امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
 
پیش فروش خودرو از یکشنبه 4 خرداد شروع و تا 14‌این ماه ادامه دارد. روز گذشته وزارت صمت اطلاعیه هایی در این خصوص منتشر کرد که برداشته شدن الزام چک صیاد برای خرید خودرو از مهمترین آنها بود. یکی از سوالات متداول در این روزها سرنوشت مبالغ دریافتی از متقاضیان پیش فروش خودرو است که در قرعه کشی برنده نمی شوند. 
بر این اساس مراحل پیش‌ثبت نام از روز یکشنبه آغاز شده و تا روز چهارشنبه ۷ خردادماه ادامه دارد؛ البته این به آن معنا نیست که پیش ثبت‌نام تنها تا چهارشنبه پیش رو امکان‌پذیر باشد و پس از آن متقاضیان اجازه برای حضور در این فرآیند را نداشته باشند، بلکه هر یک از متقاضیان در طول ۱۰ روز تعیین شده یعنی از یکشنبه ۴ خرداد تا چهارشنبه ۱۴ خردادماه فرصت دارند تا در هر ساعتی از شبانه‌روز وارد سامانه شده و درخواست خرید خود را به ثبت برسانند.
نکته حائز اهمیت نگرانی برخی از مردم برای انجام ثبت‌نام در ابتدای اجرای طرح است؛ در حالیکه این شیوه فروش کاملاً متفاوت از روش‌های قبلی اجرا شده از سوی خودروسازان بوده و تقدم و تاخر در ثبت‌نام، هیچ تأثیری در فرآیند قرعه‌کشی ندارد؛ به نحوی که قرار نیست سایتی برای ثبت نام بسته شود و یا کاربری به دلیل رقابت زمانی، از ادامه پروسه خرید خود جا بماند، بلکه تمامی خریداران تا پایان آخرین دقایق از روز چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹ فرصت دارند تا در هر ساعتی از شبانه‌روز به سامانه مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند.
در این میان برخی نگرانی‌ها حکایت از آن دارد که سرنوشت مبالغی که از سوی خریداران خودرو برای هر خودروی انتخابی خود را به حساب اعلام شده از سوی هر یک از خودروسازان واریز کرده و به هر دلیلی، موفق به مشارکت یا انتخاب نهایی در فرآیند قرعه‌کشی نمی‌شوند، چه می‌شود.
یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با مهر در پاسخ به این سوال که سرنوشت مبالغ دریافتی از متقاضیانی که در قرعه‌کشی برنده نمی‌شوند، چه خواهد شد، گفت: «هر یک از دو خودروساز یک حساب بانکی واسط را با نظارت دستگاه‌های نظارتی معرفی کرده که مبالغ ناشی از ثبت‌نام خودروها از سوی متقاضیان به آن حساب واسط واریز می‌شود.»
وی افزود: «با حکم قضائی و نظارت دستگاه‌های نظارتی، تمامی پول‌ها در این حساب مسدود و بلوکه می‌شود و نه خودروساز و نه بانک، اجازه استفاده از آن را نخواهد داشت؛ بنابراین هیچ گونه عملیات بانکی و تراکنشی با این مبالغ انجام نخواهد شد و طبیعتاً در چنین شرایطی، سودی هم به این پول تعلق نمی‌گیرد.»
به گفته این مقام مسئول در وزارت صنعت، این وزارتخانه به همراه دستگاه‌های نظارتی، تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا هیچگونه تخلفی در این حوزه صورت نگیرد و بر این اساس، نظارت کافی بر روی حساب واسط معرفی شده از سوی خودروسازان صورت خواهد گرفت تا هیچگونه عملیات بانکی با این مبالغ انجام نشود.
وی اظهار داشت: «از سوی دیگر، دستگاه‌های نظارتی مراقبت لازم را در این زمینه به عمل آورده و پول بر اساس دستورالعمل‌های تعیین شده به حساب مشتری بازگشت داده خواهد شد؛ پس جای نگرانی وجود ندارد چراکه وزارت صنعت به شدت مراقبت می‌کند تا این مبالغ بر اساس نظارت دستگاه‌های نظارتی، در حساب واسط بلوکه باقی بماند و خودروساز حق دست‌اندازی به آن را ندارد.»
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال