امروز ۰۷ مهر ۱۴۰۲
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۷ مهر ۱۴۰۲
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
 
میانگین قیمت اوراق وام مسکن در دو سه روز گذشته حدود 62 هزار تومان بود. این موضوع نشان می‌دهد قیمت اوراق وام مسکن هم‌اکنون بعد از گذشت 18 ماه به صورت مجدد وارد کانال 60 هزار تومانی شده است. از مهر ماه 97 تاکنون میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن همواره کمتر از 60 هزار تومان و در کانال‌های 40 تا 50 هزار تومانی در نوسان بود. مهم‌ترین سوالی که هم‌اکنون در این زمینه مطرح است آن است که علت افزایش همزمان حجم معاملات اوراق وام مسکن  و قیمت اوراق در روزهای اخیر و ورود آن به کانال 60 هزار تومان چیست؟ کارشناسان بازار وام مسکن مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل این موضوع را تدارک سمت تقاضای وام مسکن برای دریافت تسهیلات خرید  و ساخت  می‌دانند. این متقاضیان در واقع دست‌کم چهار گروه اصلی از بازیگران بازار املاک مسکونی هستند. 
اولین گروه، متقاضیان دریافت وام جعاله مسکن مهر هستند. اخیرا مصوب شد مالکان  و دارندگان مسکن مهر که کارت قسط دریافت کرده  و هم‌اکنون در حال پرداخت منظم و مستمر اقساط ماهانه وام مسکن مهر هستند می‌توانند وام 40 میلیون تومانی جعاله دریافت کنند. هم‌اکنون حدود 2 میلیون خانوار دارنده مسکن مهر کارت قسط تسهیلات دارند و در حال پرداخت اقساط ماهانه وام مسکن مهر هستند. حتی اگر 10 درصد از این افراد نیز تمایل به دریافت وام جعاله داشته باشند  و متقاضی این وام باشند به اندازه کل تقاضای یک‌سال وام جعاله که تاکنون پرداخت می‌شده است، تقاضای جدید برای دریافت این تسهیلات ایجاد خواهد شد. همین موضوع از دید کارشناسان منجر به رشد تقاضا برای خرید اوراق و در نتیجه افزایش قیمت اوراق در روزهای اخیر  و پس از اعلام این مصوبه جدید شده است.
معاملات اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در فرابورس در روزهای ابتدایی هفته جاری با افزایش ناگهانی قیمت و تلاش برای رساندن قیمت آن به کانال ۷۰ هزار تومانی از سوی دارندگان این اوراق روبرو بود؛ اما روز گذشته در آخرین روز معاملات هر چند همه نمادهای زیرمجموعه «تسه»، تابلوی معاملات را سبزپوش کردند، اما به دلیل افزایش عرضه اوراق، در تعدادی از نمادها نیز با قیمت‌های ۶۰ تا ۶۲ هزار تومانی در چند معامله مواجه بودیم که نشان دهنده آمادگی بازار این اوراق برای ایجاد ثبات قیمتی است.
در معاملات روز گذشته رشد قیمت اوراق تسهیلات مسکن در همه نمادهای وابسته به تسه در بازه ۴ تا ۵ درصدی قرار داشت گران‌ترین نماد معاملاتی روز گذشته به تسه ۹۸۰۸، ۹۸۱۱ و ۹۹۰۱ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در ماه‌های آبان و بهمن ۹۸ و فروردین ۹۹) با قیمت‌های ۶۸ هزار و ۱۰۰ تا ۶۸ هزار و ۳۰۰ تومان اختصاص داشت.
یک نماد نیز در ارزان‌ترین معامله به قیمت ۵۹ هزار تومان به فروش رسید که به نماد معاملاتی تسه ۹۷۰۲ (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت ۹۷) تعلق داشت؛ از آنجایی که نهاد ناظر بازار اعلام کرد ۴ نماد معاملاتی تاریخ گذشته یا در آستانه حذف تاریخ اعتبار آن از معاملات، بار دیگر به چرخه معامله اوراق تسهیلات بازگشته‌اند، قیمت این نماد نیز به بازه ۶۵ هزار تومانی بازگشت.
میانگین قیمت سایر نمادهای تسه نیز ۶۶ و ۶۷ هزار تومان برآورد شده است. تعداد برگه‌های عرضه شده نیز که در روزهای گذشته با هدف افزایش قیمت، کاهش شدید داشت، در پی به ثبات رسیدن قیمت این اوراق در دو روز اخیر، افزایش یافته به گونه‌ای که تسه ۹۹۰۱ و ۹۸۱۰ با حدود به ترتیب ۴۰ و ۳۰ هزار برگه بیشترین عرضه را داشته و سایر برگه‌ها نیز در دامنه ۳ تا ۶ هزار برگه به متقاضیان 
عرضه شده‌اند.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال