امروز ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
«حمایت» گزارش می دهد

پایش ثبت نام مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن

فاز نخست مرحله غربالگری طرح ملی مسکن در حالی به پایان رسیده که بر اساس اظهارات روز گذشته وزیر راه و شهرسازی، ۴۲ درصد ثبت‌نام‌کنندگان این طرح به دلیل نداشتن شرایط حذف شده اند. با ظرفیت‌های جدید ایجاد شده در مرحله دوم ثبت‌نام که از نیمه دوم بهمن ماه آغاز می شود، می‌توان واجدان شرایط بیشتری را برای مسکن ثبت‌نام کرد. پایش ثبت نام مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن بیش از ۴۵ روز زمان ‌برد. مطابق با اعلام وزارت راه و شهرسازی، در مرحله اول ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در مجموع ۲۶۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند که ۲۰ هزار نفر آنها در بافت‌های فرسوده و ۲۴۰ هزار نفر در سایر بافت‌ها بوده‌اند که در حال حاضر ۵۸ درصد آنها واجد شرایط دریافت مسکن ملی معرفی شده اند.
طرح ملی مسکن موسوم به اقدام ملی، برنامه دولت برای ساخت مجموعا ۴۰۰ هزار واحد مسکونی  در همه شهرهای کشور تا سال 1400 است و عملا طرح جایگزین مسکن مهر در شهرهای کوچک محسوب می‌شود. بر اساس این طرح که از سال گذشته آغاز شده، اختصاص زمینهای دولتی به سازندگان در دستور کار است و دولت به نوعی نقش تسهیل گر در این طرح دارد. 
در طرح اقدام ملی، سه شیوه کلی برای تامین زمین پیش‌بینی شده است. بر این اساس در شهرک‌های کوچک که مشکل  تامین زمین دولتی کمتر است واگذاری ۹۹ ساله زمین در دستور کار است.  شکل دیگر تامین زمین، پروژه‌های مشارکتی است که تعداد محدودی از این طرح ۴۰۰ هزار واحدی به این شیوه، ساخته خواهد شد و در نهایت واحد مسکونی به قیمت تمام شده عرضه خواهد شد. به این صورت که قیمت ساخت بر اساس قیمت تمام شده در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد و طی دو سالی که ساختمان ساخته می‌شود، پول به صورت مرحله‌ای توسط متقاضی پرداخت می‌شود که بخشی از این رقم تسهیلات بانکی و بخشی آورده خود متقاضی است.
رقم های متفاوتی از هزینه تمام شده ساخت واحدهای مسکونی در طرح اقدام ملی عنوان شده است. به عنوان مثال برای یک واحد 70 متری از  200 میلیون تا بالای 500 میلیون تومان و بستگی به نوع شهر و مصالح اعلام شده است.  
در طرح  اقدام ملی سه نوع تسهیلات وجود دارد. برخی از متقاضیان در صندوق پس‌انداز یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند اکنون می‌توانند برای ساخت مسکن در طرح اقدام ملی، از این وام استفاده کنند. گروهی دیگر می‌توانند از وام بافت فرسوده استفاده کنند که در بخشی از این وام از منابع صندوق توسعه و بخشی از منابع داخلی بانک به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان استفاده می شود. وام نهایی یک وام ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومانی است که از منابع داخلی بانک‌های عامل از جمله بانک مسکن با نرخ ۱۸ درصد کارمزد طی ۱۲ سال پرداخت می‌شود.
بر این اساس متقاضیانی که تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی دریافت کرده باشند ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قسط پرداخت و اگر وام ۱۰۰ میلیون تومانی دریافت کرده باشند ماهیانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اقساط پرداخت می‌کنند. همچنین اگر متقاضی وام را در بافت فرسوده تحویل گرفته باشد ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود و در صورتی که صندوق یکمی باشند و زوج برای دریافت ۱۶۰ میلیون تومان وام اقساط یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی پرداخت می‌کنند.

   ۵۸ درصد ثبت نام کنندگان در طرح ملی مسکن واجد شرایط اند 
محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در مراسم تودیع و معارفه فرج الله رجبی و احمد خرم رؤسای جدید و سابق شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با اشاره به اتمام مرحله غربالگری طرح ملی ساختمان در فاز نخست ثبت نام‌ها گفت:«۲۴۰ هزار نفر در طرح ملی مسکن ثبت نام کردند که ۴۲ درصد واجد شرایط نبودند و ۵۸ درصدی که واجد شرایط بودند شامل ۱۴۰ هزار واحد مسکونی خواهد شد.» اسلامی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی پایه‌های اطلاعاتی کاملی از اطلاعات ملکی افراد به دست آورده گفت: «بر این اساس قرار است فاز دوم ثبت نام طرح ملی مسکن را قبل از اتمام سال جاری انجام دهد.» وی در بخش دیگری از اظهارات خود از آغاز پروژه‌های جدید نوسازی بافت‌های فرسوده در سراسر کشور از دوشنبه 7 بهمن خبر داد و  گفت: «تاکنون ۳۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات بافت فرسوده به بانک‌های عامل معرفی شده اند و ۲۰ هزارنفر دیگر معرفی خواهند شد تا از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه تسهیلات نوسازی بافت فرسوده دریافت کنند.» وی در خصوص علت تاخیر در روند نوسازی بافت فرسوده گفت: «به دنبال تملک اراضی در بافت‌های فرسوده بودیم تا پروژه‌های بزرگ را آغاز کنیم. این تسهیلات با سود ۱۸ درصد بوده که ۹ درصد آن را دولت و ۹ درصد را متقاضی متقبل خواهد شد و صدور پروانه ساخت در بافت فرسوده از سوی شهرداری رایگان است.»

  ۴ شرط اولیه ثبت نام  در طرح اقدام ملی
 چهار شرط برای ثبت‌نام متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته شد که نخستین آن این است که متقاضیان از اول فروردین ۸۴ فاقد مالکیت مسکونی باشند که این شرط علاوه بر فرد متقاضی به افراد تحت تکفل هم اضافه می‌شود. شرط دوم این است که از ابتدای انقلاب از هیچ یک از امکانات دولتی اعم از زمین و واحد مسکونی دولتی و هم چنین تسهیلات یارانه‌دار استفاده نکرده باشند. شرط سوم تاهل و سرپرست خانواده بودن و شرط چهارم این است که حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا داشته باشند. همچنین بر اساس مصوبات خانم‌های مجرد بالای ۳۵ سال و نیز زنان مجرد سرپرست خانوار هم می‌توانند در این طرح ثبت نام کنند.

   ضرورت نگاه کارشناسی برای اجرای طرح مسکن کم درآمدها 
پایش اطلاعات متقاضیان طرح ملی مسکن در شرایطی است که به گفته بسیاری از کارشناسان دولت باید برای اجرای طرح مسکن کم درآمدها مقداری کارشناسانه تر عمل کند. در حالی که دولت با اجرای طرح ملی مسکن به دنبال تأمین نیاز اقشار ضعیف و متوسط جامعه بود، اما در عمل در شرایط کنونی تنها اقشار توانمند قادر به ثبت نام و پرداخت تعهدات مالی این طرح هستند. زیرا کمتر خانواده کم درآمدی است که بتواند ماهانه مبلغی حدود دو میلیون تومان را به عنوان قسط پرداخت کند.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال