امروز ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
«حمایت» بررسی کرد 
نوسانات بازار ارز و سکه که در یک هفته اخیر افزایش نسبی داشت در معاملات روز گذشته بیشتر شد که عمده ترین دلیل آن افزایش تقاضا بوده است. قیمت هر دلار در ساعت 4 بعدازظهر دیروز با افزایش حدود 130 تومانی نسبت به سه شنبه به 16 هزار و 250 تومان رسید. در صرافی‌های بانکی نیز قیمت این ارز با افزایش 100 تومانی همراه و ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود. در خصوص بازار سکه نیز این نوسانات با شدت بیشتری ادامه یافت. قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز گذشته با افزایش 77 هزار تومانی نسبت به سه شنبه به 6 میلیون و 600 هزار تومان رسید. به این ترتیب میزان افزایش قیمت این سکه در سه روز اخیر به 200 هزار تومان رسید که عمده دلیل آن افزایش تقاضا بوده است. در حالی که با صعود بازار بورس توجه سرمایه گذاران به این بازار جلب شده برخی از معامله گران که تمایلی برای ورود به بازار تخصصی بورس ندارند برای حفظ ارزش سرمایه های خود متقاضی سرمایه گذاری در بازار سکه هستند.
با وجود رکود در بازار سکه و طلای داخلی، تقاضا برای سکه تمام بهار طرح جدید به جهت سرمایه‌گذاری بالاست اما تقاضا برای مصنوعات طلا تقریبا به صفر رسیده است. در این خصوص  ابراهیم محمدولی،  رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران روز گذشته گفت: «در روزهای اخیر بازار سکه و طلا نوسانات زیادی را به خود دیده است و روز چهارشنبه نیز قیمت طلا علی رغم کاهش قیمت های جهانی نسبت به حداقل چهار پنج روز گذشته، نوسانات افزایشی شدیدتری داشته است.»
محمد کشتی آرای، رییس کمیسیون طلا و جواهر نیز با اشاره به کاهش تقاضا برای خرید طلا گفت: «از اسفندماه سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و کنسل شدن مراسم های ازدواج از فعالیت ها واحد های فروش طلا و مسکوکات کاسته شد.»
وی افزود: «در۵۰ روز گذشته مردم به دلیل برخی مشکلات و نیز نیاز به نقدینگی به واحدهای طلا مراجعه و مبادرت به فروش مصنوعات خود کردند.»
رییس کمیسیون طلا و جواهر ادامه داد: «در حال حاضر با توجه به ادامه همین روند با کاهش شدید تقاضا و نیز رکود فعالیت واحد های تولیدی و صنفی مصنوعات روبرو هستیم و فقط اندکی افراد به منظور سرمایه گذاری به خرید سکه تمام بهار آزادی روی آوردنده اند که موجب حباب ۲۰۰ هزار تومانی در این سکه شده است.»
اما در خصوص بازار ارز فعالان بازار معتقدند با توجه به پذیرش قیمت های کنونی توسط بانک مرکزی به نظر نمی رسد که نوسانات کاهشی یا افزایشی را در روزهای آینده در این بازار شاهد باشیم. روند بازار آزاد هم تا حدی این نگاه را تایید می‌کند.
از ابتدای امسال  نرخ دلار در یک بازه مشخص بوده  و توان خروج از آن را از خود نشان نداده است. دامنه مجاز دلار در سال جاری بین ۱۵ هزار و ۵۰۰ تا ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است و در هفته‌های اخیر به بازه ۱۶ تا ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومانی محدودتر شده است. از این زاویه دید نمی‌توان انتظار داشت که روند فعلی قیمت دلار طی روزهای آتی به خصوص در صورت روند صعودی بورس تغییر کند. البته اگر وضعیت بازار سهام تغییر کند، ممکن است شرایط بازار دلار نیز دچار تغییراتی شود و سمت تقاضا با ورود جدید نقدینگی مواجه شود. البته بسیاری از فعالان بازار در این زمینه معتقدند که بازار ارز جذابیت خود را برای سرمایه گذاری از دست داده است. 

   آخرین وضعیت معاملات 
دلار در صرافی‌های بانکی، روز گذشته (چهارشنبه) با افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت نسبت به روز معاملاتی گذشته به نرخ ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان فروخته شد. نرخ خرید هر دلار در ساعت ۱۳ روز گذشته در تابلوی صرافی‌های بانکی ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان و فروش ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان بود. قیمت خرید هر یورو نیز ۱۷ هزار تومان و نرخ فروش آن ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان بود. میانگین بهای هر یورو در روز معاملاتی گذشته در سامانه سنا ۱۷ هزار و ۶۷ تومان و هر دلار ۱۵ هزار و ۶۱۲ تومان بود.  هر حواله یورو در سامانه نیما در روز معاملاتی گذشته، ۱۶ هزار و ۵۰ تومان فروخته شد، اما برای حواله دلار سفارش فروشی ثبت نشد. همچنین قیمت هر سکه بهار آزادی ۶ میلیون 450 هزار تومان، سکه طرح جدید ۶ میلیون و 600 هزار تومان، سکه نیم بهار ۳ میلیون و 330 هزار تومان، ربع بهار آزادی ۱ میلیون و 890 هزار تومان و سکه های گرمی ۹۸۰ هزار تومان بود
هر مثقال طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، هر مثقال طلای ۲۴ عیار ۲ میلیون و ۹۶۴ هزار و ۷۰۰ تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۶۴۶ هزار و ۳۰۰ تومان، هر گرم طلای ۲۰ عیار ۷۱۸ هزار و ۲۰۰ تومان، هرگرم طلای ۲۱ عیار ۷۵۴ هزار تومان، هر گرم طلای ۲۲ عیار ۷۹۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۲۴ عیار را ۸۶۲ هزار تومان بود. 
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال