امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
همزمان با آزادسازی سهام عدالت عده زیادی به دنبال دریافت کد بورسی و احراز هویت از طریق سامانه‌های سجام هستند.

دارندگان سهام عدالت چگونه احراز هویت می شوند؟به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با آزادسازی سهام عدالت و ورود افراد به معاملات بورسی، اهمیت دریافت کد از سامانه سجام و همچنین احراز هویت افراد بیشتر شده است. از آنجایی که شیوع ویروس کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا را بر آن داشته است تا از تجمعات برای گسترش این ویروس جلوگیری کند، وزارت امور اقتصادی  و دارایی به دستور وزیر و همچنین دستور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به فکر عملیات احراز هویت غیرحضوری افتادند.

مقرر شده است، احراز هویت الکترونیک در داخل مجموعه سپرده‌گذاری با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری بررسی و در صورت تامین زیرساخت‌های فنی آن تا یک هفته دیگر احراز هویت در سامانه سجام غیر حضوری انجام خواهد شد.

نحوه احراز هویت سهامداران سهام عدالت

برای انجام این کار فرد در سامانه سجام ثبت نام می‌کند سپس اطلاعات هویتی آن فرد از ثبت احوال کشور، اطلاعات بانکی از سامانه بانکی کشور، اطلاعات محل سکونت از اداره پست و شماره تلفن او از طریق سامانه شاهکار ارزیابی می‌شود سپس با رمز یک بار مصرفی که برای او صادر می‌شود به سیستم ورود می‌کند.

در مرحله اول عکس او با تصویر برروی کارت ملی تطابق داده می‌شود. کارت ملی فرد باید توسط  خود فرد اسکن شده و تصویر آن با تصویر ثبت احوال مطابقت داده می‌شود.

در گام بعدی کاربر باید یک فیلم سلفی گرفته و متنی تصادفی را بخواند، در این مرحله از زوایای مختلف نحوه بیان فرد سنجیده می‌شود تا با الگویی که گفته شده مقایسه شود. در نهایت کاربر امضایی به صورت الکترونیکی انجام می‌دهد و آن‌را برای سجام می‌فرستد.

برای کنترل‌های بیشتر از اپراتور‌های آفلاین هم استفاده شده است؛ این اپراتور‌ها در بازه‌های زمانی مختلف اطلاعات کاربر را بررسی می‌کنند و پس از اینکه مطمئن شدند شماره موبایل و آدرس فرد به نام خود فرد بوده است و اطلاعات هویتی هم به صورت‌کامل احراز شد اگر مشکلی وجود نداشته باشد این فرد به عنوان فرد سجامی معرفی می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال