امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
سبزپوشی 73 درصد نمادها؛

صعودشاخص بورس به کانال1.4 میلیونی پس از3 ماه

اقتصادنیوز: در دومین روز کاری هفته شاخص کل بورس پایتخت پس از سه ماه به کانال یک میلیون و 400 هزار واحد صعود کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز یکشنبه، هفتم فروردین 1401، شاخص کل بورس تهران با رشد 12 هزار و 730 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 403 هزار و 589 واحد رسید و پس از سه ماه به کانال 1.4 میلیونی بازگشت.

 شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 3 هزار و 36 واحدی در سطح 353 هزار و 581 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 205 واحد بالا آمد و در سطح 18 هزار و 759 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 361 نماد رشد قیمت داشتند و 130 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 73 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 26 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌ها

نمادهای «فولاد»، «فخوز» و «شتران» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «غدشت»، «خاهن» و «جم» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «آریا» و «زاگرس» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «توسن»، «فزر» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خساپا و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای تجلی، فزر و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

افت معاملات خرد سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 410 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 100 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 196 میلیارد تومان رسید که 78 درصد از معاملات کل بازار را شامل می‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال