تسهیلات ۳ هزار میلیارد تومانی برای اکتشاف معادن

او با بیان اینکه در مجلس هم همین مسیر پیگیری شد، افزود: قبلا صادرات مواد معدنی، معاف از مالیات بود و این موضوع، خام فروشی را تشویق می‌کرد، اما این معافیت در مجلس حذف و گام اساسی برداشته شد. اسماعیلی اضافه کرد: وظیفه حاکمیت و وزارت صمت این است که زمینه فرآوری و ایجاد ارزش‌افزوده را برای مواد خام معدنی فراهم کند. او گفت: در سال جهش تولید، برنامه ما این است که حدود ۲۵ درصد به ذخایر کشف شده قبلی اضافه کنیم.

اسماعیلی با بیان اینکه یکی از برنامه‌های اصلی وزارت صمت، تامین تجهیزات مورد نیاز است، افزود: سه طرح در این باره تعریف شده که یکی از آنها، تجهیز و نوسازی معادن است. او ادامه داد: در این راستا جلساتی با تولید‌کنندگان، پیمانکاران و سازندگان ماشین‌آلات داشته‌ایم و اولویت ما ساخت داخل است. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت و تجارت گفت: ارز ناشی از صادرات محصولات معدنی در یک سبد ریخته شده است و همه فعالان بخش معدن می‌توانند از آن برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی استفاده کنند. اسماعیلی با اشاره به اینکه از ۱۰ سال گذشته تاکنون بیش از ۲۰ میلیون تن سنگ آهن صادر کرده‌ایم، افزود: این رقم در سال ۹۸ به کمتر از ۶ میلیون تن رسید که بیشترش در ۶ ماه نخست بود. او اضافه کرد: ۱۴۰ تا ۱۵۰ معدن غیر فعال سنگ آهن در کشور داریم که مشکلات آنها بیشتر کمبود تجهیزات، بازار و مسائل مالی است و پیشنهادهایی برای راه‌اندازی دوباره آنها ارائه کردیم. اسماعیلی گفت: در دو هفته پیش، قیمت شمش با نرخ ارز سنا، ۳۰۰ هزار تومان بالاتر از نرخ جهانی بوده است. او افزود: به انجمن‌های مربوط سپردیم که آنها هر آنچه را در این باره صورتجلسه کنند، نسبت‌ها را رعایت می‌کنیم.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مشکل اساسی در موضوع سنگ‌های تزئینی، نبود سنگ نیست، زیرا ۱۴ میلیارد تن سنگ تزئینی داریم و ۱۴ میلیون تن تولید می‌کنیم، اما با عوارضی که پارسال بسته شده حدود هزارمعدن از ۲ هزار معدن سنگ تزئینی، تعطیل شده است. او افزود: سرمایه‌گذاران، فناوری روز دنیا را به داخل کشور بیاورند و ما هم به آنها کمک می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است