امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

رییس کل بانک مرکزی

عرضه ارز به‌زودی افزایش می‌یابد

نرخ دلار  در یک هفته گذشته با نوساناتی همراه بوده و در معاملات روز گذشته در کانال 12 هزار تومانی بود. در این شرایط رییس کل بانک مرکزی از برنامه های خود برای افزایش عرضه ارز در بازار خبر داده است و با اعلام اینکه برخی در بازار ارز به دنبال موج سواری و ایجاد نوسان هستند گفت: «تعادل بازار ارز در ماه پایانی سال به‌نفع عرضه به‌هم خواهد خورد و این مساله باعث نگرانی دلالان شده است.»

عبدالناصر همتی در یادداشتی هیجان منفی ناشی از خبرهای سیاسی، سررسید شدن سپرده‌های 20درصدی، و تصمیم گیری در خصوص بودجه 98 را از جمله دلایل نوسانات نرخ ارز عنوان کرد و نوشت: «عواملی که علاقمند بر هم زدن بازار ارز و ایجاد نوسان در آن هستند، تلاش کرده‌اند بر موج افزایشی سوار شده و نوساناتی هرچند اندک، در بازار ایجاد کنند. این عوامل اطمینان دارند که با صدور مجوز اخیر بانک مرکزی به برخی صادرکنندگان برای عرضه ارز خود در صرافی‌ها در یک‌ماهه باقیمانده سال تعادل بازار به‌نفع عرضه به‌هم خواهد خورد و لذا اقدام به پیشگیری کرده و جو تبلیغاتی لازم را برای خنثی کردن آن به‌وجود آوردند. بانک مرکزی برای جلوگیری از بی‌ثباتی در بازار حضور دارد و در صورت ضرورت اقدامات لازم را انجام خواهد داد.»

روز گذشته نرخ دلار حدود 12 هزار و 200 تا 300 تومان بود.   ارز مسافرتی هم‌قیمت بازار آزاد فروش رفت و هر یورو ۱۴ هزار و ۲۱۰ تومان قیمت خورد. ارز مسافرتی برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع برای هر نفر ۵۰۰ یورو و در سایر کشورها حدود ۱۰۰۰ یورو است، اما قیمتی که بانک‌ها روز گذشته ارز را از مشتریان خریداری کرده‌اند برای دلار حدود ۱۲ هزار و ۲۰ تومان و یورو ۱۳ هزار و ۵۷۵ تومان بوده است.

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز نیز نرخ خرید هر اسکناس دلار آمریکا ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۲ هزار و ۲۵۰ تومان است. همچنین نرخ خرید هر اسکناس یورو ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان و نرخ فروش آن ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان اعلام شده است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال