امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

شستا را بیشتر بشناسیم.

شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی که به اختصار شستا نامیده می شود، جزو بزرگترین حوزه کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حساب می آید که در سال 1365 به منظور حفظ و ارتقاء ارزش ذخایر سازمان تامین اجتماعی با سرمایه اولیه 20 میلیارد ریال تاسیس شد و در سالهای بعد در طی چند مرحله مبادرت به افزایش سرمایه گردید.شستا با بیش از 10000 هزار میلیارد تومان دارایی، سود سالانه نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان و سهامداری در بیش از 170شرکت بزرگ با تغییرات سیاسی مجدد، این روزها بار دیگر به نُقل محافل سیاسی تبدیل شده‌است. در حال حاضر این شرکت وابسته به تامین اجتماعی به‌ عنوان پشتوانه اقتصادی این سازمان درآمده است.

 

پایگاه بصیرت

اشاره:شرکت سرمایه گذاری سازمان تامین اجتماعی که به اختصار شستا نامیده می شود، جزو بزرگترین حوزه کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حساب می آید که در سال 1365 به منظور حفظ و ارتقاء ارزش ذخایر سازمان تامین اجتماعی با سرمایه اولیه 20 میلیارد ریال تاسیس شد و در سالهای بعد در طی چند مرحله مبادرت به افزایش سرمایه گردید.شستا با بیش از 10000 هزار میلیارد تومان دارایی، سود سالانه نزدیک به 3 هزار میلیارد تومان و سهامداری در بیش از 170شرکت بزرگ با تغییرات سیاسی مجدد، این روزها بار دیگر به نُقل محافل سیاسی تبدیل شده‌است. در حال حاضر این شرکت وابسته به تامین اجتماعی به‌ عنوان پشتوانه اقتصادی این سازمان درآمده است.

 

شستا چیست؟

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به منظور سرمایه‌گذاری و کسب سود از محل ذخایر سازمان تامین اجتماعی در جهت تامین امکانات مورد نیاز برای ایفای مسئولیت‌ها، تعهدات بیمه‌ای و حقوق بازنشستگان مشمول سازمان تامین اجتماعی در تاریخ 1365/06/01تاسیس شد.در واقع، این شرکت وظیفه سرمایه‌گذاری از محل حق بیمه‌ای را دارد که ماهانه از میلیون ها بیمه‌شده سازمان تامین اجتماعی برداشت می‌شود که اکثر پول این حق بیمه ها از جیب کارگران پرتلاش کارگاه ها و کارخانه ها پرداخت می شود.

براساس اعلام دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی، تا پایان خرداد سال 90، بیش از 10 میلیون نفر بیمه‌شده اصلی و بیش از 18 میلیون نفر بیمه‌شده تبعی با این سازمان طرف قرارداد هستند.

هدف از تشکیل شستا، سرمایه‌گذاری منابع حاصل از حق بیمه‌هایی بوده که کارگران و بیمه‌شدگان به مدت 30 سال و به طور ماهانه پرداخت می‌کنند. مسئولان شستا در دو دهه اخیر در راستای همین هدف یعنی افزایش سودآوری از محل حق بیمه‌ها اقدام به خرید شمار زیادی شرکت‌ها و کارخانجات کرده‌اند. اما از آنجا که شستا عملاً زیرمجموعه و تحت اختیار دولت محسوب می‌شود، تصاحب شمار زیاد شرکت‌ها علاوه بر آن که به دولت‌ها قدرت مانور بالایی در استفاده از منابع این شرکت‌ها داده، دردسرهایی را هم ایجاد کرده است.از سال 1370 تاکنون با الحاق شرکت‌های جدید به زیرمجموعه شستا از طریق رفع دیون به سازمان تامین اجتماعی، درآمد و سوددهی شستا، افزایش چشمگیری پیدا کرد. مجموع دارایی‌های جاری شستا طبق ترازنامه این شرکت در سال منتهی به خردادماه 1390 سال گذشته 2114 میلیارد تومان و دارایی‌های غیرجاری آن 7727 میلیارد تومان بوده است.

بدین ترتیب مجموع دارایی‌های این شرکت سرمایه‌گذاری به 9842 میلیارد تومان می‌رسد. همچنین سود قابل تخصیص این شرکت در 31 خردادماه امسال بیش از 3 هزار میلیارد تومان محاسبه شده است. این در حالی است که کل سود بیش از 400 شرکت فعال در بورس تهران، جمعاً حدود 16 هزار میلیارد تومان است که سهم 3 هزار میلیارد تومانی شستا، حجم این شرکت و قدرت مانور آن را در اقتصاد کشور نشان می‌دهد.البته دارایی‌های شستا بیشتر خارج بورس و تجدید ارزیابی نشده است و دارایی‌های واقعی این شرکت بسیار بیشتر از ارقام یادشده است.بازدهی واقعی شستا ناشی از سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها به‌مراتب بیش از آن میزانی است که به لحاظ مالی و حسابداری نشان داده می‌شود.

 

شرکت‌های تحت پوشش شستا

شرکت‌های تحت پوشش شستا، در 10 هلدینگ تخصصی شامل صنایع داروئی، سیمان، صباتامین، صدر تامین، صنایع پتروشیمیایی و شیمیایی، صنایع عمومی، ساختمان و عمران، نفت و گاز، صنایع نوین و حمل و نقل اداره می‌شوند.شستا در هر 10 حوزه یادشده، نقش بزرگی در اقتصاد کشور بازی می‌کند. مثلاً با توجه به در اختیار داشتن سهام بسیاری از شرکت‌های سیمانی، شستا بزرگ‌ترین بازیگر صنعت سیمان کشور محسوب می‌شود. همچنین شرکت‌های تحت پوشش شستا 75 درصد صنایع تولید و توزیع دارو و همچنین درصدهای بسیاری از شرکت های فعال در صنایع نفت ،کاشی، لاستیک، کاغذ و... را در کشور دارا است.شستا سهامدار اصلی بانک رفاه و کشتیرانی جمهوری اسلامی هم هست. شستا سهام بسیاری از شرکت‌های بورسی را نیز در اختیار دارد و تا همین چند سال پیش، به‌طور متوسط نزدیک به 20درصد حجم معاملات و بیش از 10درصد ارزش روز بازار بورس، به مجموعه شرکت‌های تحت پوشش شستا تعلق داشت، سهمی که در دو سه سال اخیر به علت سوءمدیریت در این شرکت رو به کاهش گذاشته است.

با این وجود، هنوز هم شرکت شستا سهامدار بیش از 200 شرکت بزرگ و کوچک دیگر، چه سهام کنترلی (بیش از نصف مجموع سهام و قدرت تعیین مدیریت) و چه سهام غیرکنترلی (کمتر از نصف مجموع سهام) است.این واقعیت موجب ابراز علاقه همیشگی دولت‌ها به شرکت شستا شده است. نمایندگان مجلس و سایر فعالان سیاسی نیز از این ابراز علاقه، محروم نیستند و در دوره‌های مختلف دیده شده که برخی افراد فرصت‌طلب برای حضور خود یا نزدیکانشان در هیئت مدیره شرکت‌های زیرمجموعه شستا، واردات معاملات و لابی‌های نادرست با مدیریت تامین اجتماعی می‌شوند.

 

شرکت های تابعه شستا در سال ۹۷ چقدر سود داشتند

تهران - ایرنا - شرکت های سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) در سال ۹۷ سودهای خوبی داشتند به طوری که رشد کم نظیر سود برخی شرکت‌های تابعه شستا به طور کامل قابل مشاهده است. 

طبق اعلام شستا، میزان سود شرکت هایی همچون نفت ایرانول، حریر خوزستان، سیمان خوزستان، چوب خزر کاسپین، فرآورده های نسوز ایران، شیمی بافت، پتروشیمی غدیر، کربن ایران، داروپخش و ملارد شیر بالاتر از دیگر شرکت ها بوده است که آمار سود این شرکت ها کاملاً مشخص و قابل توجه است. 

براساس این گزارش، نفت ایرانول ۳ هزار و ۲۴۵ میلیارد ریال سود خالص در سال ۹۷ داشته است که به عنوان بالاترین سود از زمان تأسیس تاکنون بوده است، البته رشد ۵۳ درصدی سود خالص این شرکت در سال ۹۷ نسبت به سال قبل آن بوده است.

شرکت نفت ایرانول ۲۰ هزار و ۹۱۹ میلیارد ریال فروش در سال ۹۷ داشته است که میزان فروش نیز با ۶۲ درصد رشد در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته آن بوده است که می توان گفت ثبت رکورد فروش در لاین سال نسبت به ابتدای تأسیس را نیز شاهد هستیم.

همچنین این شرکت در ۲ ماهه اول سال ۱۳۹۸ نیز سه هزار و ۳۱۲ میلیارد ریال درآمد سود داشته است که امیدواریم در سال جاری همچنان این میزان سود از شرکت نفت ایرانول وجود داشته باشد.

شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین (تاپیکو)، یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) است که در یک دوره ۱۳ ساله، بسیاری از مراحل رشد و توسعه را به سرعت پشت سر گذارده است. سنگ بنای اولیه این شرکت در بدو تأسیس با سرمایه ۱۰ میلیون ریال در سال ۱۳۸۱ گذارده شده است.

شرکت ملی نفت ایران در راستای خصوصی سازی شرکت های دولتی و سیاست های کلان دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کاهش حجم تصدی گری دولتی در حوزه غیر انحصاری و واگذاری امور به بخش خصوصی، با هدف توسعه مشارکت این بخش در فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی، بمنظور افزایش کارآیی، واحد های روغن سازی پالایشگاه‌های تهران و آبادان را به سازمان تأمین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری و آستان قدس رضوی واگذار نموده است که این واگذاری منجر به تأسیس شرکت نفت ایرانول در ۱۱ آذرماه سال ۱۳۸۱ شد و در بهمن سال ۱۳۹۱ سهام این شرکت در فرابورس پذیرفته و عرضه شد. شرکت نفت ایرانول اکنون در سه بخش پالایشگاه روغن سازی تهران، پالایشگاه روغن سازی آبادان و مجتمع ظرف سازی و بسته بندی به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

همچنین از دیگر شرکت‌های سرمایه گذاری تأمین اجتماعی، (شستا) می‌توان به شرکت حریر خوزستان اشاره کرد که این شرکت نیز ۲۳ میلیارد و ۳۲۱ میلیون ریال سود خالص در سال ۹۷ داشته است. شرکت حریر خوزستان به صورت شرکت سهامی خاص، طی شماره ۳۹۸ مورخ نهم تیرماه ۱۳۶۳ در در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی شهرستان دزفول به ثبت رسیده است.

شرکت چوب خزر کاسپین نیز به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه شستا ۱۹ میلیارد تومان سود خالص در سال ۹۷ داشته است که افزایش ۶۳ برابری سود خالص این شرکت در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته آن را شاهد هستیم. طرح تولید MDF با ظرفیت ۳۳.۵ هزار مترمکعب و با سرمایه ۶۴ میلیارد ریال ابتدا در سال ۱۳۶۹ مطرح شد. به این منظور زمینی به مساحت ۱۰ هکتار از منابع طبیعی در محل فعلی کارخانه اجاره شد. در سال ۱۳۷۰ با نظر مدیریت شستا پیگیری اجرای طرح متوقف شده و در سال ۱۳۷۵ کل تشکیلات اجرای طرح جمع شد. مطالعه توجیهی این طرح دوباره در سه ظرفیت پیشنهادی ۳۰، ۶۰ و ۱۰۰ هزار متر مکعبی تهیه گردید که پس از جلسات و بررسی های متعدد اجرای طرح با ظرفیت ۳۰ هزار مترمکعب تصویب شده و طرح از اواخر سال ۱۳۷۸ احیا گردید.

در سال ۱۳۷۹ قراردادها منعقد شده و در نهایت در نیمه دوم سال ۱۳۸۲ تولید آزمایشی آغاز شد. تکنولوژی و دستگاه‌های چیپس و پرس ها به صورت کنسرسیوم از کشور های چین و ایران، بخش ریفاینر از اتریش و سندینگ از سوئیس خریداری شده است.

شرکت فرآورده های نسوز ایران نیز ۲ هزار و۱۵۰ میلیارد ریال فروش در سال ۹۷ داشته است که ثبت بالاترین میزان فروش در سال ۹۷ از زمان تأسیس بوده است. شرکت فراورده‌های نسوز ایران (ایرفکوIREFCO ) در سال ۱۳۵۶ به منظور تولید فراورده‌های دیر گداز در انواع شاموتی، الومینی، قلیایی با ظرفیت ۳۰۰۰۰ تن در سال و با بهره گیری از تکنولوژی هاربیسون واکر آمریکا شروع به فعالیت کرده، اولین پروژه توسعه به منظور افزایش ظرفیت به میزان ۲۲۰۰۰ تن انواع فراورده‌های قلیایی در سال ۱۳۷۰ و دومین طرح توسعه و با هدف ایجاد ظرفیت تولید اجرهای منیزیت گرافیتی به میزان ۲۰۰۰۰ تن در سال ۱۳۷۸ به بهره برداری رسیده اند.

شرکت شیمی بافت نیز در سال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن ۹۱ درصد افزایش فروش داشته است و همچنین ۲۸۴ درصد افزایش سود در سال ۹۷ نسبت به سال قبل داشت. کارخانه این شرکت به مساحت ۵ هکتار در سایت ۳ منطقه ویژه اقتصادی پ

تروشیمی بندر ماهشهر واقع شده است. واحد اول تولید MTBE با ظرفیت ۴۵ هزار تن در سال ۱۳۸۱ و واحد دوم با همان ظرفیت و در سال ۱۳۸۵ به تولید رسید. خوراک ورودی به این مجتمع شامل برش چهارکربنه (رافینیت ۱) و متانول و محصولات آن شامل متیل ترشیری بوتیل اتر (MTBE) به‌عنوان محصول اصلی و برش چهار کربنه (رافینیت ۲) به عنوان محصول جانبی است.

شرکت کربن ایران با ۶۳۸ میلیارد ریال سود خالص تلفیقی در سال ۹۷ به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه شستا است که رشد ۲ برابری سود گروه در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، همچنین ۹۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال درآمد در سال ۹۷ و رشد ۸۲ درصدی درآمد این شرکت در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ را شاهد هستیم. برای ایجاد شرکت کربن ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مشارکت بانک توسعه صنعت و معدن با یکی از صاحب نام ترین کارخانجات تولید کننده دوده صنعتی آمریکا یعنی شرکت کابوت Cabot Corporation قراردادی منعقد کرد عملیات ساختمانی با نظارت مهندسین شرکت ایرانی و یک شرکت آمریکایی بنام سیمون کاروز در سال ۱۳۵۱ در اهواز آغاز شد که پس از اتمام کار ساختمانی و نصب ماشین آلات در دی ماه ۱۳۵۳ تولید خود را با ظرفیت سالیانه ۱۴ هزار تن آغاز کرد. سپس در سال ۱۳۵۶ تمامی مراحل برای افزایش تولید از میزان ۱۴ هزار تن به ۱۶ هزار تن در سال انجام و شروع به خریداری ماشین آلات مورد نیاز شد.

شرکت داروپخش از دیگر شرکت‌های تابعه شستا در سال ۹۷ نیز ۷۷۰ میلیارد و ۲۷۷ میلیون ریال سود خالص داشتشه است که افزایش ۱۹ درصدی فروش و افزایش ۱۲.۴ درصدی سود خالص در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در این شرکت نشان داده می‌شود. شرکت داروپخش (سهامی عام) ابتدا با عنوان «بنگاه خیریه داروپخش» تأسیس و در سال ۱۳۳۵ در تهران به ثبت رسید و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با تصویب شورای انقلاب، در سال ۱۳۵۹ به مالکیت وزارت بهداری درآمد و با نام شرکت سهامی داروپخش در تهران تجدید ثبت شد. در سال ۱۳۷۱ بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی شرکت سهامی داروپخش به سازمان تأمین اجتماعی واگذار و به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده در سال ۱۳۷۲ نوع شرکت به سهامی عام تبدیل شد و با تصویب هیأت پذیرش سازمان بورس اوراق بهادار تهران به‌عنوان یکصد و چهلمین شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده سازمان بورس درج شد. طبق مصوبه مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده در سال ۱۳۷۶ همزمان با منفک شدن آخرین شرکت تولیدی (شرکت کارخانجات داروپخش)، این شرکت از تاریخ مزبور به‌صورت سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند و در حال حاضر جز واحدهای فرعی شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تأمین (تیپیکو) است.

شرکت ملاردشیر نیز بالاترین سودآوری در سال ۹۷ از بدو تأسیس را داشته است که ۸۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال سود خالص در سال گذشته را داشته است که رشد ۹ برابری سود آن در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ را شاهد هستیم. شرکت ملارد شهریار با سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال ۱۳۳۳ با بهره گیری از ۱۰۰ گاو مولد فعالیت خود را آغاز کرد. در سال‌های بعد ظرفیت واحد بتدریج افزایش یافته و در سال ۱۳۶۵ با ظرفیت ۲ هزار و ۲۷۲ رأس گاو و گوساله به تأیید سازمان دامپزشکی کشور رسیده است، در سال ۱۳۶۶ مدیریت این مؤسسه به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی تحویل داده شد و مؤسسه در سال ۱۳۸۱ بنام شرکت کشاورزی و دامپروری ملاردشیر تغییر داده شد، در سال ۱۳۹۱ پس از احداث دامداری جدید در شهرستان نظر آباد و انتقال دام به آن واحد، طی صورت جلسه مجمع عمومی ۲۵ خرداد ۱۳۹۲ شرکت به مرکزیت استان البرز و شهرستان نظرآباد شماره ۲۹۴۳ ثبت شد.

 

رشد فروش ۷۶ درصد شرکت‌های شستا در ۲ ماهه سال ۹۸

محمد رضوانی فر مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) نیز پیشتر از رشد فروش ۷۶ درصدی ۲ ماهه سال ۹۸ در شرکت‌های شستا خبر داد و گفت: فروش تجمیعی شرکت‌های گروه شستا (مجموع فروش شرکت‌های مدیریتی) در دوماهه ابتدای سال جاری به هشت هزار و ۵۵۷ میلیارد تومان رسید که نسبت به فروش چهار هزار و ۸۶۹ میلیارد تومانی مدت مشابه سال قبل ۷۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: در سال رونق تولید به گونه‌ای تدبیر شده است تا با برنامه‌ریزی دقیق، تأمین به موقع مواد اولیه، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تولید و همت مضاعف کارکنان و مدیران تولید و فروش شرکت‌های زیر مجموعه بالاتر از پیش بینی‌ها و بودجه‌های مصوب محقق شود.

مدیر عامل شستا اعلام کرد: به‌زودی با اتمام مجامع شرکت‌های تابعه گزارش مبسوطی از عملکرد شرکت‌های شستا در سال ۱۳۹۷ و مقایسه آن با سال ۱۳۹۶ ارائه و در دسترس افکار عمومی قرارخواهد گرفت.

شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) ۲۷۴ شرکت دارد که ۱۸۴ شرکت را مدیریت می‌کند و مابقی را سهامدار است و در حال حاضر ۲ درصد از سهم تولید ناخالص ملی را در اختیار دارد. همچنین ۸۵ درصد از دارایی‌های شستا در بورس عرضه شده است و تمام اطلاعات شرکت‌های بورسی و غیربورسی شستا از طریق سامانه کدال سازمان بورس و شرکت فرابورس در اختیار علاقمندان قرار داده شده است.


املاک صنعتی پایتخت

 املاک صنعتی پایتخت 

 جامعترین مرکز اطلاعات املاک در کشور  

 جاده مخصوص کرج (لشگری) ، جاده قدیم کرج (فتح) 

 مرکز شهر ، غرب تهران 

 خرید و فروش ، رهن و اجاره انواع ملک شامل: 

 انبار ، سالن ، سوله ، کارگاه ، کارخانه ، اداری ، تجاری ، فروش کارخانه 

انبارهای مواد غذایی ، آرایشی بهداشتی ، دارویی ، فروشگاههای اینترنتی

انبار ، کالاهای تجاری ، بازرگانی ، انبارهای عمومی و اختصاصی

کارخانجات تولیدی ، غذایی ، دارویی ، صنعتی ، شیمیایی

مطبخ ، کترینگ آشپزخانه صنعتی ، رستوران ، تالار و باغ تالار ، باغ و باغچه

تجاری ، تعمیرگاه مجاز ، نمایندگی ، کارواش ، گاراژ

اداری ، دفترکار ، سالن فیلمبرداری ، کنفرانس ، همایش

انبار روباز ، انبار سنگ ، کاشی ، سرامیک ، مصالح و آهن آلات ، دپوی خودرو

زمینهای کشاورزی و صنعتی ...

www.paytakhtmelk.ir

www.sulesara.ir

۰۲۱۶۶۱۸۸۸۵۳ – ۰۲۱۴۴۵۲۲۰۵۷

 ۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹ افشار 

نیازمند املاک اداری ، تجاری ، صنعتی شما جهت

 رهن و اجاره یا خرید و فروش در جاده مخصوص کرج ، جاده قدیم کرج ، مرکز شهر و غرب تهران هستیم.             

    (  به مابسپارید ازما بخواهید  )  

 ( درصورت تمایل فایل فروش یا اجاره ملکتان تماس حاصل نموده یا مشخصات را به شماره 09122967839 واتساپ یا تلگرام نمایید ) 

 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال