امروز ۰۷ مهر ۱۴۰۲
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۷ مهر ۱۴۰۲
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

دلار به کاهش قیمت ادامه داد

روند کاهش نرخ ارز در بانک‌ها و صرافی‌ها روز گذشته نیز ادامه داشت و دلار نسبت به روز یکشنبه  ۴۰۰ تومان کاهش قیمت داشت.  بانک مرکزی از نیمه نخست امسال به بانک‌ها مجوز خرید ارز از مردم را داد که این نرخ هر روز از سوی این بانک به بانک‌ها به صورت آنلاین اعلام می‌شود، البته در ابتدا نرخ اعلام شده در بانک‌ها بسیار پایین‌تر از بازار آزاد بود و به تدریج این تفاوت کم و نرخ خرید ارز در بانک‌ها به نرخ بازار آزاد نزدیک شد.

در همین راستا، شعب ارزی بانک‌ها روز گذشته  هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۵۲۸ تومان خریدند که نسبت به روز قبل آن که ۱۲ هزار و ۹۱۶ تومان بود حدود ۴۰۰ تومان کاهش داشت. قیمت خرید یورو نیز

 ۱۴ هزار و ۲۳۶ تومان بود  که نسبت به روز یکشنبه با کاهش حدود ۴۵۰ تومانی همراه بود. همچنین قیمت خرید هر پوند انگلیس در شعب ارزی بانک‌ها ۱۶ هزار و ۵۸۳ تومان اعلام شد.

شعب ارزی بانک‌های عامل ارز مسافرتی نیز در صورت تکمیل بودن مدارک مسافران تا سقف ۵۰۰ یورو برای کشورهای همسایه و مشترک‌المنافع و تا سقف ۱۰۰۰ یورو برای سایر کشورها ارز مسافرتی می فروختند که قیمت این ارز بدون احتساب کارمزد ۱۴ هزار و ۹۵۲ تومان اعلام شد که با احتساب کارمزد بانک مرکزی و عامل به حدود ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان می رسید.

همچنین صرافی‌های مجاز بانک مرکزی روز گذشته قیمت خرید هر دلار آمریکا را ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کردند.  این صرافی‌ها روز گذشته هر یورو را ۱۴ هزار و ۷۵۰ تومان خریده و ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان می‌فروختند. یک کارشناس حوزه بانکی با اشاره به اقدامات موثر بازارساز در بازار ارز یکی از این اقدامات را شفافیت عنوان کرد و گفت:  «در مورد نرخ بازار که هم اکنون در سایت سنا، به‌طور لحظه‌ای منتشر می‌شود و حتی زمانی که نرخ بالا می‌رود، بلافاصله این روند در نرخ رسمی سنا، منعکس می‌شود. به عبارت دیگر سیاست‌گذار، برخلاف مقاطعی در گذشته که حاضر به پذیرش نرخ نبود و در مقابل انتشار قیمت ایستادگی می‌کرد و به اعتبار خود نزد فعالان اقتصادی ضربه می‌زد، واقعیت بازار را می‌پذیرد.»

وی در بخش دیگری از اظهارت خود گفت: «در دوره فعلی سیاست‌گذار تلاش خود را انجام می‌دهد تا از فرصت آربیتراژ جلوگیری کند. از این رو، صف‌های دلاری دیگر مانند گذشته پررونق نیست و هر زمان که صف‌ها تشکیل می‌شود با افزایش قیمت صرافی‌های بانکی، صف‌ها متلاشی می‌شود.»

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال