امروز ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

تایر 

تهران (پانا) - سخنگوی انجمن صنفی تایر ایران می‌گوید با قطع ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین مواد اولیه تایرسازان و هدایت واردکنندگان به تامین ارز از صادرکنندگان، افزایش قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. 

به گزارش ایرنا، «مصطفی تنها» افزود: ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات مواد اولیه که تخصیص آن در عمل از بهمن ماه پارسال متوقف شده بود، هفته گذشته و با ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌طور رسمی مسکوت ماند.

وی گفت: دریافت ارز از صادرکنندگان، راهکاری است که پیش روی واردکنندگان مواد اولیه صنعت تایر قرار داده شده که نرخ آن توافقی بوده و نزدیک به نرخ‌های بازار پیش‌بینی می‌شود.

سخنگوی انجمن صنفی تایر ایران ادامه ‌داد: اکنون ۴۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت از خارج و به‌ طور عمده از کشورهای آسیای شرقی وارد می‌شود که عمده‌ترین آن کائوچو بوده و پس از آن انواع مواد شیمیایی، شتاب دهنده‌ها و آنتی اکسیدان‌ها قرار دارند.

وی گفت: با توجه به سهم حدود ۷۰ درصدی مواد اولیه در قیمت تمام شده تایر، پیش‌بینی می‌شود قیمت این محصولات دستکم ۲۸ درصد افزایش داشته باشد.

سخنگوی انجمن صنفی تایر ایران خاطر نشان ‌کرد: ‌در این زمینه با ارائه مدارک و مستندات، درخواست افزایش قیمت به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارسال شده است.

وی ادامه داد:‌ با وجود متاثر شدن کل صنایع از شیوع ویروس کرونا، اما با انجام اقدام‌های کنترلی از جمله رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و دستکش، ضدعفونی کردن محیط کار و کنترل ورودی‌ها، صنعت تایر کمترین تاثیر را از این ویروس پذیرفته است.

بر اساس این گزارش ، بررسی آمارهای تایر سازان کشور حاکی از تولید ۱۵ هزار و ۹۴۳ تن انواع تایر و تیوب در فروردین ماه امسال است. آمار وزنی تولید تایر در فروردین سال جاری، معادل تولید یک میلیون و ۸۳۷ هزار و ۱۹۱ حلقه تایر است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال