امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

اقتصادنیوز؛ امروز سه‌شنبه خرداد ماه بازار طلاوارز تهران به حرکت روی مدار کاهشی ادامه داد و اگرچه میزان کاهش نرخ‌ها چندان چشمگیر نبود اما با توجه به آرامش نسبی بازار پس از سپری کردن چند روز متلاطم منجر به سردرگمی فعالان و نوسانگیران شد. امروز دلار از محدوده ۱۷۶۰۰ تومانی پایین رفت و سکه با کاهش ۲۰هزار تومانی در میانه محدوده ۷.۴ میلیون تومانی قرار گرفت. سوال اساسی در میان دیدگاه‌های متناقض بین معامله‌گران آینده دلار در روزهای گرم تابستان است.

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا و ارز پایتخت| تداوم کاهش جزئی دلاروسکه/ سردرگمی نوسان‌گیران و تناقض دیدگاه معامله‌گران

به گزارش اقتصادنیوز؛ در دومین روز کاری هفته خبری از خریداران ارزی نبود و اوضاع به کام فروشندگان بود. پس از تعطیلی روزهای یک شنبه و دوشنبه، بازار در روز سه شنبه در شرایطی آغاز به کار کرد که عده ای از معامله گران در انتظار آغاز دوباره فعالیت خریداران ارزی بودند و انتظار داشتند با افزایش تقاضا قیمت بار دیگر به سوی محدوده 17 هزار و 800 تومانی حرکت کند که در هفته گذشته دو بار در برابر شکستن آن ناکام شده بود.

برخلاف انتظاراین دسته از فعالان، بازار از همان ابتدای روز سه شنبه تمایل خاصی برای افزایش نداشت و به تدریج با قرار گرفتن در مسیر کاهشی از محدوده 17 هزار و 600 تومان پایین رفت. ساعت 4 بعدازظهر در خیابان فردوسی، دلار با قیمت 17 هزار و 580 تومان معامله می شد که 80 تومان کمتر از روز شنبه بود. دلار در روز شنبه نیز 30 تومان افت قیمت را به ثبت رسانده بود.

بخشی از فعالان باور دارند با رسیدن دلار به مرز حمایتی 17 هزار و 500 تومانی آرامش بیشتری بر بازار حکم فرما خواهد شد و قیمت، نوسانات کاهشی یا افزایشی خاصی را تجربه نخواهد کرد، چرا  که کمتر کسی تا اتفاق خاصی نیافتد، حاضر به خرید دوباره است و کمتر کسی نیز ریسک فروش در مرز حمایتی را به جان می‌خرد.

این عده باور دارند بازار در روزهای آتی در دامنه 17 هزار و 500 الی 17 هزار و 800تومانی زندانی خواهد شد. در واقع پس از یک دوره نوسانی انتظار برقراری آرامش دوباره در بازار را دارند.

این در حالی است که گروه دیگری معتقدند روند بازار ارز تغییر کرده و اوضاع به دست فروشندگان افتاده است. از نظر این گروه، قیمت به تدریج طی روزهای آتی اصلاح بیشتری خواهد شد و از کانال 17 هزار تومانی نیز پایین خواهد رفت. به باور آن ها بازارساز به دنبال کاهش آرام ولی دنباله دار قیمت است.

در مقابل، افزایشی ها باور دارند هنوز اتفاق خاصی نیافتاده است که انتظار افت بیشتری را برای دلار داشته باشیم. این عده حتی امیدوارند با ادامه نزول شاخص کل بورس، سرمایه های جدیدی از بازار سهام خارج و به سمت بازار ارز روانه شوند. به باور آن ها، ورود تقاضای جدید می توان بار دیگر خونی را در رگ بازار به جریان بیاندازد که منجر به افزایش قیمت ها خواهد شد.

در مقابل دسته دیگری از فعالان به گیج بودن معامله گران اشاره می کنند و می گویند معاملات در وضعیت حساسی قرار گرفته است، چرا که افراد اطمینان کمتری در مورد کاهشی یا افزایشی شدن بازار دارند.  از یک سو عنوان می شود که در بازار کمتر کسی برای خرید ارز حضور  پیدا می کند و از سوی دیگر، اعتقاد دارند، فروش زیادی نیز برای ارز نیست. در این  میان، نوسانات در بازارهای همسایه نیز کاهش پیدا کرده است. امروز ارزش دلار در هرات افغانستان و سلیمانیه عراق نیز پایین آمد و این موضوع نیز در افت بازار داخلی اثر داشت.

به گفته فعالان، تحلیل گران فنی نیز در روزهای اخیر با احتیاط بیشتری در مورد روند قیمت ها اظهار نظر می کنند و بیشتر از قبل از مخاطبان خود می خواهند که در خرید و فروش حد ضرر را رعایت کنند. یکی از بازیگران ارزی می گوید، سال قبل نیز دلار در دو ماه ابتدایی سال افزایشی بود ولی پس از آن دچار ریزش شد.

از نظر او ممکن است چنین اتفاقی در سال جاری نیز مشاهده می شود. با این حال، مسلما آنچه در روزهای آتی اهمیت دارد، وضعیت نرخ حواله درهم و رفتار بازیگران بورسی درصورت ادامه نزول شاخص کل خواهد بود. چنانکه گفته شد برخی انتظار دارند نزول بازار سهام منجر به ورود تقاضای جدید به معاملات بازار ارز و سکه شود. البته باید دید در وهله اول، ریزش بازار سهام ادامه خواهد یافت یا خیر.

افت قیمت دلار در روز گذشته موجب شد که فعالان بازار سکه نیز تمایل خاصی برای خرید این فلز گران بها از خود نشان ندهند. روز سه شنبه، فلز گران بهای داخلی 20 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 7 میلیون و 440 هزار تومان رسید. در بازارهای جهانی نیز خبر خاصی از افزایش قیمت طلا حداقل تا ساعت 4 بعدازظهر نبود و همین عامل نیز از افت سکه حمایت می کرد.

این مطلب برایم مفید است

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال