امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

اختلال در سایت پیش فروش خودروسازان

فروش فوری محصولات سایپا و ایران خودرو روز گذشته به دلیل اختلالات در ثبت‌نام در سایت فروش متوقف شد. طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار و کمیته خودرو شرکت سایپا تقریبا حدود20 درصد از تولید روزانه خود را به صورت فروش فوری از 30 بهمن ماه سال جاری آغاز کرده است.

در این طرح فروش فوری محصولات تیبا، تیبا2، سایپا 131، سایپا 132، سایپا 151، کوئیک دستی، نیسان دوگانه سوز و نیسان تک سوز به فروش می‌رسد. در این طرح فروش هر مشتری با کد ملی و کد پستی یک خودرو خریداری کند. البته کد ملی فرد نیز کنترل می‌شود تا طی دو یا سه سال اخیر خودرویی خریداری نکرده باشد.

همچنین براساس اعلام شرکت ایران خودرو ، 20درصد تولید روزانه این شرکت از 30 بهمن ماه جاری به صورت اینترنتی و تحویل فوری عرضه می‌شود تا اقدامی در جهت شکستن حباب قیمت‌ خودرو در بازار باشد. در این طرح فروش خودروهای پژو 405، پژو 207، پژو پارس، سمند، رانا و پژو 206 در فروش فوری عرضه خواهد شد و این محصولات تا پیش از آغاز سال ٩٨ به مشتریان تحویل داده می‌شوند.

همزمان با تب و داغ پیش فروش خودروهای ثبت نامی خودروسازان و افزایش قیمت ها، انتقادات از عملکرد وزارت صننعت و خودروسازان نیز در روزهای اخیر افزایش یافته است.  عبدالله رضیان، عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع مجلس با انتقاد از عملکرد وزارت صنعت در بازار خودرو و افزایش لجام گسیخته قیمت ها گفت: «وزارت صمت با اعمال فرمول 5 درصد زیر قیمت بازار به دنبال کاهش قیمت خودرو بود در حالیکه نه تنها قیمت‌ چهارچرخ ها کاهش پیدا نکرد بلکه روز به روز بر قیمت آنها افزوده شد.» نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار در مجلس شورای اسلامی به خانه ملت گفت: «افزایش قیمت خودرو با روند کنونی نه تنها معقول نیست بلکه نگران کننده است باید سرمنشا این افزایش قیمت مشخص شود.» وی اظهار کرد: «گرانی روزانه خودرو باعث شده مردم با توجه به فرهنگ “بخریم تا گرانتر نشده” به سمت خرید این کالا هجوم ببرند؛ چراکه تصور می‌کنند اگر اکنون خودرو بخرند بهتر از سال آینده است.» این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: «یکی از راهکارهایی که منجر به ساماندهی بازار خودرو می‌شود واردات چهارچرخ‌ها است می‌توان با در نظر گرفتن برخی شروط واردات خودرو را آزاد کرد.»

وی با بیان اینکه مردم خودرو را کالایی سرمایه‌ای می‌دانند، خاطرنشان کرد: «این دیگاه کاملا اشتباه است؛ چراکه  خودرو نه تنها کالایی سرمایه‌ای نیست بلکه با گذشت هر سال به دلیل پایین آمدن مدل آن از قیمتش کاسته می‌شود.» فضای روانی موجود در کشور از یک سو و نبود بازار مناسب برای سرمایه گذاری مردم از سوی دیگر باعث شده نقدینگی به سمت خرید خودرو سوق داده شود. قیمت اکثر خودروهای داخلی در هفته های اخیر افزایش 15 تا 30 میلیون تومانی داشته است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال