امروز ۱۰ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۰ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

ما ایرانیان علاقه بسیار زیادی به احتیاط نکردن داریم!

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام آتشران، همیشه زمانی که صحبت از انجام راه‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از انواع خطرها می‌شود، از هر ۱۰ نفر، ۵ نفرشان با صحبت‌های گوناگون احتمال ایجاد خطرات را به صفر می‌رسانند و در نهایت هم با جمله‌ای مثل "نفوس بد نزن" بحث را تمام می‌کنند.

متأسفانه اگر نگاهی به آمار حوادث کشور داشته باشیم و پس از آن آمار کشورهای دیگر دنیا را نگاه کنیم، می‌بینیم که آمار حوادث در ایران بسیار بالاتر از کشورهای پیشرفته و نیمه پیشرفته است. همین موضوع یک بهانه مناسب بود که تصمیم بگیریم کمی در مورد خرید تجهیزات ایمنی اطلاعات کسب کرده تا در آینده دچار پشیمانی بی‌فایده نشویم.

در این متن قصد داریم تا به معرفی نکات مهم در خرید کپسول آتش نشانی، جعبه آتش نشانی و در نهایت شیر ایستاده آتش نشانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

راهنمای خرید کپسول آتش نشانی

اولین و شاید هم مهم‌ترین وسیله ایمنی که باید جهت حفظ ایمنی، برای خرید آن اقدام کنیم کپسول آتش نشانی است. این کپسول‌ها از وسایل پر استفاده هستند که علاوه بر منزل، می‌توان از آنها در اتومبیل و محل کار هم استفاده کرد.

خاموش کننده کپسول آتش نشانی

اولین نکته‌ای که باید زمان خرید کپسول آتش نشانی به آن دقت کنیم، این است که ما باید از چه نوع کپسول و خاموش کننده‌ای استفاده کنیم؟ جواب آن هم نسبت به محل استفاده کپسول مشخص می‌شود. به طور مثال اگر در محل کار، سروکارمان با تابلوهای برق است و احتمال آتش سوزی از تجهیزات الکتریکی وجود داشته باشد، کپسول آتش نشانی گاز دی اکسید کربن انتخاب مناسبی است.

دلیل این انتخاب، این است که دو نوع کپسول دیگر که عبارتند از:

- کپسول آتش نشانی آب و گاز

- کپسول آتش نشانی کف

می‌توانند در مقابله با چنین آتش سوزی‌هایی از خودشان جرقه تولید کرده و باعث ایجاد خطر دوباره شوند. به غیر از این مورد هم دو نوع کپسول گفته شده، به دلیل وجود آب در مواد خاموش کننده خود، احتمال ایجاد خطر را افزایش می‌دهند و حتی ممکن است با نم‌دار کردن وسایل برقی شما، ضرر و زیانی بیشتر از ضرر آتش به آنها وارد کنند.

در مقابل اگر فعالیت شما به صورتی است که احتمال آتش سوزی با مواد محترقه‌ای مثل انواع سوخت (بنزین و...) وجود دارد، این‌بار بهتر است تا از کپسول های آتش نشانی کف یا همان فوم استفاده کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن و با کمترین خطر آتش را خاموش کنند.

در نهایت هم در صورت وجود احتمال آتش سوزی مواد جامدی مثل چوب، فرش و... خاموش کننده‌های آبی توان بالاتری در خاموش کردن آنها دارند.

ظرفیت و حجم کپسول

در زمان خرید به این نکته دقت کنید که مخاطب استفاده کننده از کپسول کیست؟ به طور مثال در آپارتمان‌ها، کپسول‌های بزرگ استفاده ندارند زیرا در اغلب اوقات زنان و بچه‌ها در منزل‌اند و این افراد باید بتوانند از آنها استفاده کنند.

در نهایت برای خرید کپسول باید به موارد دیگر مثل:

- شکل

- محل نصب

- نوع عملکرد (فشاری و بالکن دار)

- توان پرتاب

- زمان تخلیه

- مقاومت در برابر دما

- جنس بدنه

و رنگ آن

دقت کنید.

راهنمای خرید جعبه آتش نشانی

جعبه‌های آتش‌نشانی به تازگی تبدیل به جزئی جدا نشدنی از آپارتمان‌ها شده‌اند. وجود این جعبه‌ها در ساختمان یکی از نشانه‌هایی است که مخاطب را متوجه ساخت استاندارد بنا می‌کند.

نوع جعبه آتش‌نشانی

برای خرید جعبه آتش نشانی باید در ابتدا نوع آن را مشخص کنید. انواع مختلف آن عبارتند از:

- جعبه آتش‌نشانی استاندارد

- جعبه آتش‌نشانی دوقلو

- جعبه آتش‌نشانی دو طبقه

که نسبت به نیاز شما و احتمالا توصیه ماموران آتش‌نشانی تعیین می‌شود. البته مواردی دیگری همچون جنس ورق فایرباکس‌ها هم بسیار مهم است که می‌تواند از جنس آهنی یا استیل باشد.

ابعاد، شیلنگ و جنس جعبه آتش نشانی

اینکه جعبه شما چه اندازه‌ای باشد، نسبت به نیاز و ساختمان شما تعیین می‌شود اما اینکه چه نوع شیلنگی برای آن انتخاب کنید، بیشتر به سلیقه و تصمیم شما بستگی دارد. انواع شیلنگ جعبه‌های آتش‌نشانی عبارتند از:

- شیلنگ برزنتی

- شیلنگ لاستیکی

- قرقره

در نهایت هم باید دقت کنید که جنس جعبه آتش‌نشانی شما از کیفیت مناسبی برخوردار باشد و در مدت زمان کوتاهی با مشکلاتی مثل زنگ زدگی و ... باعث ایجاد جلوه‌های زشت در ساختمان شما نشود.

راهنمای خرید شیر ایستاده آتش نشانی

نوبت به راهنمای خرید شیر ایستاده آتش نشانی می‌رسد. خرید این نوع محصول به تازگی در کشور رواج پیدا کرده است. به خصوص پس از سوانح آتش‌سوزی بزرگ در استان تهران، بسیاری از مردم به فکر استفاده از چنین شیرهایی افتاده تا بتوانند از خطرهای احتمالی حوادث کم کنند.‌

اولین نکته‌ای که باید در زمان خرید این نوع شیر آب، به آن دقت داشته باشید، وجود مخزن روغن در کلاهک آنهاست. برخی از انواع این محصول، مخزن روغنی گفته شده را ندارند و این موضوع باعث ایجاد مشکلات داخلی و زوال قطعات شیر آتش نشانی می‌شود.

موضوع دیگر جنس آب‌بند شیر است. در صورتی که در ساخت این قسمت از آلومینیوم استفاده شده باشد نباید امید زیادی به ماندگاری آن داشته باشید اما اگر جنس آن از چدن بود، می‌توانید با خیال راحت نسبت به خرید اقدام کنید.

کلام آخر؛ از کجا بخریم؟

تلفن مشاوره ونصب سیستم های اطفاء واعلام حریق با 40 سال سابقه ورزومه کاری 09122967839  افشار

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال