امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

«حمایت» بررسی کرد

چشم انداز بازار ارز، بورس و مسکن در سال جدید

سال جدید سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز خواهد بود. این گفته مقامات مسئول در هفته های اخیر بوده است. فعالان اقتصادی نیز با توجه به وضعیت بازارها معتقدند شرایط سال 98 نسبت به سال گذشته بهتر خواهد بود. بررسی وضعیت بازارها نیز تا حدودی تایید کننده این اظهارات است. واقعیت این است که سال گذشته سالی سخت برای اقتصاد کشور بود و افزایش غیرمنطقی نرخ ارز و همچنین نقدینگی ها به شدت بر همه بازارها تاثیر گذاشت. در این شرایط پیش بینی می شود با توجه به اشباع شدن بازارها، سال جدید شاهد ثبات نسبی در قیمت ها باشیم.

فعالان اقتصادی و کارشناسان پیش بینی می کنند بازار ارز در سال جدید متعادل خواهد بود.  کارشناسان بازار سرمایه نیز روند بورس را دستکم تا چند ماه آینده صعودی می دانند. کارشناسان اقتصاد مسکن نیز با اشاره به افزایش 100 درصدی قیمت ها، سال گذشته را پایان داغ بازار مسکن عنوان می کنند و معتقدند تورم بخش مسکن در سال جدید بیش از تورم عمومی نخواهد بود.

 

   پیش بینی تعادل در بازار ارز

هرچند در ایام نوروز دلالان ارزی در تلاش بودند تا قیمت ها را افزایش دهند اما تلاش آنها ناکام ماند. دلار تا میانه کانال ۱۳ هزار تومان نیز رشد داشت با این حال عقب‌نشینی نسبی را تجربه کرد و در آخرین معاملات در نیمه پایانی این کانال قرار گرفت. روز گذشته همزمان با آغاز به کار بسیاری از کسب و کارها بعد از تعطیلات نوروزی، کرکره صرافی‌های بانکی با دلار ۱۳۲۰۰ تومانی بالا رفت. البته صرافی‌های بانکی در تعطیلات رسمی نوروز هم مشغول به کار بوده و با هدایت بازارساز، مشغول فعالیت در ایام تعطیل بودند. در معاملات روز گذشته قیمت هر دلار برای خرید 13 هزار و 100  تومان و برای فروش 13 هزار و 200 تومان بود. همچنین قیمت هر یورو برای خرید 15 هزار و 100 تومان و برای فروش 15 هزار و 200 تومان بود.

همچنین در جریان معاملات دیروز قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴میلیون و ۷۲۷ هزار تومان و  هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۸۸۰ هزار تومان بود. هر اونس طلا نیز در بازارهای جهانی ۱۲۹۲ دلار و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۳۲ هزار و ۶۱۳ تومان قیمت داشت. کارشناسان پیش بینی می کنند در صورت آرامش روانی در بازار، قیمت ارز در بازار متعادل می شود.

 

  پیش بینی ادامه صعود بورس

در روزهایی که بازار سهام در سال جدید شروع به کار کرده به جز یک روز، متوسط قیمت سهم‌ها در بورس تهران با افزایش مواجه بوده است. در برخی از این روزها سهم‌های کوچک بازار را دست گرفتند و رشد مناسبی داشتند.  به طوری که ارزش کل معاملات بورس به رقم ۶۲۲ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

روز گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای باز شدن معاملات روند صعودی را در پیش گرفت و با یک شیب نسبتاً ثابت ۱۲۵۳ واحد رشد کرد و به نیمه کانال ۱۷۶ هزار واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با ۶۶۱ واحد افزایش رقم ۳۶ هزار و ۲۹ واحدی را تجربه کرد. کارشناسان بازار سرمایه با اشاره تسعیر ارز توسط شرکت های بورسی بر این باورند روند صعودی بورس که از اسفند سال گذشته شروع شده ادامه خواهد یافت.

 

   پایان داغ مسکن در سال گذشته

قیمت مسکن در سال گذشته افزایش حدود 100 درصدی داشت و متوسط قیمت ها در تهران به متری 11 میلیون تومان رسید. کارشناسان اقتصاد مسکن پیش بینی می کنند با توجه به رشد غیرمتعارف مسکن در سال گذشته، این بازار روند متعادلی را طی می کند.  تصویر سالیانه از بازار مسکن به گفته آنها حکایت از پایان داغ بازار مسکن در سال گذشته دارد.

بازار مسکن ۹۷ در شرایطی به پایان رسید که حجم کل معاملات خرید آپارتمان در پایتخت طی این سال ۳۱ درصد نسبت به سال پیش رونق یعنی سال ۹۶، کاهش پیدا کرد و به ۱۱۱ هزار فقره رسید. انتظار می‌رفت بعد از پیش‌رونق مسکن، نبض معاملات خرید در سال ۹۷ بیشتر شود اما عوامل بیرونی موثر بر رفتار بازار ملک مانع از پیشروی معاملات شد. در این شرایط پیش بینی می شود روند معاملات نیز در سال جدید روند افزایشی چشمگیری نداشته باشد.

 

  عوامل برهم زننده ثبات بازارها

در مجموع آنچه از مجموع اظهارات کارشناسان ارزیابی می شود این است که وضعیت بازارها در سال جدید به نسبت از وضعیت با ثباتی برخوردار خواهد بود. البته تحقق این موضوع  به عوامل مختلفی از جمله تعادل در عرضه و تقاضا بستگی دارد. حجم بالای نقدینگی نیز از دیگر مولفه های تاثیرگذار بر وضعیت بازارها خواهد بود که ضروری است با توجه به نرخ بیکاری دو رقمی و همچنین ضرورت رونق تولید  در این شرایط، به سمت تولید روانه شود. 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال