امروز ۱۴ آذر ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۴ آذر ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

حبیب اسدالله نژاد با بیان اینکه عرضه مرغ از تقاضای آن پیشه گرفته است، اظهار کرد: هر ساله برای ایام نوروز میزان جوجه ریزی افزایش می‌یابد تا پاسخگوی نیاز مصرف در این ایام باشد.

وی اضافه کرد: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش بیشتر قدرت خرید مردم، میزان تقاضا سیر نزولی به خود گرفته و در حال حاضر با کاهش مصرف روبه رو هستیم.

اسدالله نژاد با تاکید بر اینکه با کاهش تقاضا شاهد پیشی گرفتن عرضه از آن هستیم، افزود: این امر موجب شده از ابتدای هفته تا امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ حداقل 300 تومان کاهش داشته باشد.

به گفته وی؛ در حال حاضر مرغداران در هر کیلوگرم مرغ را یک هزار و 500 تومان به زیان می‌فروشند.

اسدالله نژاد قیمت خرید نقدی هر کیلوگرم مرغ از مرغداران را 8 هزار و 200 تومان عنوان کرد و ادامه داد: در حالی هر کیلوگرم مرغ از مرغداران 8 هزار و 200 تومان خریداری می‌شود که قیمت مصوب آن 8 هزار 550 تومان است.

وی تصریح کرد: این در حالی است که با توجه به افزایش دو برابری قیمت برخی نهاده‌های تولید مانند جوجه یک روزه قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم مرغ 9 هزار و 700 تا 10 هزار تومان است.

اسدالله نژاد به این ترتیب زیان مرغداران در هر کیلوگرم مرغ را به طور متوسط یک هزار و 500 تومان اعلام کرد.

وی خواستار توقف عرضه مرغ منجمد توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور شد و گفت: در شرایطی که مرغداران در حالی زیان دهی هستند توزیع مرغ منجمد می‌تواند ضربه سنگینی به اقتصاد تولید در این بخش باشد.

اسدالله نژاد تاکید کرد: در این شرایط لازم است شرکت پشتیبانی امور دام با در نظر گرفتن شرایط پیش آمده به کمک مرغداران بیاید و اقدام به جمع آوری مرغ‌های مازاد تولید برای جلوگیری از زیان مرغداران کند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور متوسط قیمت منطقی هر کیلوگرم مرغ با توجه به قیمت خرید مرغ از مرغدار برای سراسر کشور را 12 هزار و 500 تا 12 هزار و 800 تومان دانست.

اسدالله نژاد یادآرو شد: شیوع ویروی کرونا در کشور شرایط اقتصادی بر مرغداران را مانند هر صنف و فعالیت اقتصادی دیگر تاثیر منفی داشته و لازم است دولت با تدبیر راهکارهای مناسب از آن ها نیز حمایت کند.

 ایلنا

منبع: ایران اکونومیست
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال