امروز ۲۷ مهر ۱۳۹۸
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۷ مهر ۱۳۹۸
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

 

 

آشنایی با انواع سند ملکی

تعداد زیادی از ویلاها در شمال به دلیل موقعیت خوب و مناسب جغرافیایی و قیمت منصفانه و قابل قبول برای خریدار ویلا مورد تائید و قبول و به صورت قولنامه ای در بنگاه معاملات ملکی معامله و عقد صورت می گیرد .

سند قولنامه ای : قولنامه سند و نوشته ای است با توافق طرفین معامله ، مثلا خریدار ویلا با فروشنده ویلا در شمال که توسط مشاور املاک و مدیریت املاک قرائت و نوشته ، در اصطلاح عقد می گردد و در زمان مشخصی از عقد قرار داد اجرای تخلف از آن پرداخت وجه مشخص توسط متخلف می گردد . ضمنا قولنامه باید توسط فردی سرشناس و معتبر منعقد و به امضائ برسد تا محکمه پسند باشد و از نظر قانونی بدون مشکل باشد .

سند سیم سرب ملکی : اسناد و سندهای سیم سرب ملکی در امر فروش و خرید ویلا بسیار معتبر و اساسی هستند ، به دلیل ثبت شدن در اداره ثبت و دفترخانه اسناد رسمی به نام مالک و از لحاظ حقیقی و حقوقی و قانونی از درجه و اعتبار بالایی برخوردار است و میتواند به صورت مشاع یا شش دانگ باشد .

سند شش دانگ کاغذی : سند شش دانگ ، به اسنادی که تمام و کمال متعلق به شخص باشد اطلاق می گردد و نیز مانند سند سیم سربی برای خریداران ویلا و فروش آن از جنبه بالای قانونی و مالکیت برخوردار است و دارای پلاک ثبتی اصلی و فرعی میباشد . بسیاری از ویلا ها در شمال که به فروش میرسند دارای سند شش دانگ می باشند .

سند تک برگ : بسیاری از ویلا ها دارای سند تک برگ شده اند که این امر در سالهای نزدیک و تبدیل اسناد جهت بالا بردن ضریب اطمینان به اسناد و سند های تک برگی شده است ، در مناطق شمال به صورت پراکنده ویلاها با دارا بودن سند تک برگ به فروش میرسند و دقت و معرفی در این امر وظیفه مشاور املاک می باشد .

سند منگوله دار: نوع دیگر سند در راستای مالکیت و در ردیف اسناد مهم و معتبر در امر معاملات و خرید و فروش ویلا و املاک تجاری و مسکونی در شمال می باشد .

سند شخصی: به اسناد و سندهایی که تفکیک شده و به نام شخص زده شده باشد اطلاق می گردد .

سند وکالتی : وکالت در لغت به معنی محضری کردن مورد معامله توسط فروشنده ویلا که وکیل شخص اصلی میباشد و خرید و فروش در اینجا منظور ویلا ، وکیل حق معامله و توکیل به غیر را دارد .

سند مشاع : مشاع در لغت به معنای شریک داشتن و شریک بودن در جا و یا مکان یا قسمتی از ویلا و یا آپارتمان و زمین می باشد ، که بعضی از ویلا ها در شمال دارای اسنادی از نوع سند مشاع می باشند .

سند عرصه : سندی که مختص زمین می باشد و به زمین مسکونی یا زمین ویلایی که در آن احداث گردیده تعلق میگیرد .

سند عیان : اعیان سند واحد ساختمانی ، ویلا در شمال میباشد . سند عرصه مربوط به زمین و سند اعیان مربوط به ساختمان می باشد .

سند شورائی : سندی است که بعد از توافق و عقد قرارداد و قولنامه در کاغذ عادی در بنگاه مربوطه به تائید و مهر و امضائ شورای محلی که ملک در آن واقع و معامله صورت گرفته است رسیده .

سند تفکیکی : تفکیک در لغت به معنای جدا شده می باشد و اسناد و سند تفکیکی به معنای تقسیم ملک و املاک بین شرکا و خویشان می باشد به صورت خلاصه .

سند اوقافی : اسناد اوقافی اسنادی هستند که توسط مالکان در زمان گذشته و حال و آینده وقف امور خیر و تحویل و به نام اداره اوقاف گردیده و اداره اوقاف مودی و متصدی امور اینگونه اسناد و املاک می باشد .

سند بنچاق : در زمان گذشته قبل از تصویب قانون ثبت در کشور معاملاتی عقد و قراردادهایی روی کاغذ توسط اشخاص باسواد نوشته و توسط علمائ دین و متصدیان ممهور و امضائ می شد که اشخاص برای اثبات مالکیت خود در گذشته به آن استناد میکردند .

سند زمین شهری : زمین های سند شهری ، به زمین هایی که در محدوده قانون شهری و شهرداری می باشد .

سند سازمانی : مربوط به اداره جات و ارگان ها و سازمان ها و دوائر دولتی می باشد که در بحث کلان مطرح می شود .

سند تعاونی : این اسناد به صورت تعاونی و گروهی مطرح است که در مبحث بعدی به آن خواهیم پرداخت .

سند بنیاد شهید : که مربوط به ادارات بنیاد شهید سراسر کشور می باشد .

خریداران ویلا و زمین و آپارتمان در شمال قبل از عقد قرار داد سعی در اخذ استعلام و اطمینان از نوع سند ملک را داشته باشند و در این امر شرکت ساختمانی و مشاور املاک مجرب و بزرگ و فعال منطقه شمال کشور به نام بانیان مسکن مشاور و راهنمای شما خواهد بود ، تا با انتخاب و خریدی درست و مشاوره با ما اوقات خوش و بدون استرس و نگرانی را در ویلای شمال خود داشته باشید .