امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

«حمایت» از روند نزولی نرخ دلار و سکه گزارش می دهد

کاهش جو روانی در بازار ارز

نرخ ارز که از روزهای پایانی هفته گذشته و به دلیل ایجاد جو روانی در بازار، تمایل به افزایش داشت روز گذشته با کاهش التهابات روانی و حضور پررنگ بانک مرکزی و مدیریت بازار ارز، نزولی شد و قیمت دلار آمریکا از حدود 11 هزار و 800 تومان روز شنبه به 11 هزار و 400 تومان رسید. با کاهش نرخ دلار و کاهش نرخ طلای جهانی، نرخ سکه نیز در معاملات دیروز با کاهش حدود 80 هزار تومانی به سه میلیون و 825 هزار تومان رسید. هرچند دلایل مختلفی در خصوص نوسانات روزهای اخیر نرخ ارز وجود دارد که تسویه حساب شرکت ها در پایان سال میلادی یکی از آنهاست، اما «افزایش نرخ درهم» و همچنین «افزایش جو روانی در بازار» از مهمترین آنهاست. در روزهای اخیر شایعاتی علیه سیستم بانکی کشور مطرح شد و این موضوع در کنار انتشار خبرهایی مبنی بر اجماع بین المللی علیه ایران، جو روانی در بازار ایجاد کرد و با مدیریت بازارساز قیمت ها نزولی شد. رییس کل بانک مرکزی روز گذشته نوسانات اخیر را جنگ روانی علیه ملت ایران عنوان کرد و گفت: «تلاش آمریکا برای تأثیرگذاری بر بازار ارز خنثی می‌شود.» رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به تحرکات دلالان، نوسانات اخیر نرخ ارز را جو روانی عنوان کرد و با اشاره به کافی بودن ذخایر ارزی کشور و مدیریت موفق بازارساز در چند ماه گذشته گفت: «نوسانات به واقعیت های اقتصادی ایران ارتباطی ندارد و با سیاست هایی که بانک مرکزی اتخاذ می کند می تواند تا پایان سال قیمت ارز را به زیر 10 هزار تومان سوق دهد.»

رییس کل بانک مرکزی  تلاش آمریکا برای برگزاری همایش ضد ایرانی در لهستان را ناشی از ناامیدی آمریکایی‌ها از اقداماتشان علیه ایران خواند و گفت که تلاش این کشور برای تاثیرگذاری بر بازار ارز خنثی خواهد شد.

عبدالناصر همتی با اشاره به اینکه دولت آمریکا دور جدیدی از جنگ روانی علیه ملت ایران را آغاز کرده است، گفت: «اعلام اجماع بین‌المللی علیه ایران آن هم در ضعیف‌ترین کشور اروپایی، ادعای عدم تمدید معافیت‌های نفتی آن هم بعد از سابقه قبلی عقب‌نشینی از اینکه قبلا می‌خواست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و اظهاراتی نظیر آن، حاکی از ناامیدی آمریکایی‌ها از مؤثر شدن اقدامات آن‌ها علیه ایران است.» وی افزود: «شروع و شتاب گرفتن تأمین ارز از طریق هند، کره جنوبی، چین و تصمیم به توسعه مبادلات و تجارت با ترکیه، عراق و سایر همسایگان در کنار ذخایر مطلوب و حضور مؤثر بانک مرکزی در بازار ارز، یکبار دیگر تلاش دولت آمریکا برای تأثیر‌گذاری بر بازار ارز را خنثی خواهد ساخت.» همتی تصریح کرد:  «طرح شایعات علیه سیستم بانکی نیز در این راستا است و هوشیاری مردم را می‌طلبد.»

 

   اشراف کامل بازارساز در بازار ارز

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز  با اشاره به افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر، گفت: «بازار ارز کشور در شرایط کنونی تحت مدیریت و اشراف کامل بانک مرکزی قرار دارد و این اشراف کمک کرده تا منابع و مصارف ارزی در کشور مدیریت شود.»

عضو شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه با بیان اینکه با بیان اینکه در سال 97  منابع ناشی از فروش نفت تقریبا بیش از بودجه کشور در سال جاری بوده است، افزود: «با توجه به تحقق منابع ارزی از نفت به واسطه فروش و افزایش قیمت طلای سیاه در ماه های ابتدایی سال، منابع ارزی در این بخش با یک شرایط خاصی روبه رو است، از این رو دغدغه ای در این بخش وجود ندارد.»

وی ادامه داد: «در ماه های اخیر با اقدامات بانک مرکزی و مصوبات شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه حجم زیادی ارز وارد کشور شده است.» پورابراهیمی با بیان اینکه ذخایر طلا که تا حدودی کاهش پیدا کرده بود به ذخایر قابل قبول تبدیل شده است، تاکید کرد: «در حالی حاضر نگران وضعیت بازار ارز نیستیم و پیش بینی این بوده که روند کاهشی ارز ادامه می یابد.»

 

   قیمت دلار تا پایان سال به کمتر از  ۱۰ هزار تومان می رسد

وی با اشاره به اینکه نوسانات بازار ارز در روزهای پایانی سال 2018 به دلیل تسویه حساب شرکت ها رخ داد، به خانه ملت گفت: «در طول روزهای اخیر بیشتر التهابات بازار ارز ناشی ازعوامل خارجی است و به واقعیت های اقتصادی ایران ارتباطی ندارد.»

این نماینده مجلس ادامه داد: «تحلیل ها حاکی از این است که نرخ ارز باید کماکان کاهشی باشد و آثار ناشی از آن باید در بهبود شرایط، تقویت و افزایش ارزش پول ملی تاثیر بگذارد.»

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با توجه به شرایطی که در بازار وجود داشته و مدیریت بانک مرکزی روند کاهشی استمرار می یابد،  تصریح کرد: «با سیاست هایی که بانک مرکزی اتخاذ می کند می تواند تا پایان سال قیمت ارز را به زیر 10 هزار تومان سوق دهد.»

 

  وضعیت بازار در معاملات دیروز

روز گذشته قیمت دلار در صرافی های بانکی و بازار کاهش یافت و در قیمت های ۱۱ هزار و 300 تا 500 تومان در نوسان بود.  قیمت فروش یورو نیز 13 هزار و 100 تومان و قیمت خرید این ارز 13 هزار تومان اعلام شد.

هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1287 دلار و 70 سنت قیمت داشت و از این رو قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید سه میلیون 825 هزار تومان و سکه طرح  قدیم نیز با کاهش به سه میلیون و 750 هزار تومان در بازار تهران رسید. به علاوه  نیم سکه 2 میلیون و 20 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 240 هزار تومان و سکه گرمی 680 هزار تومان فروخته شد.  همچنین در بازار طلا، بهای هر مثقال طلا یک میلیون و 521 هزار تومان و هر گرم طلای خام 18 عیار 351 هزار و 122 تومان نرخ داشت.

همچنین روز گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که از این پس به صورت روزانه و در سه ساعت مختلف، نرخ دلار در صرافی‌های مجاز را اعلام می‌ شود.

 

حذف ۴ صفر از پول ملی گام به گام عملیاتی می شود

 احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی به صورت مرحله ای رخ می دهد و کمرنگ شدن ۴ صفر در چک پول های جدید در واقع نخستین مرحله از حذف ۴ صفر است.

وی  با اشاره به مصوبه هیئت وزیران و ارسال لایحه بانک مرکزی  به هیئت دولت برای حذف 4 صفر از پول ملی ، گفت: شرایط اقتصادی کنونی کشور برای حذف 4 صفر مناسب نیست، اما این اقدام در مجموع می تواند بار روانی تورم را کاهش داده و به ساده سازی اعداد کمک کند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حذف 4 صفر از پول ملی هزینه های زیادی دارد، افزود: دولت در حال حاضر حذف 4 صفر را با هایلایت کردن و کمرنگ کردن در پول های جدید عملیاتی کرده است که به این طریق عملا 4 صفر از چرخه محاسبات خارج می شود.

وی ادامه داد: حذف 4 صفر از پول ملی به صورت مرحله ای رخ می دهد و هایلایت شدن 4 صفر در چک پول های جدید در واقع نخستین مرحله از حذف 4 صفر است. نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حذف 4 صفر از پول ملی عملیات حسابداری را تسهیل می کند، تاکید کرد: نباید یکباره دفاتر حسابداری تغییر یابد چراکه هزینه های آن سرسام آور شده و فشار زیادی بر اقتصادی کشور تحمیل می کند. وی با تاکید بر اینکه حذف 4 صفر از پول ملی محاسبات مالی و اقتصادی را تسهیل می کند و تاثیر خاصی در نرخ تورم ندارد، افزود: تغییر پول ملی و حذف صفر در کاهش هزینه های چاپ اسکناس و تولید سکه موثر است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: باید از تجربه کشورهای مختلف دنیا در حذف صفر از پول ملی استفاده کرد و سپس تصمیم نهایی و صحیح را اتخاذ کرد.

 

جزییات عیدی پایان سال کارکنان مشمول قانون کار

تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می شوند، مشمول عیدی و پاداش پایان سال خواهند شد.

عیدی این گروه از کارکنان متفاوت از میزان عیدی کارکنان دستگاه های اجرایی و دولتی خواهد بود، به نحوی که به میزان عیدی آنها به نسبت میزان «حقوق پایه»  متغیر است.

مبنای پرداخت عیدی کارکنان مشمول قانون کار، در صورتی که یکسال کامل در محل کار فعلی خود سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، معادل دو ماه حقوق پایه آنها محاسبه می شود. البته قانون کار برای عیدی پایان سال سقف تعیین کرده به این ترتیب که این میزان نباید از سه برابر حقوق پایه مصوب ۹۷ که یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۹ تومان است،  بیشتر شود.

با توجه به اینکه حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۷ در شورای عالی کار یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۹ تومان تعیین شد، بنابراین عیدی کارگرانی که حقوق پایه آنها به این میزان است، ۲ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۵۳۸ تومان خواهد بود که حداقل عیدی پایان امسال است.

سایر کارکنان تحت پوشش قانون کار که حقوق پایه آنها بیش از این میزان است، دو برابر حقوق پایه خود را به عنوان عیدی پایان سال دریافت می کنند به شرطی که میزان عیدی آنها از سه برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار (یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۹ تومان) بیشتر نشود. بنابراین حداکثر عیدی پایان سال تمام کارکنان مشمول قانون کار ۳ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۷ هزار تومان خواهد بود و اگر دو برابر حقوق پایه از این سقف فراتر رفت، حداکثر عیدی دریافتی همان ۳ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۸۰۷ تومان خواهد بود.

محاسبات مذکور برای تمام کارکنانی است که قرارداد آنها از فروردین ۹۷ منعقد شده و تا پایان اسفند ادامه دارد. همچنین کارگرانی که کمتر از یکسال در محل کار فعلی خود مشغول به کار هستند عیدی آنها به میزان تعداد ماه پرداخت حق بیمه آنها محاسبه خواهد شد. این گروه از شاغلان باید ۲برابر حقوق پایه خود را تقسیم بر ۱۲ ماه و مجموع حاصل را ضربدر تعداد ماه کارکرد خود کنند.

 

ممنوعیت تراکنش موبایلی  با کارت بانکی و سیم کارت غیر همنام

طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، تراکنش‌های موبایلی در آینده نزدیک باید به نحوی انجام شود که نام صاحب سیم کارت و کارت بانکی یکی باشد.

بانک مرکزی هفته گذشته بخشنامه‌ای را به شاپرک و شرکت‌های PSP ابلاغ کرده که بر اساس آن، شاپرک از شرکت‌هایی که آمادگی اجرایی کردن فرآیند احراز هویت در تراکنش‌های موبایلی بر اساس یکی بودن نام صاحب سیم‌کارت گوشی تلفن همراه با کارت بانکی را دارند، خواسته بود برای انجام تست به این شرکت مراجعه کنند. البته این بخشنامه هنوز در شبکه پرداخت الزام‌آور نشده است. مدیران شرکت آسان پرداخت در همین ارتباط اعلام کردند از این پس تراکنش های موبایلی به نحوی انجام خواهد شد که نام صاحب سیم کارت و کارت بانکی یکی باشد.

بنابراین افرادی که قصد تراکنش های موبایلی دارند باید سیم کارت شان به نام خودشان باشد و از کارت بانکی استفاده کنند که بنام خودشان باشد. منصوری مدیرعامل شرکت آسان پرداخت می گوید: این شرکت اولین شرکتی خواهد بود که احراز هویت را برای تراکنش های خود اجباری خواهد کرد. او تاکید دارد که الان برای شارژ کیف پول و تله پرداز این موضوع عملیاتی شده و در آینده نزدیک برای تمام تراکنش های کارتی اجرایی خواهد شد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال