امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

اخذ مالیات از خانه‎‌های خالی قطعی شد 

اخذ مالیات از خانه‎‌های خالی از توصیه های کارشناسان برای افزایش درآمدهای دولت وهمچنین در راستای اصلاح نگاه سرمایه‌ای به این بخش است؛ چرا که بخش مهمی از افزایش قیمت مسکن به دلیل نگرش غیرمصرفی و انگیزه های سرمایه گذاری در این بازار بوده است. بر این اساس موضوع راه اندازی سامانه املاک در دستور کار قرار گرفت و بر اساس تازه ترین اظهارات وزیر راه و شهرسازی تا پایان سال قطعی می شود. 
فرج الله رجبی، رییس کمیته نظام مهندسی ساختمان کمیسیون عمران مجلس گفت: «در شرایط کنونی عده ای به خاطر منافع متعددشان به گران شدن بازار مسکن دامن می زنند، از این رو سامانه ملی املاک و مسکن جلوی این دست اقدامات و تلاطم آفرینی ها را خواهد گرفت.»
در این خصوص وزیر راه و شهرسازی گفت: «بر اساس قانون مالیات‌ها، راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان برعهده وزارت راه و شهرسازی است که کارهای آن در حال انجام است و تا پایان امسال جهت بهره‌برداری به سازمان امور مالیاتی تحویل خواهد شد.» محمد اسلامی در برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه سیستم نرم افزاری  این سامانه در دست تهیه است، افزود: «با همکاری سازمان امور مالیاتی شناسایی خانه های خالی انجام و نسبت به اخذ مالیات از خانه‌های خالی اقدام خواهد شد. در نظر داریم تا منابع حاصل از این طرح را به سمت ساخت و ساز و تولید و عرضه مسکن هدایت کنیم.»
اسلامی مشکل خانه های خالی را مربوط به کلانشهرها دانست و گفت: «سیستم نرم افزاری تهیه شده و مهم این است که سازمان امور مالیاتی از آن بهره برداری لازم را داشته باشد و دیگر دستگاه ها و نهادها نیز همکاری مناسب را با سازمان امور مالیاتی در این زمینه، داشته باشند.»
وی همچنین درباره طرح اقدام ملی مسکن اظهار کرد: «طبق برنامه‌ریزی‌ها، مرحله اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در روزهای ابتدایی دی‌ماه به پایان می‌رسد. در حال تلاش هستیم تا در استان های واجد شرایط، زمین تامین کنیم و مرحله دوم ثبت‌نام را نیز در دستور کار قرار دهیم. در این‌باره، کمیته‌های کاری فعال هستند.»
وی ادامه داد: «طرح اقدام ملی مسکن یا به صورت واگذاری از طریق فردی و گروهی است یا افراد واجد شرایط به سازندگان معرفی می‌شوند. در مورد دوم، پروژه‌هایی که شروع شده‌اند، طی انعقاد قرارداد با سازنده، بر اساس زمانبندی در اختیار متقاضیان قرار گرفته و بهره‌برداری می‌شود.»
وی در پاسخ به این پرسش که «طرح اقدام ملی مسکن به چه شیوه‌ای دنبال و پیگیری می‌شود تا به سرنوشت طرح‌هایی همچون مسکن‌ اجتماعی و بازآفرینی‌شهری دچار نشود؟» گفت: سهم بازآفرینی شهری در طرح اقدام ملی مسکن 100 هزار واحد مسکونی است. 100 هزار واحد از 400 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی در بافت فرسوده انجام می‌شود که تا امروز قرارداد 20 هزار واحد آن با بانک‌ها منعقد شده است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: «تولید مسکن در بافت‌های فرسوده، شهرهای جدید و سایر بافت‌ها یک جریان ادامه‌دار در کشور است و در آینده شتاب می‌گیرد. چون تمامی بررسی‌ها، پیش‌بینی‌ها و آماده‌سازی‌ها در این خصوص به ویژه برای طرح اقدام ملی مسکن، انجام شده است.»
اسلامی با یادآوری این‌که طرح مسکن اجتماعی طرحی بود که در زمان خود وارد عملیات اجرایی نشد، گفت: «احداث 200 هزار واحد از طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای جدید و 100 هزار واحد در سایر شهرها را در برنامه قرار دادیم. در مجموع احداث 180 هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن آغاز شده است.»
وی همچنین در خصوص ارزیابی خود از بازار مسکن و پیش‌بینی آینده مسکن گفت: «باید در مسیری حرکت کنیم که مسکن از کالای سرمایه‌ای خارج و تبدیل به کالای مصرفی شود. اینکه یک عده، برای حفظ پول خود و یا ارتقای آن اقدام به سوداگری در این بخش کنند، روشی است که درباره آن نیازمند تجدیدنظر هستیم.»
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: «دولت باید تقاضای واقعی مسکن را بشناسد و بر اساس آن، ظرفیت‌ لازم برای احداث مسکن را ایجاد کند. طرح اقدام ملی مسکن، طرحی است که نیاز مسکن اقشار متوسط و کم درآمد را تامین می کند و این طرح به منظور تحقق تکالیف قانون اساسی و تاکید مقام معظم‌رهبری و رییس جمهور برای فراهم کردن شرایط خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد عملیاتی شده است.» اسلامی یادآور شد: «خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد جامعه، وظیفه دولت است. بدین معنا، دولت باید زمینه خانه‌دار کردن این قشر را فراهم کند. عرضه زمین با عملیاتی کردن طرح اقدام ملی مسکن، پاسخ به نیاز خانه دار کردن اقشار متوسط و کم درآمد است.» وی اعلام کرد: «زمانیکه عرضه بر اساس نیاز واقعی باشد و سوداگری نیز توسط سیستم مالیانی و اقتصادی کنترل شود می‌توان به آینده مسکن در کشور امیدوار بود.  »
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال