امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
وقوع نیمی از فوتی‌های کرونا در ۳ استان
براساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به رغم اینکه مدتی شاهد روند نزولی آمار ابتلا و فوت در اثر ابتلا به بیماری کووید 19 در کشور بودیم، اما روز گذشته تعداد مبتلایان و جان‌باختگان کرونا روند صعودی را تجربه کرد، زنگ خطری که البته اگر در روزهای آینده ادامه یابد، می‌تواند شروعی برای موج جدید همه گیری این بیماری در کشور باشد.

 کرونا چموش‌تر شده است
وزیر بهداشت با انتقاد از رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی در سفرهای هوایی اظهار کرد: وقتی به مشهد مقدس مشرف شدم در رفت و برگشت صحنه‌های غم انگیزی دیدم. در هواپیمایی سوار شدم که مردم کیپ تا کیپ نشسته بودند، گرچه ماسک را هم همکاران پرواز می‌دادند، اما از آنجایی که یک ربع تا پرواز طول کشید، مسافران ماسک‌ها را برمی داشتند و در فضایی دم کرده با یکدیگر صحبت می‌کردند. 

 دقیقه ۹۰ گل می‌خوریم
سعید نمکی ادامه داد: متاسفانه مردم فکر می‌کنند کرونا تمام شده است. بارها این را اعلام کرده‌ام که با این روالی که اکنون می‌بینم، ما دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین گل خواهیم خورد. وی همچنین تاکید کرد: متاسفانه برخی مسئولان هم تصور کرده‌اند که کرونا تمام شده است، ولی کرونا نه تنها تمام نشده است، بلکه هر لحظه ممکن دچار پیک خطرناک شویم. از سوی دیگر یک باور غلط شکل گرفته بود که در فصل گرما کرونا جمع می‌شود که این باور غلط به دلیل نگاهی بود که به اجداد قبلی این ویروس مانند سارس و مرس داشتیم اما اینگونه نیست.
وزیر بهداشت  گفت: اکنون در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، هرمزگان گرفتار پیک هستیم. ما مرگ‌ها را به زیر ۳۰ کاهش داده بودیم اما یکشنبه گذشته ۵۰ درصد از آمار فوت در سه استان به وقوع پیوست. حال اگر این اتفاق استمرار یابد، آمار جانباختگان می‌تواند دوباره سه رقمی خواهد شد. سعید نمکی ادامه داد: هرچه از مردم خواهش کردیم که عروسی و عزا برگزار نکنید، گوش نکردند و در استانی مانند خوزستان‌ همه مراسمات را برگزار کردند.
 
 روند افزایشی ابتلا به کرونا در تهران
وی همچنین اظهار کرد: در تهران علائمی از افزایش را به ما گزارش می‌کنند البته همه ما در برج‌های مراقبت متعددی که طراحی کردیم، شبانه روز وضعیت را دیده بانی می‌کنیم.
وزیر بهداشت با بیان اینکه با وجود همه امکانات تشخیصی و آزمایشگاهی که ایجاد کردیم، نباید غفلت کنیم، گفت: ایجاد این امکانات به این معنی نیست که اگر لحظه ای غفلت کنیم، ضربه نمی‌خوریم. ما با پوریای ولی و تختی کشتی نمی‌گیریم، بلکه با ویروس چموشی کشتی می‌گیریم که نگاه نمی کند در کجای بدن التهاب هست و به آنجا نفوذ نکند، بلکه نگاه می کند که از کجا بهتر می‌تواند لطمه بزند و آنجاست که ما را گرفتار کرده و مرگ و میر را بالا می برد.

مساله جدی است
وزیر بهداشت با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر ضعیف‌تر و آرام‌تر شدن فعالیت کرونا گفت: این ویروس نه تنها آرام‌تر و نجیب‌تر نشده، بلکه به مراتب نانجیب‌تر شده است. ما در خوزستان می‌بینیم که جوان از بین می رود. در سیستان و بلوچستان افراد ۳۲ ساله و ۴۰ ساله را از دست دادیم. سه روز پیش در بندرعباس پرستار ۴۲ ساله ما فوت کرد، هیچ بیماری زمینه‌ای هم نداشت و از بین رفت. بنابراین ویروس نه تنها آرام نشده بلکه یک چهره چموش‌تری را هم در برخی جاها از خودش بروز می‌دهد. بنابراین مساله بسیار جدی است و خواهشم این است که مردم کرونا را جدی بگیرند.

 دلایل بازگشایی دیرتر مساجد
نمکی ادامه داد: در کشور به تدوین و اجرای فاصله‌گذاری هوشمند پرداختیم و ریسک آن را هم پذیرفتیم، از جمله دلایل این اقدام این بود که مراجعان به مساجد برای نمازهای جماعت و جمعه، معمولا سنین بالای ۶۰ سال هستند که سنین ریسک و خطر هستند و مرگ و میر در این افراد بالاتر است.

استفاده از تمام ظرفیت نشسته اتوبوس‌ها 
مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران بیان کرد: استفاده از تمامی صندلی‌ها و ظرفیت نشسته اتوبوس‌ها مجاز است. محمود ترفع توضیح داد: این امر در شرایط کرونا بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مجاز شده است. وی گفت: تا جای ممکن نباید مسافر سرپایی داشته باشیم، البته تحقق این موضوع در شرایطی که ناوگان اتوبوسرانی پایتخت به شدت با کمبود اتوبوس مواجه است، دشوار است. 

سینماها و استخرها همچنان تعطیل
رییس پلیس نظارت بر اماکن عمومی پایتخت گفت: تالارها، سینماها استخرها و مراکز ورزشی سربسته و تجمعی همچنان بسته بوده و اجازه فعالیت ندارند. سرهنگ نادر مرادی در خصوص آخرین وضعیت اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و فعالیت اصناف اظهار داشت: طبق آخرین مصوبات در ستاد ملی مقابله با کرونا پاساژها و مجتمع ها مانند سایر اصناف روال عادی فعالیت خود را تا ساعت ۲۲ ادامه خواهند داد.

امکان تغییر حوزه امتحانی دانش‌آموزان 
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: دانش‌آموزان در امتحانات خرداد برای پایه نهم و دوازدهم می‌توانند حوزه امتحانی خود را تغییر دهند.به‌گفته مهدی نوید ادهم مهمان شدن دانش‌آموزان پایه دوازدهم شاخه نظری در امتحانات پایانی نوبت دوم با رعایت مفاد تبصره‌های یک و دو ماده 55 آیین‌نامه آموزشی دوره دوم متوسطه روزانه و پایه نهم با رعایت مفاد ماده 17 آیین نامه ارزشیابی تحصیلی تربیتی بلامانع است.

کرونا هنوز وجود دارد
دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: از مردم می‌خواهم تا دچار غفلت نشوند و بدانند که کرونا هنوز وجود دارد؛ لذا گروه‌های حساس کمتر بیرون بیایند و اگر از منزل خارج شدند، تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند. حمیدرضا جمشیدی افزود : اگر ما نتوانیم آن فاصله ایمن و کاهش ظرفیت و رعایت نکات بهداشتی را انجام دهیم، اوضاع دوباره نگران کننده خواهد شد. 

افزایش آمارها 
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: دو هزار و 979 نفر بیمار جدید مبتلا به کووید19 شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به 154هزار 445 نفر رسید. کیانوش جهانپور افزود: از این تعداد 652نفر بستری و دو هزار و 327 بیمار از افراد در تماس با مبتلایان بودند. در 24 ساعت، 81 بیمار جان خود را از دست دادند و آمار جان‌باختگان به هفت هزار و 878 نفر رسید.

پیک‎های کرونا در پایتخت 
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، از روند مطلوب کنترل بیماری کرونا در پایتخت خبر داد. علی‌رضا زالی با اعلام اینکه بالاترین آمار مرگ و میر بیماران کرونا در تهران مربوط به ۲۶ اسفندماه گذشته بود گفت: پیک های بعدی کرونا در سال ۹۹، مربوط به روزهای چهار، ۱۰ و ۲۴ فروردین‌ماه بود که این آمار در اردیبهشت‌ماه به شدت کم شده است. 

اجرای طرح ترافیک از شنبه
شهردار تهران از اجرای طرح ترافیک از شنبه آینده خبر داد و گفت: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده بین دستگاهی قرار بر این شد تا از ۱۷ خرداد، طرح‌های ترافیک و کاهش آلودگی هوا مجدد اجرایی شود. پیروز حناچی افزود: تلاش براین است تا به گونه‌ای اقدام شود تا کارمندان بتوانند پیش از شروع طرح با وسیله شخصی در محل کار خود حاضر شوند.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال