امروز ۰۷ مهر ۱۴۰۲
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۷ مهر ۱۴۰۲
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

بازپرداخت وام های طرح ملی مسکن چقدر است؟

در حالی قرار است در طرح ملی مسکن به متقاضیان ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصدی پرداخت شود که قشر متوسط به پایین باید حدود ۱۶۰ میلیون سود این وام را پرداخت کند.

بازپرداخت وام های طرح ملی مسکن چقدر است؟

به گزارش جی پلاس، با وجود گذشت چندین ماه از رونمایی طرح اقدام ملی مسکن هنوز جزئیات بسیاری کمی از این طرح به بیرون از مجموعه های وزارت راه و شهرسازی درز پیدا کرده است. ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای قشر متوسط به پایان توسط بنیاد مسکن، شرکت بازآفرینی شهری ایران و شرکت عمران شهرهای جدید تقریبا تمام چیزی بوده که تا دو روز پیش مسئولان و مدیران وزارت راه در دوره جدید از آن نام برده اند.

چهارشنبه گذشته اما سرپرست کم حرف معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه در یکی از معدود اظهارنظر پس نشستن بر صندلی جانشینی مازیار حسینی بخشی از جزئیات طرح ملی مسکن را بیان کرد. محمودزاده با اعلام این که از نیمه ماه جاری ثبت نام طرح ملی مسکن در 10 استان آغاز می شود، گفته بود:  واحدهای مسکونی طرح ملی مسکن با قیمت تمام‌شده عرضه و به متقاضیان 75 تا 100 میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.

تاکنون کمتر کسی از مکانیسم ساخت مسکن در طرح ملی اطلاع دارد، حتی انبوه سازان به عنوان یکی از اضلاع این طرح از جزئیات برنامه وزارت راه مطلع هستند. گذشته از زوایای تاریک طرح ملی مسکن، قرار است به متقاضیان دارای 4 شرط 75 تا 100 میلیون وام با سود 18 درصد پرداخت شود.

اگر فرض را بر این بگذاریم که متقاضی در یک بازه 12 ساله باید اقساط این وام را بازپرداخت کند در روش ساده و پلکانی باید سودی بین 100 تا 160 میلیون تومان به بانک عامل پرداخت کند.

در بازپرداخت به روش ساده وام گیرنده ماهانه برای تسهیلات 100 میلیون تومانی باید یک میلیون و 991 هزار و 195 تومان قسط پرداخت کند. کل بازپرداخت در این روش 244 میلیون 673 هزار و 215 تومان خواهد بود. متقاضی  در انتهای سال دوازدهم 144 میلیون و 670 هزار تومان برای این وام سود پرداخت می کند.

در روش پلکانی رقم اقساط از یک میلیون و 530 هزار تومان آغاز شده و به 2 میلیون و 105 هزار تومان در سال 12 افزایش می یابد. کل بازپرداخت در ماه دوازدهم سال 12 بالغ 259 میلیون و 665 هزار تومان و سود آن 159 میلیون و 665 هزار توماناست.

برای وام 75 میلیون تومانی نیز متقاضی بیش از 100 میلیون تومان سود به روش ساده با اقساط ماهانه یک میلیون و 275 هزار تومان است.

در روش پلکانی برای وام 75 میلیون تومانی، قسط ماهانه از یک میلیون و 144 هزار تومان آغاز شده و به یک میلیون و 582 هزار تومان در سال 12 ختم می شود. میزان سود در این روش حدود 120 میلیون تومان است.

البته تمام این ارقام در صورتی است که بازپرداخت وام 12 ساله باشد، این احتمال وجود دارد بازه زمانی بازپرداخت از 12 سال معمول کمتر باشد که در این صورت میزان اقساط به شدت افزایش یافته اما در مقابل رقم سود پرداختی متقاضیان کاهش می یابد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال