امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

پیش بینی ثبات نسبی در بازار مسکن

رییس اتحادیه مشاوران املاک ثبات نسبی قیمت ها در بازار مسکن را پیش بینی کرده است. مصطفی قلی‌خسروی روز گذشته در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش خرید مسکن در گرجستان و ترکیه توسط ایرانی ها به جزییات برگزاری نمایشگاه املاک و مستغلات که قرار است 10  تا 13 اسفند در تهران برگزار شود پرداخت و افزود: «سازندگان دراین نمایشگاه واحدهای خود را با تخفیفات ۸ تا ۱۰ درصد عرضه می‌کنند.»

وی در خصوص  پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده گفت: «تجربه نشان می‌دهد که بعد از انقلاب چهار بار در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ قیمت مسکن جهش داشته است. چهار مؤلفه اصلی هم باعث این جهش می‌شود که حامل انرژی، ارز، طلا و بورس است که هرگاه حرکت کند قیمت‌ها بالا می‌رود. در سال ۱۳۹۱ رشد یکباره نرخ ارز باعث افزایش قیمت مسکن شد، بعد به تدریج به ثبات رسید. در ۱۳۹۷ نیز همین اتفاق افتاد و انتظار داریم از این به بعد قیمت مسکن به ثبات می‌رسد. البته ممکن است بالا برود اما کمتر از شاخص تورم خواهد بود.»

رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره آمار خرید و فروش مسکن گفت: «سال ۱۳۹۶ در کل کشور در بازه زمانی ابتدای فروردین تا ۳۰ بهمن ماه تعداد قراردادها اعم از مبایعه‌نامه، اجاره نامه و غیره یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۱۱۱ مورد بوده است. از ابتدای فروردین ۱۳۹۷ تا ۳۰ بهمن ماه کل قراردادها یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۱۶ مورد بوده که نشان می‌دهد کل قراردادها چهار درصد، مبایعه‌نامه هفت درصد و اجاره نامه

 ۱۴ درصد کاهش داشته است.»

وی با اشاره به آمار معاملات در تهران نیز اظهار کرد: «از ابتدای فروردین تا ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۶ تعداد کل قراردادهای شهر تهران ۳۹۸ هزار و ۶۱۹ مورد است. از این تعداد ۲۱۰ هزار و ۱۹۴ مورد مبایعه‌نامه و ۱۸۵ هزار و ۴۰ عدد اجاره نامه بوده است. در سال ۱۳۹۷ نیز از ابتدای فروردین تا ۳۰ بهمن ماه تعداد کل قراردادهای تهران ۳۰۲ هزار و ۱۸۸ بوده که از این تعداد ۱۴۴ هزار و ۶۵۴ مبایعه‌نامه و ۱۵۵ هزار و ۹۵ اجاره نامه بوده است. آمار نشان می‌دهد در تهران ۲۴ درصد کاهش قراردادها، ۳۱ درصد کاهش مبایعه‌نامه و ۱۶ درصد کاهش اجاره نامه داشتیم.»

رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه آرام آرام قیمت مسکن به ثبات رسیده است، ادامه داد: «رشد قیمت مسکن در سال آینده جهشی نخواهد بود، اما قیمت مسکن زیر شاخص نرخ تورم افزایش خواهد داشت. » خسروی در ادامه گفت: «در نامه‌ای که به اتاق اصناف به  تازگی ارائه کرده‌ایم، درخواست کرده‌ایم که نرخ کمیسیون مشاوران املاک از صفر تا چند صد میلیون تومان یکسان و به یک درصد برسد، در حالی که در حال حاضر تا 500 تومان نیم درصد و از 500 میلیون تومان به بالا 1.4 درصد نرخ کارمزدها از سوی مشاوران املاک دریافت می‌شود. »

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال