امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

۲ اتفاق بزرگ در بازار خودرو

درحال‌حاضر دو اتفاق همزمان در بازار خودرو کشور رخ داده، یکی نزولی شدن قیمت‌ها و دومی افت خرید و فروش. به گفته فعالان بازار، هرچند نرخ خودروها در مقایسه با دوران اوج امسال (اردیبهشت) افت قابل توجهی کرده، با این حال تقاضای چندانی برای خرید وجود ندارد، ضمن آنکه میل به فروش نیز خیلی بالا نیست.
 
خودرو ۲  اتفاق  بزرگ  در  بازار خودرو
 

 

در واقع مشتریان با وجود نزولی شدن نرخ ها،  میل چندانی به خرید ندارند،  هرچند البته فقط پای بی‌میلی در میان نیست و خیلی‌ها نیز توان خریداری خودرو را با نرخ حال حاضر ندارند. در نتیجه،  افت قیمت‌ها نیز سبب نشده که خرید و فروش در بازار خودرو جان بگیرد و سایه رکود همچنان سنگینی می‌کند.

 

رکود از کجا آمد؟

در باب اینکه بازار خودرو چرا به چنین رکودی دچار شده،  دلایل مختلفی عنوان می‌شود و مهم‌ترین آن حول محور نرخ می‌چرخد. در واقع بالا ماندن نرخ خودروها دلیل اصلی افت تقاضا و در پی آن،  رکود فعلی بازار است،  زیرا بسیاری از مشتریان قدرت خرید خود را (با توجه به رشد شدید نرخ خودروها طی یک سال و نیم گذشته) از دست داده‌اند.

 

افزایش نرخ در بازار خودرو اواخر سال ۹۶ و پس از بروز بحران ارزی نخست،  رخ داد،  هرچند البته چندان چشمگیر نبود و شوک شدیدی به دنبال نداشت. شوک اصلی وقتی وارد شد که امریکا از برجام خارج و خبر از برقراری تحریم‌هایی سخت علیه خودروسازی ایران داد.

 

با خروج امریکا از برجام در اردیبهشت سال گذشته،  بازارهای ارز و سکه و طلا افسار پاره کردند و به تبع آنها،  بازار خودرو نیز روندی به شدت صعودی در نرخ به خود گرفت. منحنی نرخ خودرویی مانند پراید را که مرور کنیم،  کاملا متوجه خواهیم شد در این یک سال و نیم چه بر سر بازار خودرو و قیمت‌ها آمده است.

 

نهایت نرخ پراید در اوایل سال گذشته (قبل از خروج امریکا از برجام) ۲۳ میلیون تومان بود،  اما این خودرو در اردیبهشت امسال به مرز ۶۰ میلیون تومان نیز نزدیک شد و حالا هم حداقل ۴۲‌میلیون تومان نرخ دارد. سایر خودروها نیز به نسبت نرخ قبل از نقض برجام،  در این یک سال و نیم نوسان داشته‌اند و در مقاطعی به خصوص اردیبهشت امسال،  رکوردهایی شگفت‌انگیز را به ثبت رسانده‌اند.

 

هرچند نرخ خودروهای داخلی طی چند هفته اخیر نزولی شده،  با این حال هنوز هم نسبت به نرخ‌های قبل از نقض برجام،  بسیار بالا است،  بنابراین همچنان دست بسیاری از مشتریان به آنها نمی‌رسد. نرخ خودرو طی این یک سال و نیم،  تورم بالای ۱۰۰درصد را نیز تجربه کرده،  اما درآمد مشتریان اگر نگوییم کاهش یافته،  افزایشی جزئی داشته و طبیعی است که در چنین فضایی،  تقاضا برای خرید ضعیف باشد.

 

دلیل دیگری که برای رکود فعلی بازار خودرو عنوان می‌شود،  انتظار مشتریان برای کاهش هرچه بیشتر قیمت‌ها است. دسته‌ای از مشتریان هستند که درحال‌حاضر توان نسبی برای خرید خودرو با همین قیمت‌ها را دارند،  اما ترجیح داده‌اند فعلا صبر کنند،  زیرا گمان می‌برند قیمت‌ها بیش از اینها افت خواهد کرد. از آن سو برخی مالکان خودرو عکس این دسته از مشتریان فکر می‌کنند و بر این باورند که قیمت‌ها دوباره رشد خواهد کرد،  از همین رو میل چندانی به فروش ندارند. آنها خوب می‌دانند که گرد و خاک قیمتی در بازار خودرو معمولا به تبع جهش بازارهای ارز و سکه رخ می‌دهد و چون گمان به رشد دوباره نرخ ارز و سکه دارند،  منتظر آن روز نشسته‌اند تا خودروهایشان را با قیمت‌هایی بالاتر بفروشند.

 

به جز موارد مطرح شده،  کارشناسان و فعالان بازار دلایل دیگری را برای رکود عنوان می‌کنند که اثر آنها چندان چشمگیر نیست. به‌عنوان مثال،  یکی از دلایل مطروحه،  ایام ماه محرم و صفر است که به گفته آنها خرید و فروش خودرو در این دو ماه معمولا نزولی می‌شود. فعالان بازار همچنین تاکید می‌کنند بازار خودرو کلا پس از پایان تابستان به خواب می‌رود و سطح معاملات در آن افت می‌کند،  بنابراین بخشی از رکود فعلی طبیعی است.

 

گسترش نیوز

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال