امروز ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
بازار سرمایه برای هفتمین روز متوالی با افت دسته‌جمعی قیمت سهام مواجه شد
هفتمین افت متوالی شاخص بورس روز گذشته در سایه نبود حمایت های جدی بازارگردان ها و غلبه هیجان بر بازار رقم خورد. شاخص کل بورس در معاملات دیروز با ۳۷ هزار و ۴۷۰ واحد کاهش به رقم یک میلیون و ۳۳۶ هزار واحد رسید که رقم مهمی از دید تحلیلگران فنی به شمار می رود. افت متوالی شاخص بورس که از 19 مرداد ماه و در پی ناهمگونی تصمیمات سیاستگذاران و مدیران آغاز شده در شرایطی است که طبق آخرین آمارها شاهد خروج بیش از 10 هزار میلیارد تومان نقدینگی از این بازار بوده ایم. کارشناسان افزایش عرضه های بورسی، پرهیز از قوانین محدودکننده و ورود جدی بازارگردان ها به معاملات را راهکار بازگشت بورس به مدار صعودی عنوان می کنند. همزمان با افت پرتکرار شاخص بورس، روز گذشته رییس سازمان بورس در صحن علنی مجلس حضور یافت و توضیحاتی در مورد وضعیت بازار سهام و عملکرد سازمان تحت مدیریتش ارائه داد. همچنین روز گذشته شاهد تجمعاتی از سهامداران در اعتراض به سیاست های بازارساز بودیم.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته در نشست علنی مجلس با اشاره به اقدامات سازمان بورس برای توسعه و تعمیق بازار سرمایه از مانع تراشی 20 شرکت بورسی برای بازارگردانی خبر داد و  گفت: «اگر بازارگردان ها به صورت کامل در بازار سرمایه فعال شوند می توان یک تعادلی را در بازار ایجاد کنند.»
حسن قالیباف اصل با اشاره به نوسانات شاخص بازار سرمایه طی ماه های اخیر، گفت: «امسال در بازار سرمایه کارهای بسیار خوبی انجام شده که افزایش نرخ شاخص ها یکی از این اتفاقات خوب بوده است.» قالیباف اصل با بیان اینکه آزادسازی سهام عدالت یکی دیگر از اتفاقات خوب در سال جاری بود، افزود: سهام عدالت بعد از 15 سال آزاد شد و حدود 13 هزار میلیارد تومان سهامدار، سهام خود را در بازار فروختند که عمدتا هم جزو قشر مستضعف هستند.
وی تصریح کرد: «تقویت تجهیز پس انداز و تامین مالی از طریق بازار سرمایه یکی دیگر از اتفاقات مهم امسال بود، سال گذشته 262 هزار میلیارد تومان تامین مالی در بازار سرمایه اتفاق افتاد در صورتی که در 6  ماهه امسال این عدد به 300 هزار میلیارد تومان رسیده است. عرضه های اولیه در سال گذشته حدود 5 هزار میلیارد تومان بوده اما امسال تاکنون 25 هزار میلیارد تومان بوده است.»
رییس سازمان بورس اظهار کرد: «یعنی این رقم نسبت به سال گذشته 5 برابر افزایش داشته است ضمن آنکه بحث تامین مالی دولت هم از بازار سرمایه اتفاق مهمی بود که انجام شد و دولت تاکنون از بازار سرمایه 32 هزار میلیارد تومان سهام فروخته است که در صورت عدم فروش این سهام دولت باید برای تامین مالی خود به سمت کارهایی قدم برمی داشت که تورم زا خواهد بود.»
قالیباف اصل افزود: «فروش اوراق از طرف دولت 90 هزار میلیارد تومان بود که این آمار قابل توجهی است، سال گذشته فروش سهام از طرف دولت صفر بود اما امسال به 32 هزار میلیارد تومان رسید.»
وی تاکید کرد: «تاسیس شرکت های عام یکی دیگر از اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار طی سال جاری بود، طی نیمه اول سال که نقدینگی وارد بازار می شد تلاش کردیم تا این نقدینگی توسط عرضه ها و عرضه اولی ها از بازار جذب شود. این مباحث بسیار مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت به مصوبه دولت در مورد سهام شناوری که سهام شناوری کل بازار را به 25 درصد افزایش داد و موجب شد عرضه های خوبی در آن مقطع از سمت بازار بورس انجام شود.»
رییس سازمان بورس گفت: «تاسیس شرکت‌های سهامی عام برای اجرای پروژه‌ها یکی دیگر از رسالت های مهم ما در بازار سرمایه بورس بود و تاکنون 400 میلیارد تومان شرکت سهامی عام شرکت پروژه تعریف شده است در صورتی که این عدد سال گذشته صفر بود. همچنین تقویت روش سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه را به طور جدی دنبال کردیم تا مردم به صورت مستقیم وارد بازار نشوند.» قالیباف اصل بیان کرد: «با پیگیری های بورس اوراق بهادار، سهام شناوری در بازار افزایش یافته و از 22 درصد در ابتدای سال به 25 درصد در حال حاضر رسیده است.»
وی با بیان اینکه به منظور رصد فضای مجازی شورای عالی فضای مجازی در بازار بورس تشکیل شد، اظهار کرد: «با رصد فضای مجازی در صورت لزوم برخوردهای قهری هم انجام می شود همچنین با توجه به توسعه فضای مجازی و تاثیر آن بر بازار سرمایه این اقدام انجام شده و در کنار آن هم ارتباطی را با صدا و سیما برای ارتقای سواد فکری و فرهنگ سازی و همچنین بازار گردانی در شبکه های آموزش و ایران کالا برقرار کرده ایم.» رییس سازمان بورس تصریح کرد: «بعد از افت های بازار در بازار سرمایه موضوع بازارگردانی را به طور جدی دنبال کردیم زیرا بازار گردان باید بتواند در بحث عرضه و تقاضا با تشخیص درست اقدام مناسب را انجام دهد، در بازار بورس از 330 شرکت، 180 شرکت قرارداد بازار گردانی را امضا کرده اند. برای رسیدن بازار سرمایه به یک تعادل باید این موضوع به طور جدی دنبال شود، حدود 20 شرکت این قرارداد خود را تمدید نکردند که سازمان بورس اعلام کرده شرکت های متخلف مستوجب جریمه های مالی و برخورد هستند.»
قالیباف اصل گفت: «اگر بازارگردان ها به صورت کامل در بازار سرمایه فعال شوند می توان یک تعادلی را در بازار ایجاد کنند.»
وی با اشاره به گزارش کمیسیون اقتصادی، اظهار کرد: «این گزارش بسیار خوب می تواند به بازار بورس و سرمایه کمک کند، بازار سرمایه در 2 سال اخیر رشد و توسعه داشته مخصوصا در ابتدای امسال اما زیرساخت های آن با این رشد تطبیق پیدا نکرده است.»
تشریح اقدامات سازمان بورس از سوی رییس این سازمان در شرایطی است که در حال حاضر هراس از زیان منجر به صف سنگین فروش در بازار سرمایه شده و ضروری است تا با ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا از سوی بازارگردان ها، روند ریزشی بازار متوقف شود. آنچه در بازار بورس مشهود است سیطره فضای ترس و فروش های هیجانی و بدون تحلیل است. نگاهی به وضعیت مطلوب گزارش های شرکت های بورسی و تشکیل صف فروش در این شرایط موید این مساله است. با توجه به اهمیت بازار سرمایه در تامین منابع مالی دولت و همچنین جذب نقدینگی های سرگردان و کنترل تورم، ضروری است تا دولت تصمیمات موثرتری برای تعادل بازار اتخاذ کند. 
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال