امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

املاک صنعتی پایتخت جامع ترین مرکزاطلاعات املاک در کشور 

جاده مخصوص و قدیم کرج ، مرکز شهر ، غرب تهران، مرکز شهر ،

خرید و فروش ، رهن و اجاره انواع ملک شامل : 

انبار ، سالن ، سوله ، کارگاه ، کارخانه ، اداری ، تجاری ، فروش کارخانه ، انبارهای مواد غذایی ، آرایشی بهداشتی ، دارویی ،

فروشگاههای اینترنتی ، انبار کالاهای بازرگانی ، انبارهای عمومی و اختصاصی ، کارخانجات تولید غذایی و صنعتی ،

کترینگ آشپزخانه صنعتی ، تالار و باغ تالار ، باغ  و باغچه ، تعمیرگاه ، کارواش ، نمایندگی ، سالن فیلمبرداری و همایش ، 

انبار سنگ کاشی سرامیک مصالح و آهن آلات ، زمینهای  کشاورزی و صنعتی.

www.paytakhtmelk.ir

www.sulesara.ir

۰۲۱۶۶۱۸۸۸۵۳  –  ۰۲۱۴۴۵۲۲۰۵۷

۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹  افشار

(درصورت تمایل فایل فروش یا اجاره مشخصات را به شماره 09122967839  واتساپ یا تلگرام نمایید)«حمایت» از لزوم اجرای همزمان سیاست های حمایت از عرضه و تقاضای خانه گزارش می دهد

ناکارآمدی وام های مسکن

افزایش غیرمنطقی قیمت مسکن در یکسال گذشته کاهش قدرت خرید متقاضیان را در پی داشته است؛ با این وجود خبری از افزایش وام مسکن نیست. بررسی وضعیت معاملات مسکن نشان می دهد تقاضا برای خرید خانه های سن بالا افزایش یافته است و این مساله ناشی از کاهش قدرت خرید بوده است. همچنین گزارش ها حاکی از این است که تقاضا برای دریافت وام مسکن به نصف کاهش پیدا کرده است و این موضوع از ناکارآمدی مبلغ وام مسکن حکایت دارد. کارشناسان با اشاره به ضرورت حمایت همزمان از بخش عرضه و تقاضا در بازار مسکن معتقدند در غیر این صورت شاهد رکود در این بازار خواهیم بود. در حال حاضر عمده تمرکز سیاست گذار بخش مسکن بر تقویت عرضه و ساخت مسکن است و افزایش وام به گفته وزیر راه و مسکن در دستور کار قرار ندارد.

اظهارات سیاست گذاران بخش مسکن بر ضرورت افزایش تولید تاکید دارد. هرچند این مساله یکی از نیازهای جدی بخش مسکن در کشورمان است، اما این سیاست تنها در صورتی که افزایش وام در دستور کار قرار گیرد تاثیرگذار است. در حال حاضر کشور سالانه به بیش از یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد و این در حالی است که در بهترین حالت و در صورت تقویت بخش عرضه مسکن، شاهد افزایش ساخت و ساز و فروش خانه هایی هستیم که به دلیل گرانی، متقاضی چندانی نخواهد داشت.  البته برنامه های فعلی سیاستگذار بخش مسکن نیز در شرایط فعلی با انتقاداتی از سوی کارشناسان همراه است. وزارت راه و مسکن ساخت 400 هزار واحد مسکونی در سه سال آینده را در دستور کار قرار داده است و این در حالی است که میزان نیازمان به عرضه مسکن بسیار بیش از این مقدار است.

 

   کم توجهی به سیاست های تقویت تقاضا

 یک مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی روز گذشته از موافقت وزیر راه با ۱۰ برنامه کوتاه و بلند مدت مسکن خبر داد. برنامه هایی که عمده آن در زمینه تقویت عرضه و تولید مسکن است و به سیاست های تقویت تقاضا از طریق وام مسکن کم توجهی شده است.

مازیار حسینی، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی چند روز پیش، از تهیه و ارائه یک برنامه کوتاه مدت و بلند مدت ۲۵ ساله در بخش مسکن خبر داده و گفته بود که بسته ۱۰ برنامه مشخص معاونت مسکن و ساختمان به وزیر راه و شهرسازی ارائه شده است که بخشی از این برنامه‌ها اجرایی و بخشی مطالعاتی و شامل تدوین طرح‌هاست.

حسینی افزود: «بخشی از این برنامه‌ها اجرایی و بخشی مطالعاتی و شامل تدوین طرح‌هاست. به عنوان نمونه یکی از طرح های مهمی که ارائه شده است طرح جامع مسکن است که در دو فاز کوتاه مدت سه ساله جهت ساماندهی وضع موجود و برنامه بلندمدت ۲۵ ساله چراغ راه برنامه های آتی در حوزه مسکن خواهد بود. این برنامه‌ها و سیاست‌ها مباحث مرتبط با کیفیت ساخت و ساز و راه اندازی نظام ملی ساخت و ساز سایر موارد را در بر می‌گیرد.» بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان برنامه‌های کوتاه‌مدت وزارتخانه شامل تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکونی مهر باقیمانده و همچنین احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکونی جدید است که ۲۰۰ هزار واحد آن توسط شرکت عمران شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد آن توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ۱۰۰ هزار واحد آن توسط شرکت بازآفرینی شهری در قالب طرح بازآفرینی شهری، طی دو سال ۹۸ و ۹۹ انجام می‌شود.

 

   مبلغ ناکافی تسهیلات مسکن

در حال حاضر دو نوع وام مسکن در کشور وجود دارد که یکی از آن مربوط به وام مسکن اولی هاست ودیگری نیز از طریق خرید اوارق تسه است. بر اساس شیوه اول افراد با پس انداز 40 میلیون تومان می توانند پس از یکسال با احتساب وام جعاله وام 80 و 180 میلیون تومانی برای زوجین دریافت کنند و این مبلغ با توجه به افزایش 100 درصدی قیمت خانه در پایتخت ناکافی است. از سویی دیگر در خصوص اوراق تسه نیز همین وضعیت را شاهد هستیم.  قیمت هر ورق از اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در این روزها حدود ۵۴ هزار تومان است که با این حساب، هزینه وام مسکن همراه با جعاله برای زوج‌ها با توجه به اینکه در کجای ایران ساکن هستند از ۹ تا ۱۳ میلیون تومان متغیر می‌شود و در نهایت نیز مبلغ اختصاص یافته برای وام حدود 60 میلیون تومان است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال