امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

تدابیر دولتی‌ها برای حمایت از رستوران داران چیست؟ / صاحبان مغازه مستاجرانشان را دریابند

با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از واحد‌های اغذیه ای، باید دید که دولت در فاز حمایت از صنوف چه اقدامی را در دست اجرا خواهد داشت؟

 
هر ساله با نزدیک شدن ایام نوروز شور و حال عجیبی در شهر و بازارهایش حس می شود. افراد زیادی خود را آماده می کنند تا با شروع سال جدید لباس های نو بپوشند و خود را برای بهار جدید آماده می کنند.
از این رو با نزدیک شدن به ایام عید، جمعیت زیادی در بازار‌ها و خیابان‌های شهر حضور داشتند و بوی عید تمام فضای شهر را می‌گرفت، اما امسال وضعیت بازار و حال و هوای عید طور دیگریست. حدود ۲ تا ۳ هفته است مهمان ناخوانده‌ای وارد کشور شده و این مهمان فضای شهر را به شدت دگرگون کرده است.
کرونا، این مهمان ناخوانده شور و حال عید هر ساله را  گرفته است و اکنون به جای شلوغی هر ساله با جمعیت کمی از افراد در شهر رو به رو می شویم.  هر چند بازار خرید و فروش ماسک، الکل و ژل‌های ضدعفونی کننده و البته مواد غذایی به شدت داغ است، اما بسیاری از مشاغل و صنوف در آستانه نوروز با کسادی شدیدی رو به رو هستند.
نه تنها بازار پوشاک بلکه تمام بازارهای شهر از جمله فرش و رستوران‌ها  با کاهشی آشکار رو به رو شده اند. در این بین نیز رستوران داران و هتلداران از احتمال تعطیلی در هفته‌های باقیمانده سال با هدف کاهش هزینه‌ها خبر می‌دهند.
به گفته رستوران داران هم اکنون همه واحد‌های عرضه کننده غذای آماده این روز‌ها با کسادی شدید مواجه شده اند و هیچ تقاضایی برای آنها وجود ندارد. هر چند اتحادیه رستوران داران میزان کاهش فروش را ۳۰ درصد اعلام می‌کنند، معاون وزیر صمت از کاهش ۷۵ درصدی ورود مواد غذایی به رستوارن ها خبر داد و این بدان معناست که فروش رستوران‌ها در معرض کاهشی شدید قرار دارد.
با شیوع ویروس کرونا تمایل افراد به غذای آماده به شدت کاهش یافته است و به دنبال آن بسیاری از صنوف تعطیل شده اند و غالبا کارگران فصلی و کسانی که امکان تهیه غذا در خانه به هیچ وجه را ندارند به دنبال غذای آماده هستند و افراد دیگر به خوردن کیک بسته بندی و شیر یا حتی نوشابه بسته بندی بسنده می‌کنند و غذا نمی‌خرند.
صاحبان املاک، مغازه داران مستاجر را درک کنند
اسدالله احمدی شهریور رئیس اتحادیه اغذیه فروشان مواد غذایی تهران درباره وضعیت رستوران داران و شیوع ویروس کرونا، گفت: تعداد زیادی از اغذیه فروشان پس از شیوع کرونا تعطیل شدند و تعدادی دیگر از فعالیت  کارگران و پرسنل خود را جلوگیری کردند چرا که دیگر توانایی پرداخت حقوق آنها را ندارند. 
او با بیان اینکه هیچ گونه افزایش قیمتی در خصوص مواد غذایی نخواهیم داشت، بیان کرد: افزایش قیمت در بازار کنونی کاری غیرمنطقی است و هیچ گونه افزایش قیمتی نداشته ایم. با شیوع ویروس کرونا بازار اغذیه فروشان به شدت کساد شده است و همین الان هم با قیمت‌های کنونی بازار کساد است.
رئیس اتحادیه اغذیه فروشان مواد غذایی تهران با بیان اینکه با وجود کساد بودن هم اکنون آرامش و ثبات قابل توجهی در بازار مواد غذایی وجود دارد و تغییر نرخی در قیمت مواد غذایی نخواهیم داشت، گفت: تمامی واحد‌های صنفی عرضه و فروش مواد غذایی موظف و مکلف هستند تا نرخ مصوب خود را  روی انواع محصولات نصب کنند تا به سادگی قابل رویت  مصرف کنندگان باشد.
احمدی شهریور با اشاره به اینکه اغذیه فروشان دچار مشکلات مالی زیادی شده اند، گفت: اکثر مغازه‌های صنف اغذیه فروش‌ها اجاره‌ای است یا فرد سرمایه اولیه خود را وام گرفته است؛ در این شرایط اگر دولت این بلا را هر چه سریعترمدیریت نکند، صنف اغذیه فروشان ورشکسته می‌شوند و در این صورت با موجی دیگر از بیکاری رو به رو می‌شویم.
رئیس اتحادیه اغذیه فروشان مواد غذایی تهران با تاکید بر اینکه دولت باید برای صنف اغذیه فروشان تدبیری بیاندیشد، گفت: از صاحبان املاک نیز انتظار داریم، اجاره نشین‌ها را درک کنند و برای دریافت اجاره بها مهلت بدهند.
او با بیان اینکه اغذیه فروشان روی درآمد شب عید حساب زیادی باز کرده بودند، گفت: اغذیه فروشان در یک هفته گذشته با اُفت فروش رو به رو شده اند و مردم به دلیل نگرانی دیگر حاضر به خرید غذا‌های فست فودی نیستند. معمولا هزینه اسفند بالاست چرا که کارفرما علاوه بر هزینه‌های گذشته خود در حال کنار گذاشتن عیدی کارگران است که با این وضع در پرداخت آن هم دچار مشکل شده است.
تعداد مشتریان در رستوران‌ها کم شده است
سیدعلی اصغر میر ابراهیمی رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس درباره وضعیت رستوران داران و شیوع کرونا، اظهار کرد: هم اکنون تعداد مشتریان در رستوران‌ها کم شده است که علت این امر را می‌توان شیوع ویروس کرونا دانست.
رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس ادامه داد: به تمام کارگران و کارمندان خود توصیه کردیم که حتما از دستکش موقع کار استفاده کنند و تمام کار‌های نظافتی را در رستوران انجام دهند.
میرابراهیمی در پاسخ به این پرسش که این ویروس توانسته باعث تعطیلی رستوران داران شود یا خیر؟ گفت: ویروس کرونا باعث تعطیلی رستوران داران نشده است، اما تعداد مشتریان کاهش پیدا کرده است.
اسکندر آزموده رئیس اتحادیه بستنی و آبمیوه گفت: با شیوع ویروس کرونا تقاضا برای خرید بستنی و آبمیوه به شدت کاهش یافته است. هم اکنون اغلب مغازه داران به دلیل کاهش تقاضا و کسادی بازار تعطیل کرده اند. 
او بیان کرد: بیش از ۸۰ درصد آبمیوه و بستنی فروشان در شهر تعطیل شده اند. بسیاری از این مغازه داران به دلیل اینکه نمی توانند حقوق پرسنل خود را پرداخت کنند آنها را بیکار کرده اند که ضربه اقتصادی خیلی بدی به آنها وارد شده است. 
رئیس اتحادیه بستنی و آبمیوه تشریح کرد: بسیاری از مغازه داران به دلیل داشتن چک و اجاره مغازه دچار مشکلات زیادی شده اند و توان پرداخت اجاره مغازه را ندارند. 
آزموده درباره افزایش قیمت بستنی و آبمیوه، تشریح کرد: قیمت ها نسبت به گذشته تغییری نکرده است و همان قیمتی است که از اول سال تاکنون ابلاغ شده بود. تمام دستورات بهداشتی به تمام کسبه ارسال شده است و آنها موظف هستند تمام موارد بهداشتی را رعایت کنند اما مشکل اینجاست که تقاضا برای آنها به شدت کاهش یافته و به شدت ضربه اقتصادی دیده اند. 
او تشریح کرد: انتظار داریم دولت برای شرایط کنونی تدبیری بیندیشد. علاوه بر این باید دست به دست هم دهیم تا این شرایط را پشت سر بگذاریم  در غیر این صورت کل جامعه ضربه خواهد خورد که جبران کردن آن مشکل خواهد بود.
برخی از رستوران داران می‌گویند با کاهش شدید فروش شب عید در نحوه تسویه حساب با کارکنانشان خلل ایجاد شده و زیان سنگینی متوجه آن‌ها شده است. برخی به محض رویارویی با سئوال کننده به عنوان خبرنگارمی پرسند آیا تمهیداتی برای کاهش مالیات تحت تاثیر شرایط کنونی اندیشیده شده است؟ سئوالی که لازم است مقامات وزارت امور اقتصادی و دارایی با شفافیت بدان پاسخ گویند.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال