امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

تب افزایش قیمت طلا فروکش کرد

با صعود بازارهای سهام و کاهش تنشهای خاورمیانه، تب افزایش قیمت طلا در معاملات بازار جهانی فروش کرد و بهای این فلز ارزشمند روز گذشته برای دومین روز متوالی کاهش یافت.
هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز گذشته بازار سنگاپور ۰.۳ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۵۴۷ دلار و ۵۵ سنت رسید. قیمتها روز پنج شنبه حداکثر یک درصد سقوط کرده و به ۱۵۳۹ دلار و ۷۸ سنت رسیدند که پایین ترین قیمت از سوم ژانویه بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۳ درصد کاهش، ۱۵۴۹ دلار و ۲۰ سنت معامله شد. معاملات این بازار روز پنج شنبه با حدود 6 دلار کاهش قیمت بسته شد. بهای معاملات طلا از ابتدای هفته گذشته تا لحظه ثبت این گزارش در روز گذشته ۰.۲ درصد کاهش داشته که بزرگترین کاهش هفتگی از هفته منتهی به ششم دسامبر است.
به گفته استفن اینس، استراتژیست بازار در شرکت اکسی تریدر، بازار طلا تحت تاثیر ریسک پذیری سرمایه گذاران، دلار قویتر و صعود بازارهای سهام قرار دارد.  طلا که در شرایط ابهامات سیاسی و  اقتصادی به پناهگاه مطمئن دارایی تبدیل می شود، روز چهارشنبه در واکنش به پاسخ کوبنده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به حمله تروریستی آمریکا، حداکثر ۲.۴ درصد صعود کرده و از مرز ۱۶۰۰ دلار عبور کرده بود. عاملی که رشد قیمت طلا را محدود کرد، رشد ارزش دلار بود که در مسیر ثبت بزرگترین رشد هفتگی در دو ماه گذشته قرار دارد.
موجودی طلای “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا در جهان است، روز پنج شنبه ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۸۸۲.۱۲ تن رسید که منعکس کننده تمایل کمتر سرمایه گذاران به این فلز ارزشمند است.
در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس پالادیم برای تحویل فوری ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۲۱۰۲ دلار و ۴۷ سنت رسید.این فلز از ابتدای هفته گذشته حدود 6 درصد رشد قیمت داشته که بزرگترین رشد قیمت هفتگی در حدود هفت ماه اخیر است.
هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، ۱۷ دلار و ۸۵ سنت معامله شد و از ابتدای هفته جاری تاکنون یک درصد کاهش قیمت نشان می دهد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد کاهش، به ۹۶۴ دلار و ۱۰ سنت رسید.
در پی کاهش قیمت طلای جهانی، قیمت طلا در بازارهای داخلی کشورمان نیز کاهش یافت. بر این اساس نرخ سکه تمام بهار آزادی که در هفته گذشته به 5 میلیون و 200 هزار تومان نیز رسیده بود از عصر روز چهارشنبه روند کاهشی خود را آغاز کرده است تا جایی که عصر جمعه 20 دی ماه به 4 میلیون  و 740 هزار تومان رسید.  همچنین روز گذشته قیمت هر قطعه سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و 479 هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و 490 هزار تومان و سکه یک گرمی ۹۲۰ هزار تومان بود.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال