امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

براساس آمار دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی؛

معاملات مسکن کاهش ۶۰درصدی داشت/ شتاب رشد قیمت مسکن کاهش یافت

کاهش قدرت خرید بلای جان بازار مسکن

طبق آمار دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تعداد معاملات مسکن در دی ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶۰ درصد کاهش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایبنا؛ آمارهای منتشر شده از سوی دفتر اقتصاد مسکن و برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد در دی‌ماه امسال رکود بازار مسکن تثبیت شده و تعداد معاملات این بازار با کاهش جزئی ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل مواجه شده است. از نظر قیمت نیز میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در این ماه نسبت به ماه قبل ۱.۵ درصد رشد داشته که در مقایسه با شتاب رشد قیمت در ماه‌های قبل، رقم بالایی محسوب نمی‌شود.

همچنین تازه‌ترین آمارها از افت ۶۰ درصدی تعداد معاملات بازار مسکن تهران در دی‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل حکایت دارد. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در این ماه به ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار تومان رسیده که نسبت به دی‌ماه سال قبل ۸۹.۹ درصد رشد دارد.

بر اساس این گزارش، در دی‌ماه امسال ۶ هزار و ۸۶۵ فقره مبایعه‌نامه مسکن در تهران به امضا رسیده که از این تعداد ۵ هزار و ۸۰۰ قرارداد مورد قبول بوده و معیار محاسبات قرار گرفته است. این تعداد معامله نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۹.۳ درصد افت نشان می‌دهد.

میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی در دی‌ماه امسال در پایتخت به ۹ میلیون و ۷۷۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده که نسبت به ماه گذشته حدود ۱.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال گذشته (دی‌ماه ۹۶) معادل ۸۹.۹ درصد افزایش را تجربه می‌کند.

آمارها حاکی از این است که در جریان معاملات بازار مسکن تهران در نخستین ماه از زمستان امسال، بیشترین تعداد معامله واحد مسکونی در منطقه ۵ تهران با ۷۵۰ فقره مبایعه‌نامه انجام شده و پس‌ازآن منطقه ۴ با ۵۷۲ فقره و منطقه ۲ تهران با ۴۴۹ فقره معامله بیشترین تعداد معامله را به خود اختصاص داده‌اند. در مقابل، کمترین تعداد معامله واحد مسکونی در تهران به منطقه ۱۹ با ۳۸ فقره معامله و پس‌ازآن به منطقه ۲۲ با ۵۴ فقره مبایعه‌نامه اختصاص دارد.

از نظر متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی، بیشترین قیمت هر متر واحد مسکونی به منطقه یک تهران با هر متر ۲۲ میلیون و ۹۷۴ هزار تومان تعلق داشته و پس‌ازآن منطقه ۳ با میانگین متری ۱۷ میلیون و ۲۳۴ هزار تومان در رتبه دوم قرار گرفته است. کمترین میزان میانگین هر متر واحد مسکونی در تهران به منطقه ۱۸ با هر متر ۴ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و پس‌ از آن به منطقه ۲۰ با هر متر ۴ میلیون و ۴۹۴ هزار تومان اختصاص یافته است.

 

کاهش قدرت خرید بلای جان بازار مسکن

رشد قیمت مسکن و در ادامه آن کاهش قدرت خرید در یک سال گذشته باعث شد تا روند معاملات روز به روز کمتر شود بطوریکه تعداد معاملات مسکن تهران در آذر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۱ درصد کاهش نشان دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، رشد قیمت مسکن که از اواخر روزهای تابستان ۹۶ آغاز شد و در زمستان و سپس در اردیبهشت و خرداد ماه امسال به اوج خود رسید باعث شد تا بازار مسکن در یک رکود تورمی شدیدی فرو برود بطوریکه آمار دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گزارش خود از تحولات مسکن شهر تهران نشان داد که تعداد معاملات مسکن ۶۱،۳ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است.

بنا به گفته کارشناسان مسکن، رشد قیمت مسکن در یک سال گذشته موجب کاهش بیش از پیش قدرت خرید مسکن شده است بنابراین دولت باید چاره ای برای بالا بردن قدرت خرید مسکن و خروج بخش مسکن از رکود بیاندیشد.

اگر چه افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بنا به گفته اکثر کارشناسان و وزیر راه و شهرسازی موجب افزایش قیمت مسکن خواهد شد اما هنوز دولت راهکاری برای این موضوع ارائه نکرده است.

اسلامی وزیر راه و شهرسازی در طی دو ماه گذشته همواره بر اجرای طرح کارت اعتباری مصالح ساختمانی سخن گفته اما هنوز از آن طرح رونمایی نکرده است.

در گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی آمده است که در آذرماه امسال، تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی شهر تهران به ۶ هزار و ۹۵۰ واحد رسید که نسبت به ماه قبل یک درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۱.۳  درصد کاهش را نشان می‌دهد. 

طبق اطلاعات اعلام شده از سوی این نهاد رسمی در این ماه منطقه پنج با ۸۷۹ فقره (سهم ۱۴.۹ درصدی) بیشترین تعداد معاملات و منطقه ۱۹ با ۴۷ فقره (سهم ۰.۸  درصدی) کمترین تعداد معاملات از این نوع را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین بیشترین کاهش تعداد معاملات در این ماه نسبت به آذر ماه سال قبل مربوط به منطقه ۲۱ به میزان ۷۲.۷  درصد کاهشی و کمترین کاهش تعداد معاملات مربوط به منطقه ۱۸  به میزان ۴۲.۶  درصد بوده است.

بر پایه گزارش مذکور واحدهای آپارتمانی مسکونی منطقه پنج با ۱۴.۹ درصد سهم خریدوفروش بازار بالاترین سهم کل معاملات را داشته است.

گزارش فوق‌الذکر ‌می‌افزاید واحدهای دارای عمر تا ۵ سال ساخت با ۳۸.۲ درصد و واحدهای با مساحت ۶۰ تا ۸۰مترمربع با ۲۷.۷ درصد بالاترین سهم تعداد کل معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین گزارش تحولات مسکن در آذر ماه پایتخت دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن یادآور می‌شود در ۹ ماه گذشته سال ۱۳۹۷ برابر ۱۰۰ هزار و ۹۶۷  فقره معامله در پایتخت انجام‌شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴.۵  درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال