امروز ۰۴ مهر ۱۴۰۲
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۴ مهر ۱۴۰۲
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

نحوه واگذاری مسکن ملی در تهرانسر

نحوه واگذاری مسکن ملی در تهرانسر

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که پروژه طرح اقدام ملی مسکن در تهرانسر به پیشرفت بالای ۳۰ درصد رسیده است، گفت: شاید زمانی که پروژه به پیشرفت حدود ۷۰ درصد برسد امکان تعیین سهم دولت فراهم شود و می‌توانیم در آن زمان از متقاضیان ثبت نام کنیم.

محمود محمودزاده در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: پروژه طرح اقدام  ملی مسکن در تهرانسر به طور تقریبی به پیشرفت بالای ۳۰ درصد رسیده است. البته چهار پیمانکار آن‌جا فعال هستند که میزان پیشرفت کار آنها با یکدیگر متفاوت است.

وی افزود: پروژه مسکن ملی در تهرانسر به شکل مشارکتی اجرا می‌شود. بدین صورت که سهم دولت و بخش خصوصی بعد از پایان پروژه تعیین می‌شود و دولت واحدهای خود را به متقاضیان واجد شرایط واگذار می‌کند. اما برای نام‌نویسی از متقاضیان باید طرح به حدی از پیشرفت برسد که  قابلیت تعیین قیمت تمام شده را داشته باشد. ممکن است وقتی طرح به پیشرفت حدود ۶۰ یا  ۷۰ درصد برسد امکان تعیین سهم و تقسیم وجود داشته باشد. آن زمان در یک فرآیند، نحوه‌ی ثبت نام به اطلاع عموم خواهد رسید اما فعلا این شرایط وجود ندارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره  قیمت مسکن ملی در تهرانسر تصریح کرد: پروژه تهرانسر با بقیه نقاط متفاوت است. در سایر مناطق اعلام کردیم که هزینه‌ها احتمالا بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان خواهد بود اما با توجه به قیمت زمین و نوع مصالح به کار رفته در تهرانسر نمی‌توان از هم‌اکنون برآوردی در این مورد ارائه کرد. در چنین قراردادهایی، شریک در خیلی از مواقع تعیین‌کننده است اما در پروژه‌های ثبت نامی شرایط عامی وجود دارد که تفاوت این دو قالب را نشان می‌دهد.

محمودزاده با بیان این‌که پروژه‌های مشارکتی طرح اقدام ملی را در هیچ شهری ثبت نام نکردیم، گفت: در ثبت نامی‌ها شریک نداریم، لذا از یک استاندارد عام تبعیت می‌کنیم ولی در پروژه‌ای که شریک دارد و اکثریت برای شریک است این حق را برای او قائل می‌شویم که هرطور تشخیص می‌دهد واحدها را بسازد. مثلا یک پیمانکار مشاعات بیشتر و پیمانکار دیگر مشاعات کمتری را اجرا می‌کند. ما هم به عنوان دولت باید تعهدی بدهیم که بتوانیم پاسخگو باشیم؛ لذا باید زمانی را تأمل کنیم تا اعدادی را که درخصوص قیمت طرح اقدام ملی مسکن در بخش مشارکت مطرح می‌کنیم منطقی و قابل انجام باشد.

به گزارش  ایسنا، طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار  واحد  مسکونی تا سال ۱۴۰۰ در سه قالب ثبت نام، قرارداد با دستگاه‌های اجرایی و مشارکت با سازندگان پیش می‌رود. در مرحله اول نام‌نویسی از  ۲۴۰ هزار  نفر  انجام شد که  ۱۴۰ هزار  نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند. قرار است ثبت نام از جاماندگان این طرح قبل از پایان سال جاری انجام شود.

 
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال