امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

نتیجه تصویری برای آلودگی هوا

«حمایت» گزارش می‌دهد

پیگیری های دستگاه قضا برای کاهش آلودگی هوا

در عصر حاضر یکی از حق‌های پذیرفته شده بشری، برخورداری از محیط زیست سالم، پاک و بدون آلودگی برای هر شهروند است؛ در واقع حق هر شهروندی است که در هوای پاک و سالم تنفس کند.

شکی نیست که امروزه یکی از وظایف اصلی دولت‌ها تأمین و تضمین حقوق شهروندی از جمله حق هوای پاک است که متاسفانه در سال‌های گذشته به دلیل عوامل مختلف از جمله افزایش جمعیت شهرها و توسعه صنایع، شاهد افزایش آلودگی‌هوا به‌ویژه کلانشهرها هستیم.  همان‌طور که گفته شد، دولت‌ها موظف هستند با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری، در راستای کنترل و کاهش آلاینده‌ها اقدام کنند اما با این حال، از آنجا که حق هوای پاک یکی از حقوق عامه به شمار می‌رود و دستگاه قضا در مقابل تامین سلامت مردم وظیفه دارد، قوه‌قضاییه در سال‌های اخیر موضوع آلودگی هوا در کلان‌شهرها را در دستور کار خود قرار داده است.  دهم دی ماه سال 94 بود که سازمان بازرسی کل کشور به صورت جدی به بحث آلودگی هوا وارد شد و با ارسال نامه‌ای به ۱۰ نهاد مسئول از آنها خواست تا عملکرد خود را در این باره ارائه دهند.

پنج روز پس از این اقدام، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه «شورای حفظ حقوق بیت المال» با تأکید بر اینکه مسائل محیط زیستی، اراضی ملی و منابع طبیعی از جمله مباحث بسیار مهم و دایمی هستند که نیاز به بررسی مجدد دارند، گفت: بحث‌های زیست محیطی نیاز به همکاری در سطوح مختلف دارد؛ در بحث آلودگی هوا در کلان‌شهرها مشکل به حدی رسیده است که نیاز به تعاملات فراقوه‌ای داشته و شهرداری‌ها، نیروهای مسلح و دستگاه‌های مسئول در سطوح مختلف قضایی، تقنینی و اجرایی باید همکاری لازم در این زمینه را داشته باشند.

رییس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت حل مشکلات ناشی از آلودگی هوا تأکید کرد و افزود: مردم در رابطه با حل مشکلات ناشی از آلودگی هوا در کلان‌شهرها انتظارات به حقی از دستگاه‌های اجرایی، قضایی و متولی اصلی آن یعنی سازمان محیط زیست دارند به همین منظور بحث محیط زیست در کلان شهرها را باید جدی‌تر مطرح کرد و دستگاه قضایی در این زمینه آمادگی خود را برای هرگونه همکاری اعلام می‌کند.

در ادامه پیگیری‌ها از سوی سازمان بازرسی کل کشور، ناصر سراج در تاریخ 30 دی سال 94 به معاون خود دستور داد تا به‌ صورت فوق‌العاده عملکرد تمامی دستگاه‌های اجرایی و ارگان‌های ذی‌ربط را در راستای انجام وظایف مقرر قانونی درخصوص کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها بررسی و نتیجه را گزارش کند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور برای معاون نظارت و بازرسی این سازمان در امور تولیدی نوشت: پیرو بررسی‌های انجام‌شده و اعلام گزارش اولیه به سران قوا و اخذ توضیح از دستگاه‌های مرتبط مبنی بر عدم‌ایفای صحیح وظایف دستگاه‌های متولی در جلوگیری از آلودگی هوا، ‌به‌رغم تبیین صریح و مشخص وظایف و تکالیف هریک از دستگاه‌ها در جهت رفع این معضل در قوانین و مقررات موضوعه، به‌موجب این حکم به جنابعالی مأموریت داده می‌شود به‌طور فوق‌العاده نسبت به بررسی عملکرد کلیه دستگاه‌های اجرایی و ارگان‌های ذی‌ربط در راستای تکالیف و وظایف مقرر قانونی درخصوص کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها، اقدام و نتیجه را به‌صورت مستند و مستدل گزارش کنید.

 

کوتاهی 10 وزارتخانه و سازمان

بررسی‌ها ادامه داشت تا اینکه خرداد سال 95، سراج در دومین جلسه شورای اداری شهرستان ری در خصوص ورود سازمان بازرسی به بحث آلودگی هوا گفت: سازمان بازرسی کل کشور با اوج گرفتن آلودگی‌ها بنا گذاشت در کل استان‌هایی که مشکل آلودگی هوا دارند برنامه‌ای تعریف کرده و بررسی کند چه سازمان و نهادی در ایفای وظایفش قصور داشته است.

وی افزود: گزارش آلودگی هوا کامل و برای سران قوا ارسال شده، در این گزارش 10 نهاد، وزارتخانه و سازمان در خصوص کوتاهی خود مسئول هستند. البته هر کدام از این نهادها و سازمان‌ها توجیهاتی دارند که باید به جای خود بررسی کرد، همچنین 20 مشکل و پیشنهاد برای این 10 نهاد احصاء کرده و در گزارش قید کرده‌ایم.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: بنا به دستور آیت‌الله آملی لاریجانی در تهران و سایر استان‌ها عزم سازمان بازرسی جزم است تا با هر مدیری که مراعات نکرده و قانون را در خصوص هوای پاک اجرایی نکند، به شدت برخورد کنیم.

 

ارسال دو گزارش جامع برای سران قوا

بررسی‌ها و پیگیری‌های سازمان بازرسی کل کشور در خصوص انجام دستگاه‌های متولی به وظایف‌شان در بحث آلودگی هوا ادامه داشت تا اینکه 16 مهرماه سال جاری، قاضی سراج در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که نتیجه گزارش آلودگی هوا به کجا رسید؟ گفت: چندین استانی که مشکلاتی در رابطه با آلودگی هوا داشتند، بررسی کردیم و هزاران ساعت بر روی این مسأله وقت گذاشتیم و مسئولیت هر نهاد، سازمان، وزارتخانه و حتی فرد را مشخص کردیم.

وی از تکمیل گزارشات خبر داد و گفت: گزارشات بعد از تکمیل برای سران قوا ارسال شده و تا کنون دو گزارش با همه جزییات به دست سران قوای سه‌گانه در خصوص آلودگی هوا و نحوه عملکرد دستگاه‌ها رسیده است.

وی در رابطه با بررسی کیفری این موضوع و تخلفات و اقدامات انجام شده گفت: افرادی که مسئولیت داشتند و از اجرای وظایف کوتاهی کرده بودند به نهادهای مربوطه از جمله ریاست جمهوری معرفی شده‌اند. اگر پیشنهادات ما اجرایی شود و کوتاهی‌ها در آینده انجام نشود دیگرشاهد این حجم از آلودگی هوا نخواهیم بود.

 ورود دادستان‌ها به آلودگی هوا

در کنار سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل هم بیکار ننشسته و در راستای صیانت از حقوق عامه و وظایف مدعی‌العموم که در قابل تامین سلامت و بهداشت شهروندان مسئول است، به موضوع ورود کرده و اقداماتی را انجام داده تا معضل آلودگی هوا در کلان‌شهرها تا حدودی کاهش یابد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در حاشیه بازدید سرزده از دادسرای ناحیه پنج تهران در پاسخ به سوالی  درباره ورود دادستانی کل کشور به موضوع آلودگی هوا گفت: دادستانی کل به عنوان مدعی العموم به این موضوع ورود کرده و مکاتبات زیادی هم صورت گرفته است. دست اندرکاران مقابله با آلودگی هوا و بهبود آن، مجموعه‌ای هستند که باید به طور کلی با همدیگر تعامل و همکاری داشته باشند تا زندگی مردم از این معضل مهم و اثرگذار نجات پیدا کند.

 

انفصال از خدمت مدیران متخلف

 

شهر مشهد از جمله کلان‌شهرهای کشورمان است که با معضل آلودگی هوا به ویژه در فصول سرد سال، دست و پنجه نرم می‌کند؛ قاضی محمد بخشی‌محبی معاون دادستان مرکز استان خراسان رضوی در همین ارتباط، گفته است: به‌عنوان مدعی‌العموم و نماینده مردم، دستگاه قضا به موضوع ورود پیدا کرده و تا انتها و حصول نتیجه هم آن را رها نخواهیم کرد. به تمامی مدیران هم اعلام شده چنانچه مطابق قانون دستورات کمیته «هوای پاک» پیرامون بحث آلودگی هوا عمل نکنند به انفصال از خدمت محکوم خواهند شد. طبق ماده 576 قانون رسیدگی به جرائم مدیران متخطی از  استقرار هوای پاک مجرم شناخته شده و به انفصال از خدمت محکوم خواهد شد. علاوه بر شهر مشهد، دادستان‌های سایر استان‌های کشور به ویژه استان‌های درگیر با معضل آلودگی هوا و ریزگردها، به موضوع ورود کرده‌اند تا در حد اختیارات و وظایف خود نسبت به تامین حقوق شهروندان اقدام کنند اما در کنار اقدامات دستگاه قضا، باید مسئولان سایر دستگاه‌های متولی هم پای کار بیایند تا شاهد کاهش این معضل باشیم.  متاسفانه هر روز فرصت‌ها از دست می‌رود و تا امروز هم شاهد اقدام جدی از سوی سازمان‌های متولی نبوده‌ایم؛ به نظر می‌رسد در صورت عمل به پیشنهادات سازمان بازرسی و دادستان‌ها در بحث آلودگی‌هوا و رفع مشکلات، با این حجم از آلودگی هوا در کشور مواجه نباشیم و فرزندان‌مان روزهای پاک بیشتری برای نفس کشیدن داشته باشند.


املاک صنعتی پایتخت

 املاک صنعتی پایتخت 

 جامعترین مرکز اطلاعات املاک در کشور  

 جاده مخصوص کرج (لشگری) ، جاده قدیم کرج (فتح) 

 مرکز شهر ، غرب تهران 

 خرید و فروش ، رهن و اجاره انواع ملک شامل : 

 انبار ، سالن ، سوله ، کارگاه ، کارخانه ، اداری ، تجاری ، فروش کارخانه 

انبارهای مواد غذایی ، آرایشی بهداشتی ، دارویی ، فروشگاههای اینترنتی

انبار ، کالاهای تجاری ، بازرگانی ، انبارهای عمومی و اختصاصی

کارخانجات تولیدی ، غذایی ، دارویی ، صنعتی ، شیمیایی

مطبخ ، کترینگ آشپزخانه صنعتی ، رستوران ، تالار و باغ تالار ، باغ و باغچه

تجاری ، تعمیرگاه مجاز ، نمایندگی ، کارواش ، گاراژ

اداری ، دفترکار ، سالن فیلمبرداری ، کنفرانس ، همایش

انبار روباز ، انبار سنگ ، کاشی ، سرامیک ، مصالح و آهن آلات ، دپوی خودرو

زمینهای کشاورزی و صنعتی ...

www.paytakhtmelk.ir

www.sulesara.ir

۰۲۱۶۶۱۸۸۸۵۳ – ۰۲۱۴۴۵۲۲۰۵۷

 ۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹ افشار 

نیازمند املاک اداری ، تجاری ، صنعتی شما جهت

 رهن و اجاره یا خرید و فروش در جاده مخصوص کرج ، جاده قدیم کرج ، مرکز شهر و غرب تهران هستیم.             

    (  به مابسپارید ازما بخواهید  )  

 ( درصورت تمایل فایل فروش یا اجاره ملکتان تماس حاصل نموده یا مشخصات را به شماره 09122967839 واتساپ یا تلگرام نمایید ) 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال