امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
«حمایت» گزارش می دهد

تخلیه تدریجی هیجان از بازار ارز و سکه 

قیمت ارز و سکه که در 15 روز گذشته نوسانات افزایشی داشت، از ابتدای هفته روند خود را تغییر داده است. روز گذشته قیمت هر دلار با کاهش 100 تومانی نسبت به روز شنبه به 12 هزار و 420 تومان رسید. به تبع قیمت دلار قیمت سکه نیز کاهش یافت. به نظر می رسد علاوه بر دلایل فنی این مساله، هیجانات ناشی از تغییر قیمت بنزین که عاملی برای کاهش عرضه دلار از سوی واردکنندگان بود در حال تخلیه است. در دو هفته گذشته قیمت دلار با افزایش حدود 1000 تومان و قیمت سکه با افزایش 350 هزار تومان همراه بود. بسیاری از فعالان بازار پیش بینی می کنند با توجه به مدیریت بانک مرکزی و همچنین سطح مقاومتی دلار در قیمت 12 هزار و 800 تومان، قیمت ها در بازار ارز و طلا روندی کاهشی داشته باشد. رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران روز گذشته ضمن هشدار در خصوص سرمایه گذاری در بازار طلا گفت: «با توجه به وابستگی قیمت طلا به دلار، در صورت موفقیت بانک مرکزی در عرضه به موقع ارز، بازار طلا نیز با ریزش قیمت مواجه خواهد شد.»
شماری از فعالان بازار باور دارند، بانک مرکزی نسبت به سطح ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی حساس است و اجازه نخواهد دلار به‌راحتی از آن عبور کند. گروهی از معامله‌گران که اعتقاد دارند قیمت از این پس سیر افزایشی ندارد، معتقدند رشد قیمت دلار در هفته گذشته ناشی از شرایط زمانی بود و بازار در هفته جاری با کاهش تقاضا مواجه خواهد شد. 

  کاهش عرضه عامل نوسانات افزایشی 
در مقابل این نگاه، برخی معتقدند تقاضا تا حدی در بازار بالا رفته است. از نگاه این گروه به‌طور کلی تقاضا در آذرماه بالاست و در روزهای اخیر به واسطه تصوراتی که در رابطه با افزایش قیمت میان معامله‌گران ایجاد شد، خریدها رشد بیشتری پیدا کرده است. با این حال، بسیاری از معامله‌گران نیز باور دارند که تقاضا تغییر چندانی در بازار نکرده است و کاهش سطح عرضه، عامل رشد قیمت‌ها بوده است. در این خصوص رییس کل بانک مرکزی هفته گذشته با گلایه از واردکنندگان، نسبت به کاهش عرضه از سوی آنها انتقاد کرد. با این وجود به گفته بسیاری از کارشناسان، بانک مرکزی توان مدیریت عرضه و تقاضای بازار را خواهد داشت و البته در این خصوص پرهیز از رفتار هیجانی را در دستور کار قرار داده است. 
در هر صورت آنچه مسلم است تا زمانی که سطح ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی شکسته نشود، انتظارات افزایشی در بازار چندان بالا نخواهد رفت و خریدهای جدید به بازار هجوم نخواهند آورد. به‌عنوان مثال، آنها عنوان می‌کنند، بخشی از افزایش تقاضا در هفته گذشته ناشی از ورود تقاضایی بود که در زمان قطعی اینترنت توان مرتفع کردن خود را نداشت. از آن‌سو، به دلیل تعطیلات هفته جاری امارات بخشی از تقاضا در هفته گذشته وارد بازار شد. اکنون از نگاه کاهشی‌ها، بازار با عبور از این تقاضاها، در هفته جاری بیشتر به کام فروشندگان خواهد بود.

   بازار طلا و سکه در انتظار ریزش قیمت‌ها
صرافی‌های بانک‌ها روز گذشته نرخ دلار را برای فروش ۱۲هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کردند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با نرخ ۱۲هزار و ۳۰۰ تومان خریداری کردند، بر همین‌ اساس طی روز گذشته نرخ فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شد. نرخ خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بود. 
قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در آخرین ساعات معاملاتی روز گذشته به ۴ میلیون و 434 هزار تومان رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و 350 هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و 335 هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و 515 هزار تومان و سکه یک گرمی ۸۸۰ هزار تومان بود. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۴۶۵ دلار و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز 444 هزار و 200 تومان بود. رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره نوسانات اخیر بازار طلا و سکه، اظهار داشت: «قیمت‌ها به علت افزایش قیمت دلار، رشد کرده است.» ابراهیم محمدولی اضافه کرد: «قیمت طلا و سکه، تاثیر مستقیمی از نوسانات نرخ دلار دارد به‌طوری که افزایش قیمت دلار باعث رشد قیمت طلا می‌شود.»
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه کرد: «امیداوریم شرایط بازار همانند دو هفته پیش شده و آرامش برقرار شود، زیرا در ثبات اقتصادی فضای معاملاتی مثبتی برقرار شده و خریداران و فروشندگان در شرایط بهتری اقدام به خرید و فروش می‌کنند.»
 
عدم عرضه لاستیک به بازار تخلف است
رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید تصمیم کارخانه های تولید لاستیک برای عدم توزیع محصولات تخلف بوده و با آنها برخورد می‌شود. وی  در واکنش به کمبود لاستیک در بازار به دلیل تصمیم کارخانه‌های تولیدی برای عدم توزیع محصولات، گفت: این موضوع مربوط به بنزین است. براساس گزارش‌های رسیده بسیاری از بنکداران از عرضه کالا خودداری می‌کنند زیرا می‌خواهد از نرخ دلار پس از افزایش قیمت بنزین آگاه شوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است پس از افزایش قیمت بنزین عده‌ای می خواهند از فرصت سوءاستفاده کنند که با آنها برخورد خواهد شد.

نقش منفی برخی از مشاوران املاک  در بازار مسکن
شهاب نادری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برخی از مشاوران املاک همواره برای کسب سود بیشتر از معاملات، اقدام به بالا بردن قیمت ها می کنند و در بسیاری از موارد این مشاوران املاک هستند که مانع از کاهش قیمت ها می شوند. وی  با اشاره به وضعیت بازار مسکن گفت: خوشبختانه در چند ماه اخیر بازار مسکن به سمت ثبات و تعادل حرکت کرده و روند قیمت ها تا حدی نزولی شده است، بنابر این می توان گفت که به تدریج رونق به بازار مسکن  برخواهد گشت. وی تصریح کرد: قیمت مسکن در دو سال اخیر افزایش چشمگیری داشته و این مسئله مشکلات بسیاری را برای مردم و خریداران ایجاد کرده است، تلاطمات اخیر بازار دلایل بسیاری دارد که یکی از مسائل کاهش میزان عرضه و افزایش تقاضای خرید مسکن است. نادری ادامه داد: همواره افزایش میزان تقاضا در کنار کمبود بازار مسکن راه را برای فعالیت دلالان باز می کند و این مسئله همواره یکی از عوامل تأثیرگذار در افزایش قیمت مسکن بوده است. وی  گفت: یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت مسکن، فعالیت منفی برخی از مشاوران املاک است، برخی از املاکی ها همواره برای کسب سود بیشتر از معاملات، اقدام به بالا بردن قیمت ها می کنند و در بسیاری از موارد این مشاوران املاک هستند که مانع از کاهش قیمت ها می شوند. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: به نظر من وزارت راه و شهرسازی و اتحادیه مشاوران املاک باید جلوی فعالیت منفی برخی از املاکی ها را بگیرند، در غیر این صورت در سال های آتی بار دیگر باید شاهد افزایش قیمت های مسکن باشیم.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال