امروز ۲۵ مهر ۱۳۹۸
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۵ مهر ۱۳۹۸
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی:

در مورد حق انتقال و و اگذاری ۳۰ روز پس از انجام معامله و در سایر موارد تا پایان تیرماه سال بعد.عدم ارائه اظهار نامه مالیاتی در موعد مقرر شامل ۱۰ درصد جریمه غیر قابل بخشش میگردد و عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر هرماه ۲ونیم درصد جریمه در پی دارد.

در صورتی که فردی، اظهارنامه مالیاتی را در موعد مقرر ندهد و ۵ سال از تاریخ سررسید بگذرد، مشمول مرور زمان شده و اداره دارایی نمی تواند از او مالیات اخذ کند.مگر اینکه نهایتا ظرف سه ماه از پایان پنج سال، برای او برگ تشخیص صادر و ابلاغ شود.

از زمان فوت هر شخصی تا یک سال فرصت داريد كه اظهارنامه ماليات بر ارث را به سازمان مالياتي ارائه دهيد. این مدت در قانون سابق، شش ماه بود.

در صورتی که فرد بخواهد از این معافیت سوء استفاده کند و درآمد دیگری هم داشته باشد، به عنوان جریمه مکلف به پرداخت دو برابر مالیات متعلقه، خواهد بود.اما برای فسخ یا اقاله بعد از شش ماه، باید مجددا مالیات بپردازید.

پس از انجام معامله ملکی و در زمان تهیه مقدمات انتقال سند، دفترخانه اسناد رسمی، شما را جهت پرداخت مالیات به اداره دارایی معرفی می کند.

وقتی می خواهید معامله ملکی انجام دهید، بی جهت برای پرداخت نکردن مالیات، سعی نکنید قیمت معامله را پایین تر از مقدار واقعی قید کنید!

کمیسیونی به نام کمیسیون تقویم، تمام مناطق شهری را ارزش گذاری کرده و هر سال هم در آن تجدیدنظر می کند. بنابراین مالیات شما بر اساس آن تعیین می شود؛ نه بر مبنای قیمتی که شما در مبایعه نامه قید می کنید.

انجام معامله بدون تنظیم سند رسمی و همچنین تنظیم معامله در قالبی غیر از عقد بیع (صلح، هبه و ) نیز تاثیری در نپرداختن مالیات ندارد.

مطابق قانون جدید مالیاتی، اداره دارایی، نه تنها به طور آنلاین، بر کلیه حسابها و نقل و انتقالات و تراکنش های بانکی شما، در هر یک از بانک های کشور نظارت دارد؛ بلکه به خرید و فروش ارز و سکه، توسط شما، در صرافی ها، از طریق بانک مرکزی، دسترسی دارد.

این سازمان، هم چنین می تواند، هرگونه نقل و انتقال املاک را، از طریق اداره ثبت، واردات و صادرات را، از طریق گمرک و خرید و فروش سهام را، از طریق سازمان بورس بررسی کند.

در معاملات مربوط به املاک غیر منقول، فروشنده مکلف است، مالیات نقل و انتقال را به شکل زیر بپردازد:

در صورت نقل و انتقال قطعی ملک خود، معادل ۵% از ارزش معاملاتی

در صورت انتقال حق کسب یا پیشه، معادل ۲% از مبلغ اخذ شده

در صورت معاوضه دو ملک، هر کدام از مالکین، باید ۵% از ارزش معاملاتی ملک خود را به عنوان مالیات بپردازند!به این ترتیب معاوضه ملک بدترین انتخاب برای شما است؛ اگر بخواهید مالیات کمتری بپردازید!!

سابقا، افراد برای املاک متعددی که داشتند و به اجاره واگذار نمی کردند، مالیاتی نیز پرداخت نمی نمودند.این در حالی است که مطابق قانون جدید، چنانچه ملکی، بیش از یک سال، خالی بماند،مشمول مالیات بر اجاره خواهد شد.میزان این مالیات بر حسب مدت خالی ماندن ملک، متفاوت و به شرح زیر است:

سال دوم، معادل یک دوم مالیات بر اجاره ملک

سال سوم، معادل مالیات بر اجاره ملک

سال چهارم و بعد از آن، معادل یک و نیم برابر مالیات بر اجاره ملک

ماده ۱۶۹ مکرر[۱] به منظور شفافیت فعالیت‌های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مؤدیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.

وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، شهرداری‌ها، مؤسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانکها و مؤسسات مالی و اعتباری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه فوق را در اختیار دارند و یا به نحوی موجبات تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می‌آورند، موظفند اطلاعات به شرح بسته‌های ذیل را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.

الف اطلاعات هویتی:

۱- اطلاعات هویتی و مکانی اشخاص حقیقی و حقوقی

۲- مجوزهای فعالیت اقتصادی و همچنین مجوزهای مربوط به انجام معاملات تجاری و عقد قراردادها

ب اطلاعات معاملاتی اشخاص:

۱- معاملات (خرید و فروش دارایی‌ها، کالاها و خدمات)

۲- تجارت خارجی (واردات و صادرات کالاها و خدمات)

۳- قراردادهای مربوط به انجام معاملات و فعالیت‌های تجاری

۴- قراردادهای مربوط به انجام عملیات پیمانکاری و هرگونه خدمات

۵- اطلاعات مربوط به خرید و فروش ارز و سکه طلا

۶- اطلاعات انواع بیمه‌نامه‌های صادره و خسارت‌های پرداختی

۷- بارنامه و صورت وضعیت حمل و نقل بار و مسافر

پ اطلاعات مالی، پولی و اعتباری و سرمایه‌ای اشخاص:

۱- جمع گردش سالانه (دوره مالی) نقل و انتقال سهام و سایر اوراق‌بهادار

۲- جمع گردش و مانده سالانه (دوره مالی) انواع حسابهای بانکی

۳- جمع گردش و مانده سالانه (دوره مالی) انواع سپرده‌ها و سود آنها

۴- تسهیلات بانکی اعم از ارزی و ریالی در قالب کلیه عقود و همچنین کلیه تعهدات اعم از گشایش اعتبار اسنادی و تنزیل اعتبار اسنادی، ضمانت‌ها و نظایر آن

ت اطلاعات دارایی‌ها، اموال و املاک و همچنین نقل و انتقال آنها

ث سایر اطلاعات فعالیت‌های اقتصادی که با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیأت وزیران به موارد مزبور اضافه خواهد شد.

تبصره۱:

کلیه اشخاص و مراجعی که به نحوی در جریان عملیات مربوط به مالکیت، نگهداری، انتقالات، خدمات بیمه‌ای و معاملات دارایی‌های مذکور می‌باشند موظفند به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور مقرر می‌دارد اطلاعات مربوط را به آن سازمان ارائه دهند.

متخلف از مفاد حکم این تبصره علاوه بر مسؤولیت تضامنی که با مؤدی در پرداخت مالیات خواهد داشت مشمول جریمه‌ای معادل یک‌دوم تا دوبرابر مالیات پرداخت شده خواهد بود.

تبصره۲:

سازمان امور مالیاتی کشور موظف است امکان دسترسی برخط(آن‌لاین) بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه مرکزی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین سایر دستگاههای اجرائی را به فهرست بدهکاران مالیاتی فراهم آورد تا استفاده‌کنندگان مذکور بتوانند با حفظ طبقه‌بندی، اطلاعات دریافتی را در ارائه خدمات به اشخاص بدهکار مالیاتی لحاظ کنند.

تبصره۳:

اشخاص متخلف از حکم این ماده علاوه بر محکومیت به مجازات مقرر در این قانون، مسؤول جبران زیانها و خسارات وارده به دولت خواهند بود.

تبصره۴:

دستگاههای اجرائی که مطابق قانون نیاز به این اطلاعات دارند، مجازند با تصویب هیأت‌وزیران و حفظ طبقه‌بندی مربوط، از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات موضوع این ماده در حد نیاز استفاده کنند.

تبصره۵:

ترتیبات اجرای احکام این ماده و نحوه دسترسی برخط، تعیین حد آستانه (تعیین حداقل رقم اطلاعات)، دریافت و ارسال اطلاعات و مهلت آن با حفظ محرمانه بودن آن از اشخاص مذکور به‌موجب آیین‌نامه‌ای است که ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و مشارکت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌شود و به‌تصویب وزیران امور اقتصادی و دارایی و دادگستری می‌رسد.

تبصره۶:

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است بانک اطلاعات ثبتی شرکتها را طراحی و سامانه اطلاعاتی آن را به‌نحوی ایجاد کند که موجبات دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه مزبور فراهم آید.

تبصره۷:

وزارت راه و شهرسازی موظف است حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را ایجاد کند. این سامانه باید به‌گونه‌ای طراحی شود که در هر زمان امکان شناسایی برخط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی ، تجاری، خدماتی و اداری و پیگیری نقل و انتقال املاک و مستغلات به‌صورت رسمی، عادی، وکالتی و غیره را در کلیه نقاط کشور فراهم سازد. وزارت راه و شهرسازی موظف است امکان دسترسی برخط به سامانه مذکور را برای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد کند

اتمام یا فسخ قرارداد و تخلیه

ماده ۵۴ مکرر [۱]واحدهای مسکونی واقع درشهرهای با جمعیت بیش از یکصدهزارنفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور(موضوع تبصره۷ ماده۱۶۹مکرر این قانون) به‌عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به شرح زیر خواهند شد:

سال دوم ـ معادل یک دوم مالیات متعلقه

سال سوم ـ معادل مالیات متعلقه

سال چهارم و به بعد ـ معادل یک‌ونیم (۱٫۵) برابر مالیات متعلقه

 

از دیدگاه اداره دارایی، جهت تعیین مالیات، محل سكونت پدر یا مادر یا همسر یا فرزند یا اجداد و همچنین محل سكونت افراد تحت تكفل مالک، اجاری تلقی نمی‌شود؛ مگر اینكه به موجب اسناد و مدارك ثابت گردد كه اجاره پرداخت می‌شود.