امروز ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
 
نوسانات ارز اگرچه در پی کاهش مبادلات تجاری ناشی از شیوع ویروس کرونا در هفته های اخیر تشدید شد، اما با توجه به بازگشایی مرزها و کاهش اختلال در عملکرد تجارت کشور و آزاد شدن بخشی از منابع خارجی پیش بینی می شود این امر بر کاهش نرخ ارز اثرگذار باشد. بررسی بازار ارز در روزهای اخیر نشان می دهد دلار زور مرزشکنی نداشته و بر این اساس تقاضا برای آن کاهش یافته است. در معاملات روز گذشته نیز نرخ دلار در صرافی‌های بانکی با افت ۳۰ تومانی قیمت نسبت به یکشنبه به بهای ۱۷ هزار و ۷۰ تومان فروخته شد و برای حرکت به کانال 16 هزار تومان تمایل داشت.
درپی نوسانات اخیر در بازار ارز، رییس کل بانک مرکزی و همچنین صرافان و فعال بازار ارز دلایل این نوسانات را تشریح کردند. به گفته صرافان، نرخ ارز متناسب با دیگر مولفه‌های اقتصادی کاهش یا افزایش می‌یابد و براساس تقاضا به تعادل نزدیک می‌شود و اکنون هم بازار تعیین‌کننده نرخ است. همچنین طبق آنچه دست‌اندرکاران اعلام کرده‌اند، تقاضای ارز مسافرتی هم به دلیل شیوع ویروس کرونا و نبود سفرهای خارجی تقریبا صفر شده است.
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که تشدید فشار تحریم‌ها، شیوع ویروس کرونا، کاهش شدید قیمت نفت و اختلال در عملکرد تجارت کشور از جمله دلایل مهم نوسان قیمت‌ها بوده که با توجه به اینکه مرزها به تدریج در حال بازگشایی هستند، بخشی از مشکلات مربوط به تجارت حل می‌شود و بازار نیز بهبود خواهد یافت.
در این میان گزارش میدانی از بازاز ارز نشان می دهد که خرید مردم به عنوان مصرف‌کننده اصلی ارز جهش عمده‌ای نداشته است. به گفته یک فعال بازار ارز، در زمان‌هایی که تفاوت نرخ ارز بازار غیر رسمی با صرافی زیاد می‌شود، در این شرایط خریداران واسطه‌ای برای خرید به برخی صرافی‌ها مراجعه می‌کنند.  
همچنین یکی از صرافان درباره نوسانات و تحولات اخیر این بازار اظهار کرد که اینکه پس از گذشت زمان زیادی اکنون قیمت ارز صعود کرده، می‌تواند دلایلی همچون وقفه ایجاد شده توسط کرونا در بخش صادرات که یک امر جهانی بوده، وقفه در بازگشت ارز به جهت تعطیلی شرکت‌های خریدار ارز در خارج از کشور، کاهش شدید نرخ جهانی نفت و به دنبال آن کاهش نرخ محصولات مشتقات تولیدی با پایه نفت که سهم نسبتا بالایی در صادرات کشور دارد و عمده مشکلاتی که منشأ جهانی دارند، داشته باشد.
به گفته وی، بانک‌ مرکزی در زمینه نرخ‌گذاری دخالتی نداشته و کشف نرخ بر اساس عرضه و تقاضا روزانه صورت می‌گیرد.
یکی دیگر از دست‌اندرکاران بازار ارز نیز معتقد است که یکی از دلایل افزایش قیمت اخیر دلار وقفه چند ماهه ایجاد شده برای درخواست در سامانه نیما و آغاز خرید شرکت‌های واردکننده است.
همچنین اکثر صرافان از صفر شدن تقریبی خرید ارز مسافرتی به دلیل شیوع ویروس کرونا و نبود سفرهای خارجی خبر می‌دهند.
به گفته یکی از صرافان، فعالیت بانک مرکزی محدود به مدیریت عرضه و تقاضای حوالجات ارزی در سامانه نیما و نظارت در تامین آن است و صرافی‌های بانکی نیز همانند صرافی‌های تضامنی در عرصه اسکناس مورد نیاز مردم فعالیت دارند.
برخلاف کاهش نرخ دلار در معاملات روز گذشته قیمت سکه به دلیل افزایش نرخ اونس جهانی افزایش حدود 100 هزار تومانی داشت و در مرز
 ۷ میلیون و 460 هزار تومان قرار گرفت.  هر قطعه سکه طرح قدیم با ۵۰ هزار تومان افزایش، هفت میلیون و 250 هزار تومان دادوستد شد.
در بازار داخلی نیم سکه، سه میلیون و ۷۵۰  هزار تومان با کاهش۳۰ هزار تومانی همراه بود و ربع سکه دو میلیون و 40 هزار تومان قیمت داشت. سکه‌های یک گرمی نیز ۱۰ هزار تومان گران‌تر نسبت به یکشنبه، یک میلیون و ۱۰۰ هزار به فروش رسید. همچنین هر مثقال طلا سه میلیون و ۱۶۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۷۳۰ هزار تومان معامله شد. آخرین نرخ هر اونس طلای جهانی هم 1734 دلار ثبت شده که نسبت به روز یکشنبه افزایش داشت.
بسیاری از فعالان بازار می گویند  سکه تمام بهار آزادی در صورتی که از کانال ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی پایین‌تر برود، احتمال افت بیشتر این فلز گرانبها وجود خواهد داشت.
با این حال، برخی از فعالان بازار داخلی به افزایش بهای طلای جهانی خوشبین هستند و معتقدند ادامه تظاهرات در آمریکا و افزایش تنش‌های این کشور با چین می‌تواند منجر به افزایش تقاضای طلا به‌عنوان دارایی امن شود.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال