی از فعالیت‌های جدید سازمان نظام پزشکی در راستای جلوگیری از تبلیغات لجام‌گسیخته کنونی، طبقه‌بندی و گرید بندی تخلفات است که مرجع رسیدگی به هر یک از این تخلفات ممکن است یک شخصیت حقوقی مجزا باشد. 

رهنما ، در ادامه تبلیغات بدون اخذ مجوز از نظام پزشکی را بر حسب شدت آسیب رسانی به چهار دسته تقسیم کرد و گفت: دسته اول تبلیغاتی است که در چارچوب ضوابط مندرج در دستورالعمل بوده اما مجوز لازم را از نظام پزشکی مربوطه دریافت نکرده است که پایین ترین درجه تخلف تبلیغاتی محسوب می شود. دسته دوم تبلیغات بدون مجوز با محتوای فریبنده و اغواگرانه است؛ مثلاً  فردی که ادعا می‌کند بیماری خاصی را تضمینی درمان می‌کند. دسته سوم تبلیغات بدون مجوزی است که محتوای غیرواقعی در خصوص رشته پزشک دارد که به طور نمونه می توان به معرفی پزشک با عناوین تخصصی نامرتبط اشاره کرد. دسته چهارم مربوط به تخلفاتی است که بر خلاف اصول اخلاقی و حاوی تصاویر بدن بیماران است که البته این دسته نیز بر حسب عضو مورد نمایش یک تقسیم بندی ثانویه دارد. بعضی از موارد این دسته چهارم از تخلف خارج شده و مصداق جرم هستند. 

رهنما در پاسخ به این سوال که  آیا اخذ مجوز از سوی سازمان غذا و دارو برای تبلیغ کفایت می کند ، تصریح کرد : همکاران ما در سازمان غذا و دارو مجوز ساخت ، تولید،واردات یا توزیع یک محصول را صادر می‌کنند، ولی در هنگام تبلیغات یک محصول و اشاره به خواص و فواید آن، باید بررسی توسط سازمان نظام پزشکی صورت گیرد. 

وی افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در چند سال اخیر همکاری مناسبی با سازمان نظام پزشکی برای ابلاغ دستورالعمل‌ تبلیغات نظام پزشکی به کانون‌های تبلیغاتی خود داشته است 

رهنما ادامه داد: صاحبان رسانه از جمله صدا و سیما باید به قانون تمکین کنند ، متاسفانه در حال حاضر بسیاری از تبلیغات حوزه سلامت که از صدا و سیما پخش می شود، مجوزهای لازم را از سازمان نظام پزشکی دریافت نکرده است.

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی خاطرنشان کرد : هر چند که موسسات و مراکز درمانی پروانه بهره برداری خود را از وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی می گیرند،  اما مجوز تبلیغات آنها را سازمان نظام پزشکی بررسی و صادرمی کند و اگر موسسات پزشکی مرتکب تخلف تبلیغاتی شوند ، رسیدگی به آن تخلف با احضار مسئول فنی موسسه به دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی انجام می شود.

وی در پایان یادآور شد : با توجه به اینکه در حال حاضر صدور مجوز تبلیغات امور پزشکی در فضای مجازی توسط سازمان های نظام پزشکی سراسر کشور انجام می شود، از اعضای نظام پزشکی خواستاریم که صرفا پس از اخذ مجوزهای لازم به تبلیغات در فضای مجازی اقدام نمایند.

اخبار کوتاه

جزییات کاهش قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

مردادماه امسال قیمت مسکن نسبت به ماه قبل در ۱۸ منطقه از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران کاهش و در چهار منطقه افزایش داشته است. نبض بازار مسکن در ۱۸ منطقه‌ تهران متوقف و قیمت ماهیانه منفی شد. آمار گویای آن است که مردادماه ۱۳۹۸ قیمت آپارتمان در مناطق ۱، ۲، ۴، ۵، ۶، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ نسبت به ماه قبل کاهش داشته و تنها در چهار منطقه از تهران شامل ۳، ۸، ۱۶ و ۲۱ نرخ‌ها تا حد اندکی افزایش را به ثبت رساند. بیشترین افت قیمت ماهیانه  در منطقه ۱۹ با ۸.۸ درصد کاهش مربوط می‌شود.

بر اساس گزارش بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه ۱ تهران از میانگین ۲۹.۸ میلیون تومان در هر متر مربع در تیرماه به ۲۸.۲ میلیون  تومان در مردادماه کاهش یافته است است. در منطقه ۲ متوسط قیمت در تیرماه متری ۲۱.۳ تومان بوده که در مردادماه به ۲۰.۵ میلیون تومان رسیده است. در منطقه ۳ اما با افزایش ۳.۷ درصدی قیمت مواجه بودیم بدین ترتیب که میانگین قیمت از ۲۳.۷ میلون تومان در تیرماه به ۲۴.۶ میلیون تومان در مردادماه رسیده است.

در منطقه ۴ میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در تیرماه ۱۳.۵ تومان بوده که با کاهش ۳.۷ درصدی مردادماه به ۱۳ میلیون  تومان رسیده  است. در منطقه ۵ نیز قیمت در تیرماه ۱۶.۴ میلیون تومان بود که در مردادماه به ۱۶.۳ میلیون تومان رسید. قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه ۶ در تیرماه ۱۷.۱ میلیون بوده که در مردادماه به ۱۶.۲ میلیون تومان رسیده است. در منطقه ۷ قیمت‌ها به ترتیب ۱۲.۸ و ۱۲.۴ میلیون تومان در تیرماه و  مردادماه ۱۳۹۸ گزارش شده است.

در منطقه ۸ البته قیمت‌ها افزایش یافت و از ۱۲.۵ میلیون تومان در هر متر  مربع به ۱۳.۳ میلیون تومان رسید. گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد که منطقه  ۸ در نوسانات قیمتی از مناطق همجوار خود عقب بود. در منطقه ۹ قیمت هر متر مربع مسکن در تیرماه ۹.۴ میلیون تومان بود که در مردادماه به ۹ میلیون تومان رسید. درمنطقه  ۱۰ میانگین قیمت آپارتمان در تیرماه ۹.۲ میلیون  تومان بود که در مردادماه ۸.۸ میلیون تومان شد. میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان در سایر مناطق تهران در تیرماه و مردادماه ۱۳۹۸ بدین شرح است: منطقه ۱۱ تیرماه ۹.۴ میلیون تومان، مردادماه ۹ میلیون تومان. منطقه ۱۲ تیرماه ۷.۸ میلیون تومان، مردادماه ۷.۸ میلیون تومان. منطقه ۱۳ تیرماه ۱۲.۴ میلیون تومان مردادماه ۱۲.۳ میلیون تومان. منطقه ۱۴ تیرماه ۱۰.۵ میلیون تومان، مردادماه ۹.۷ میلیون تومان. منطقه  ۱۵ تیرماه ۷.۴ میلیون تومان، مردادماه ۷ میلیون تومان. منطقه ۱۶ تیرماه ۷.۱ میلیون تومان، مردادماه ۷.۴ میلیون تومان، منطقه ۱۷ تیرماه ۶.۸ میلیون تومان، مردادماه ۶.۷ میلیون تومان، منطقه ۱۸ تیرماه ۶.۱ میلیون تومان، مردادماه ۵.۹ میلیون تومان، منطقه ۱۹ تیرماه ۶.۸ میلیون تومان، مردادماه ۶.۲ میلیون تومان، منطقه ۲۰ تیرماه ۶.۲ میلیون تومان، مردادماه ۶.۵ میلیون تومان، منطقه ۲۱ تیرماه ۱۰ میلیون تومان، مردادماه ۹.۳ میلیون تومان و منطقه ۲۲ تیرماه ۱۲.۲ میلیون تومان، مردادماه ۱۱.۷ میلیون تومان. کارشناسان می‌گویند روند کاهنده قیمت مسکن شهر تهران که از تیرماه آغاز شده ادامه‌دار خواهد بود. البته این فرآیند تا مدتی طول می‌کشد و قیمت‌ها در یک سطح به ثبات می‌رسد. مقایسه رشد بازار مسکن نسبت به ارز در اواخر تیرماه ۱۳۹۸ نشان می‌دهد که از ابتدای دو سال قبل تا کنون قیمت مسکن ۲۰۵ درصد و قیمت دلار ۱۹۷ درصد رشد داشته‌اند. با این حساب، اگر نوسانات نرخ دلار به عنوان مبنایی برای جهش قیمت مسکن تلقی شود ظرفیت این بازار تکمیل شده است. کارشناسان نیز روند نزولی یا دست کم متمایل شدن رشد قیمت ماهیانه به صفر را محتمل‌ترین گزینه در این بازار می‌دانند.

 

آغاز رسمی پروازهای مسافری فرودگاه پیام

نخستین پرواز رسمی مسافری فرودگاه پیام کرج از دوشنبه ۱۸ شهریور پس از موافقت هیئت دولت با مسافری شدن این فرودگاه در ۶ شهریور، از سر گرفته خواهد شد. فرودگاه پیام اعلام کرد پروازهای مسافری این فرودگاه از روز تاسوعای حسینی با پرواز کرج-مشهد از سر گرفته می‌شود. این پرواز ساعت ۱۴ روز دوشنبه ۱۸ شهریور از مبدا فرودگاه پیام مشهد انجام می شود و قیمت بلیت آن به نرخ ۲۴۰ هزار تومان به فروش می رسد. هیئت وزیران در جلسه 6 مرداد با توسعه فعالیت‌های فرودگاه پیام به پروازهای مسافری و آموزشی موافقت کرده بود.

 

جزییات توزیع کالاهای اساسی ویژه ماه محرم

معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از تخصیص برنج، شکر، گوشت، مرغ و روغن به هیئت‌ها خبر داد و درباره جزئیات عرضه این اقلام توضیح داد.

مجتبی شیرقاضی، سهمیه تخصیص داده شده به هیئت‌ها، حسینه‌ها و مساجد در ماه محرم و صفر سال جاری را ۴۸۰۰ تن برنج، ۲۴۰۰ تن شکر، ۸۰۰ تن مرغ منجمد، ۱۶۰۰ تن گوشت منجمد وارداتی، ۴۸۰۰ تن روغن و ۱۶۱ تن چای در استان تهران عنوان کرد.

به گفته وی، قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار برای کالاهای اساسی ویژه ماه محرم شامل گوشت منجد گوساله ران و سردست از ۴۷ تا ۵۲ هزار تومان، مرغ منجمد ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، برنج هندی ۶۵۰۰ تومان، شکر ۳۲۵۰ تومان، نرخ روغن ۱۵ درصد زیر قیمت درج شده بر روی قوطیهای حلبی ۴.۵ و ۱۶ کیلویی و چای با ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ادامه داد: «در شهرستان‌های استان تهران نیز نمایندگان منتخب کارگروه تنظیم بازار استان، با محوریت فرمانداری و اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان‌ها حواله سهمیه‌ها را صادر و ابلاغ کرده‌اند.»

وی با بیان اینکه پنج نقطه در شهر تهران برای عرضه کالاهای اساسی در ماه محرم اختصاص داده شده است، اظهار کرد: «گوشت و مرغ منجمد توسط شرکت پشتیبانی امور دام مستقیما از طریق دو سردخانه در غرب و شهر تهران یعنی سردخانه هشت شهریور و حکیمیه تهرانپارس توزیع می‌شود.»

این مقام مسئول از توزیع گوشت‌ و مرغ در مراکز یاد شده از دو روز پیش خبر داد و گفت: «هیئت‌ها و حسینیه‌ها برای دریافت گوشت و مرغ تا وزن ۲۰۰ کیلوگرم نیازی به معرفی‌نامه ندارند و می‌توانند با کارت هیئت این محصولات را با قیمت مصوب تهیه کنند، اما برای تهیه بیشتر از این مقدار باید از مرکز مساجد یا سازمان تبلیغات اسلامی معرفی‌نامه داشته باشند.»

شیرقاضی همچنین نماینده توزیع برنج، شکر، چای و روغن را نیز فروشگاه‌های زنجیره‌ای سپه در تهران اعلام کرد که هیئت‌ها، حسینیه‌ها و مساجد با معرفی‌نامه از سوی سازمان تبلیغات اسلامی و مرکز مساجد می‌توانند از شنبه به سه شعبه میدان حر در خیابان کارگر جنوبی، فروشگاه زمرد سپه در خیابان پاسداران و همچنین شعبه‌ دیگر این فروشگاه در جاده مخصوص کرج، بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱، جنب شرکت رازک شیمی مراجعه کنند. وی همچنین در پایان خاطرنشان کرد که توزیع کالاهای اساسی ویژه مراسم عزاداری تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت.

 

قیمت بلیت هواپیما ارزان شد

شرکت‌های هواپیمایی با توجه به کاهش نرخ ارز و قرار گرفتن آن در کانال ۱۱ هزار تومان تصمیم به کاهش قیمت بلیت هواپیما بر اساس ارز ۱۱ هزار تومانی گرفتند. انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران نرخ جدید پروازهای داخلی را که از تاریخ ۲۱ شهریور ماه اجرایی می‌شود منتشر کرد که در آن قیمت بلیت هواپیما در بیشتر مسیرها بیش از ۵ درصد ارزان شد. در نرخنامه جدید شرکت های هواپیمایی قیمت بلیت در اکثر مسیرها بیش از ۵ درصد ارزان شده است و میانگین قیمت های پروازی مدنظر است. در جدول نرخ های اعلامی رقمی از بلیت‌های یک میلیون تومانی دیده نمی شود و حداکثر نرخ های اعلامی زیر یک میلیون تومان است. تنها در مسیر قشم به رشت  سقف قیمتی ۹۹۴ هزار تومان دیده می شود.

برای مثال قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران- مشهد که در جدول مصوب آذرماه سال۹۷ دارای سقف قیمتی ۸۵۰ هزار تومان بود، در جدول اعلامی شهریور ماه به ۷۱۳ هزار تومان کاهش یافت.

شرکت های هواپیمایی تیر ماه امسال یک بار  دیگر دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی خطوط هوایی را افزایش داده بودند اما مسئولان سازمان هواپیمایی همان نرخ های مصوب آذرماه ۹۷ را مدنظر قرار می دادند. پیش‌تر مرتضی دهقان، معاون بین الملل سازمان هواپیمایی کشوری از کاهش سفر هوایی خبر داده بود و گفته بود که در شرایط فعلی که پیک سفرهای تابستانی است بطور میانگین عرضه از تقاضا بیشتر است و در مسیرهای پرتردد، نارضایتی از کمبود صندلی نیست و گلایه از نرخ ها است.

وی گفته بود: نرخ‌های فعلی نیز ناشی از افزایش عمومی هزینه‌های مربوط به شرکت‌های هواپیمایی است. چرا که در حوزه هواپیمایی بخشی از هزینه‌ها ریالی و بخش عمده‌ای از هزینه‌ها نیز ارزی است و مشکلات ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا باعث افزایش هزینه‌ها از جمله هزینه‌های ارزی شرکت‌های هواپیمایی شده است. وی گفته بود: برای شرکت های هواپیمایی، مطلوبیت در کاهش هزینه ها است که بتوانند خدمات خود را با قیمت پائین تری عرضه و در نتیجه مشتری بیشتری را جذب کنند.

 آمارهای پروازی که از خرداد ماه امسال توسط سازمان هواپیمایی کشوری منتشر شد حکایت از کاهش میزان سفرهای داخلی در آخرین ماه بهار داشت.  پایه قیمت بلیت هواپیما تا قبل از ۲۱ شهریور ماه همان قیمت‌های مصوب آذر ٩٧ است‌ و هیچ ایرلاینی نباید بیش از کف و سقف تعیین شده در این جدول اقدام به فروش بلیت هواپیما داشته باشد.  در نرخ‌های جدید شرکت های هواپیمایی تمامی شرکت‌های هواپیمایی با یک قیمت (سقف-کف) تعیین قیمت کرده اند؛ درحالی که در دامنه نرخ‌های گذشته قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران-مشهد ۱۶ شرکت هواپیمایی متفاوت و به‌صورت جداگانه تعیین شده بود.

 

ثبات بازار ارز ادامه‌دار است

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و داراریی گفت: با کنترل عرضه و تقاضا بازار ارز مدیریت شد و این روند ادامه‌دار است. وی درباره شرایط بازار ارز، اظهار داشت: مدت زیادی است در تلاش هستیم، از طریق سیاست‌گذاری برای عرضه و تقاضا و عوامل محیطی عوامل مخل ثبات بازار ارز مدیریت شود، این امر در قالب سازوکارها و روش‌های اقتصادی صورت می‌گیرد. دژپسند  افزود: با اعمال روش‌هایی عرضه ارز تقویت و افزایش پیدا کرد به طور مثال صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را بیشتر به چرخه تولید کشور بازگردانند از سوی دیگر عواملی که موجب تحریک غیرمنطقی و غیراقتصادی تقاضای ارز می‌شد، مدیریت شد.

وزیر امور اقتصادی و داراریی تصریح اظهار کرد: با اعمال روش‌های مذکور و برقراری سیاست محیطی، بازار ارز مدتی است که در ثبات به سر می‌برد، به نظر ما این روند ماندگار بوده و ادامه دارد.

 

پیشنهاد ۲۵۰۰ تومانی دولت برای خرید تضمینی گندم

علی اکبری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: دولت پیشنهاد ۲ هزار ۵۰۰ تومانی گندم را مطرح کرده که در دستور کار شورای اقتصاد قرار گرفته شده است.

وی  در خصوص میزان خرید گندم از کشاورزان در سال زراعی جاری و قیمت خرید تضمینی این محصول در سال آینده، گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی تا دو هفته گذشته حدودا 7 و نیم میلیون تن گندم به صورت تضمینی از کشاورزان خریداری شده است. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پیش بینی شده بود که حدودا 10 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شود اما به دلیل ورود گسترده دلالان به بازار این محصول، پیش بینی‌های صورت گرفته محقق نشد، گفت: دلالان و واسطه‌ها گندم کشاورزان را با قیمت بالاتری از نرخ تعیین شده توسط دولت خریداری می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مقرر شده است تا پایان شهریورماه فرصت داده شود تا گندم‌های موجود تحویل دولت داده شود، تصریح کرد: در صورتی که با کسری گندم مواجه شویم دولت باید تمهیداتی برای جبرای این کسری پیش بینی کند.

اکبری با اشاره به اینکه تا کنون با پیشنهاد قیمت 2 هزار و 800 تومانی خرید تضمینی گندم در سال زراعی آینده که توسط کشاورزان ارائه شده موافقت نشده است، اضافه کرد: دولت پیشنهاد 2 هزار 500 تومانی گندم را مطرح کرده که در دستور کار شورای اقتصاد قرار گرفته شده است. عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، به خانه ملت گفت: قیمت خرید تضمینی گندم به عنوان کالایی استراتژیک باید با رعایت منافع ملی و صرف و صلاح کشاورزان تعیین شود.

 

لزوم تجدید نظر در معافیت‌های مالیاتی نهادها

غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: میلیاردها تومان معافیت‌ و فرار مالیاتی در کشور وجود دارد و براساس آن دولت بزودی لایحه ساماندهی مالیاتی را به مجلس ارائه می‌کند.

وی  با اشاره به اینکه بررسی لایحه مالیات برارزش افزوده در مجلس بسیار طولانی شده و باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود، گفت: در برخی از بخش‌ها بحث مالیات رها شده و در بعضی قسمت‌های دیگر هم باید ساماندهی شود.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه دولت یک چارچوبی را در بخش ساماندهی مالیاتی تدوین کرده است، اظهار کرد: این لایحه شامل مباحث معافیت‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی است و بزودی به مجلس ارائه خواهد شد.  وی تاکید کرد: حجم معافیت‌های مالیاتی در کشور به حدود 1100 تا 1200 میلیارد تومان می‌رسد که رقم بالایی است، همچنین فرار مالیاتی هم 100 هزار میلیارد تومان است که اگر بتوان این ارقام را به چرخه اقتصاد کشور و بودجه بازگرداند، می‌تواند بسیار موثر باشد.

تاجگردون با تاکید براینکه در لایحه ساماندهی مالیاتی معافیت‌های مالیاتی حذف نمی‌شود، گفت: معافیت‌ها تنها ساماندهی می‌شوند مثلا برخی بخش‌ها حدود 30 تا 40 سال پیش, از پرداخت مالیات معاف شده‌اند در صورتی که اکنون تبدیل به یکی از بخش‌های مهم اقتصادی شده و ظرفیت و درآمد بالایی دارند لذا باید در مورد معافیت مالیاتی آنها تجدید نظر شود که این لایحه در اصلاح ساختار اقتصادی بودجه هم لحاظ خواهد شد.

 

نقش سایت های اینترنتی در تلاطمات بازار مسکن مشهود است

مجید کیان پور، عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وزارت راه و شهرسازی باید با برنامه ریزی دقیق، اقدام به ایجاد یک پایگاه اطلاعاتی جامع برای تعیین قیمت مسکن در سایت های اینترنتی کند.

وی با انتقاد از بازگشت اعلام قیمت مسکن به آگهی های خرید و فروش اینترنتی، گفت: در دو سال اخیر بازار مسکن شاهد افزایش 120 درصدی قیمت مسکن بود که این مسئله مشکلات بسیاری را برای مردم و خریداران ایجاد کرد.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کارشناسان دلایل بسیاری را برای افزایش قیمت مسکن اعلام می کنند، فعالیت دلالان، کمبود مسکن در بازار و افزایش نرخ ارز بخشی از دلایل اعلام می شود، حال در این مسیر نقش سایت های اینترنتی در تلاطمات بازار مسکن نیز مشهود است.

وی گفت: متأسفانه سایت های اینترنتی بدون هیچ چارچوب و ساختاری اقدام به انتشار آگهی های خرید و فروش مسکن می کردند، یعنی هر فردی می‌توانست بدون احراز هویت و ثبت نام خاصی، آگهی مسکن را با قیمت‌های متفاوت و بعضا بالاتر از میانگین بازار منتشر کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: شرایط سایت های اینترنتی به گونه ای بود که دلالان به صورت شبکه ای اقدام به قیمت گذاری مسکن می کردند و این مسئله موجب افزایش نرخ مسکن در بازار می شد، البته خوشبختانه با دستور دستگاه قضا و پلیس فتا، این سایت ها در اردیبهشت ماه از درج قیمت منع شدند.

دلایل دپوی کالاها در گمرک

مهدی میراشرفی، رییس کل گمرک ایران دلایل ماندگاری کالاهای ترخیص نشده را بیان کرد. وی اظهار داشت: در گمرکات دنیا معمولاً مانده معقولی از کالا وجود دارد که برخی اوقات از آن به‌عنوان رسوب یا دپوی کالا نام برده می‌شود و در مورد بنادر ما این موضوع به شکلی است که اگر کالایی در بنادر نباشد ممکن است نگرانی‌هایی را به وجود آورد. البته این به آن معنا نیست که در روند ترخیص مشکل وجود دارد. رییس کل گمرک خاطرنشان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده هر یک روز معطلی در ترخیص و ماندگاری کالا معادل یک درصد به قیمت تمام شده کالا اضافه می‌کند که این امر رقابت‌پذیری کالاهای صادراتی ما را کاهش می‌دهد و کالاهای وارداتی را برای واحدهای تولیدی و در نهایت مصرف‌کننده نهایی گران‌تر می‌کند. نکته دیگر آن است که ما کالاهای اساسی را به طور مستقیم از کشتی به کامیون انتقال داده و ترخیص می‌کنیم، یعنی اگر کالا مجوزهای بهداشتی و قرنطینه‌ای را داشته باشد، گمرک حتی ابتدا حقوق و عوارض گمرکی را وصول نمی‌کند و درصدی از کالاها را با ضمانت‌نامه ترخیص می‌کند. میراشرفی تصریح کرد: اگر غیر از این بود نمی‌توانستیم ظرف پنج ماه گذشته ۶۰ میلیون تن کالا صادر و ۱۴ میلیون تن وارد کنیم. این نشان‌دهنده پویایی این بخش است، هر چند که جا دارد این روند تسریع شود و مدت ماندگاری به حداقل خود برسد.

وی اظهار کرد: در برخی مواقع نیز دلیل ماندگاری کالا آن است که مبالغ مربوط به ارزش کالا از طریق سیستم بانکی هنوز به فروشنده انتقال نیافته و فروشنده هم اسناد مالکیت را به خریدار ارائه نکرده که این امر موجب معطلی می‌شود. این مدت زمان بعد از تحریم‌ها افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین نه ما و نه سازمان‌های مجوزدهنده هیچکدام در این زمینه مقصر نیستیم و این ماندگاری در واقع آثار تحریم است که هم انتقال پول را سخت‌تر کرده و هم اخذ اسناد مالکیت را با دشواری مواجه کرده است. خوشبختانه با وجود همه مضایق ما در بحث واردات و صادرات خوب عمل کرده‌ایم؛ به طوری که صادرات ما چهار برابر واردات است. میراشرفی تأکید کرد: در بحث کالاهای اساسی ما در پنج ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته قریب به دو میلیون تن کالا بیشتر از گمرک ترخیص کرده‌ایم. سال گذشته در این مدت ۷.۹ میلیون تن کالای اساسی وارد شده بود در حالی که این رقم امسال به ۹.۶ میلیون تن رسید.

رئیس کل گمرک یادآور شد: معمولاً در بنادر با توجه به ظرفیت آنها کالا تخلیه و بارگیری می‌شود و بزرگترین بندر کالاهای فله‌ای ما بندر امام خمینی(ره) با ظرفیتی بالغ بر ۲.۷ تا سه میلیون تن است که اکنون برخی اوقات تا ۴.۳ میلیون تن کالا در آن وجود دارد که بیش از ظرفیت این بندر است و علت آن هم بحث ذخایر استراتژیک و امنیت غذایی مردم است.

 

خودروسازان بدعهد به تعزیرات  معرفی شدند

عباس تابش، رییس سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده می‌گوید خودروسازانی که در تحویل خودروها خلف وعده دارند، باید سود مشارکت پرداخت کنند.

وی  درباره بدقولی خودروسازان در تحویل خودروهای پیش فروش شده، گفت: اگرچه ممکن است وقفه‌ای در تحویل خودروهای پیش فروش شده ایجاد شود اما در حال حاضر شیب تحویل افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: شرکت‌هایی مانند سایپا، سایپا سیتروئن، سایپا دیزل، ایران خودرو که به تعهدات خود عمل نکردند به تعزیرات معرفی شدند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: اگرچه شیب تحویل خودروهای پیش فروش شده مثبت است اما خودروسازان همچنان خلف وعده دارند.

تابش تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از آقای آوایی وزیر دادگستری درخواست کرد، شعبه‌ای ویژه‌ای برای رسیدگی به پرونده‌های مربوط به خودرو در نظر گیرد تا تعزیرات این پرونده‌ها را  تعیین تکلیف کرده و حقوق مردم به آنها بازگردانده شود. وی با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت، موضوع خودروهای پیش فروش شده را به دقت بررسی می‌کند، تاکید کرد: خودروسازانی که در تحویل خودروها خلف وعده دارند باید سود مشارکت پرداخت کنند. رییس سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده با بیان اینکه مردم شکایت‌های خود را از طریق سامانه 124 اطلاع دهند، ادامه داد: سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استانی، ادارت صنعت، معدن وتجارت شهرستانی و سازمان حمایت از مصرف کننده مشکلات موجود در این زمینه را بررسی می‌کنند.