امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی؛

23 درصد صنایع کوچک رکود دارند

23 درصد صنایع کوچک رکود دارند

حدود ۴۳ هزار واحد صنعتی در شهرکها و نواحی صنعتی به بهره برداری رسیده‌اند که نزدیک به ۱۰ هزار واحد آن، معادل ۲۳ درصد واحدها با رکود مواجه هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی در یک نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: حدود ۴۳ هزار واحد صنعتی در شهرکها و نواحی صنعتی به بهره برداری رسیده‌اند که نزدیک به ۱۰ هزار واحد آن، معادل ۲۳ درصد واحدها با رکود مواجه هستند.۱۳ هزار واحد صنعتی با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد پیش می روند و پیشرفت فیزیکی حدود ۱۳ هزار واحد دیگر نیز بین ۵۰ تا ۶۰ درصد است. پیشرفت فیزیکی ۷ هزار واحد صنعتی نیز بالای ۷۰ درصد است.

محسن صالحی نیا بیان اینکه ۳۰ تا ۵۰ درصد واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی در حال بهره برداری است، گفت: در این میان، ۳۰ تا ۳۵ درصد واحدها پیشرفت فیزیکی ۵۰ تا ۷۰ درصدی دارند و پیشرفت بقیه واحدها نیز بالای ۷۰ درصد است. معاونان وزارت صنعت در قالب شورای معاونان و یا شورای سیاست‌گذاری در بخش‌های مختلف از جمله توسعه تولید، مبارزه با تحریم و همچنین تنظیم بازار بر حسب نوع وظایف و تجربیات و و دانسته‌ها مشارکت دارند. 

وی همچنین با بیان اینکه تعداد واحدهای به بهره‌برداری رسیده در شهرک‌های صنعتی در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ را ۷ تا ۸ هزار واحد عنوان کرد و گفت: در این سال‌ها بیش از ۱۱ هزار مورد واگذاری صورت گرفته است.در سال جاری ۱۵ هزار واحد در حال ساخت و ساز در شهرک‌های صنعتی داریم که محدودیت‌های بین‌المللی حتما بخشی از آنها را با توقف و محدودیت روبرو می‌کند.

معاون وزیر صنعت با تأکید بر اینکه هیچ زمینی در شهرک‌های صنعتی به کسی واگذار نشده و فقط حق بهره‌برداری و انتفاع به متقاضیان داده شده است، اظهار داشت: اگر زمین ارائه شده به فردی به دلیل برخی محدودیت‌ها به بهره‌برداری نرسیده باشد، بررسی می شود و زمان داده می‌شود ولی اگر به دلیل عدم اهلیت، زمین معطل مانده باشد، از متقاضی خلع ید صورت می‌گیرد.

وی در مورد وضعیت فعالیت واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها نیز گفت: در برخی بخش‌ها مانند صنایع شیمیایی، سلولزی و بهداشتی، صنایع غذایی و همچنین تولید پوشاک ظرفیت تولید بالای ۷۰ درصد است ولی در بخش‌های دیگر مانند تولید قطعات خودرو با کاهش تولید روبرو هستیم.

وی همچنین از معرفی دو شهرک صنعتی به ترک‌ها برای سرمایه گذاری مشترک خبر داد و افزود: سرمایه گذاران، متقاضی برخورداری از انرژی ارزان قیمت برای حضور در اقتصاد ایران هستند که اگر با وزارت نیرو به جمع بندی برسیم، این شهرک صنعتی ایجاد خواهد شد. پیشنهاداتی را برای ایجاد دو شهرک صنعتی در استان آذربایجان شرقی و غربی به وزارت صنعت ترکیه ارائه کرده‌ایم اما با توجه به تغییراتی که در ترکیه اتفاق افتاده، منتظر اعلام نظر نهایی از سوی دولت این کشور هستیم.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال