امروز ۱۴ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۴ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

دستور افزایش ۱۰درصدی فروش فوری برای مهار رشد قیمت خودرو

افزایش نامتعارف قیمت خودرو در 20 روز گذشته منجر به اتخاذ تصمیمات جدیدی برای ساماندهی بازار خودرو شده است که افزایش 10 درصدی فروش فوری خودروسازان از این تصمیمات است. کارشناسان افزایش عرضه را راهکار ساماندهی بازار خودرو عنوان می کنند. بر این اساس افزایش عرضه در دستور کار قرار گرفته است.

در جلسه کمیته خودروی وزارت صمت که روز گذشته برگزار شد مصوب شد؛ سهم فروش فوری خودروسازها ۱۰درصد افزایش یابد . در جلسه کمیته خودرو، بر این نکته تأکید شد که هرگونه افزایش قیمت خودروهای تولیدی، هیچ دلیل اقتصادی ندارد زیرا تولید و تحویل خودروها بر اساس برنامه ادامه دارد و مردم به جوسازی دلالان در فضای مجازی توجه نکنند. براساس تصمیم این کمیته کسانی که قصد خرید محصولات ایران خودرو و سایپا را دارند می‌توانند با شرایط اعلام‌شده اقدام به خرید خودرو کنند. پیش تر سهم فروش فوری خودروسازان 20 درصد بود. در این خصوص موفقیت این  مصوبه اما و اگرهایی وجود دارد؛ چرا که پیش تر نیز خودروسازان موفق به تحویل به موقع خودروهای پیش فروش شده نبوده اند.  در حال حاضر تعهدات معوق دو خودروساز بزرگ کشور  ۷۸۰هزار دستگاه است.

در حال حاضر بازار خودرو مقصر اصلی به‌هم‌ریختگی قیمت‌ها را خودروسازان در عدم تحویل محصولات به مردم می‌داند و فعالان این بخش  معتقدند اگر خودروهای مردم تحویل داده می‌شد به‌طور حتم بازار با این‌همه تقاضا و افزایش قیمت‌ها روبه‌رو نبود. فروشندگان خودرو با تأکید بر اینکه قیمت خودرو متناسب با عرضه و تقاضا است، می‌گویند: وقتی عرضه‌ای وجود نداشته باشد به‌طور حتم تعادل بازار به‌هم ریخته و شاهد افزایش قیمت‌ها خواهیم بود.

علاوه بر این در طرح‌های فروش هم کمتر کسی موفق به ثبت‌نام می‌شود؛ چراکه وقتی خریداران به سایت مراجعه می‌کنند ظرفیت ثبت‌نام ظرف چند ثانیه به اتمام رسیده و نمی‌توانند ثبت‌نام کنند. به‌عنوان نمونه تعدادی از مشتریان خرید خودرو می‌گویند: 10 روزی است که می‌خواهیم یک ماشین ثبت‌نام کنیم اما در عرض 15 ثانیه ظرفیت تمام می‌شود.

این در شرایطی است که ضرورت دارد نظارت بر عرضه از سوی خودروسازان تشدید شود. در حال حاضر کمبود قطعه یکی از چالش های صنعت خودروسازی است و در این شرایط به نظر می رسد قول افزایش عرضه در صورت نبود قطعه راهکاری موثر برای ساماندهی بازار نخواهد بود. پیش تر نیز در هفته گذشته معاون وزیر صنعت شرط ادامه دار بودن پیش فروش خودرو را عمل به تعهدات خودروسازان عنوان کرده بود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال