امروز ۰۶ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۶ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

تاثیر افزایش قیمت طلای جهانی بر نرخ سکه

جهش قیمت طلا در بازارهای جهانی، تاثیر خود را بر بازار مسکوکات و مصنوعات طلا گذاشت و روز گذشته  هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 310 هزار تومان قیمت داشت.

قیمت جهانی طلا این روزها بیش از هرچیز تحت تاثیر عوامل سیاسی قرار دارد؛ تا هفته گذشته سرمایه گذاران در انتظار نتایج مذاکرات تجاری آمریکا و چین بودند و امیدواری ها به نتیجه بخش بودن این نشست ها، به تقویت ارزش دلار در بازارهای جهانی منجر شد و در نتیجه تقاضا برای خرید اوراق قرضه آمریکا رو به افزایش نهاد و بنابراین هر اونس طلا تا نرخ 1303 دلار نیز پایین آمد.

با این حال در اواخر هفته گذشته دو شوک به بازار طلا وارد شد؛ نخست برگزاری نشست ورشو بود که به اعتقاد تحلیلگران نتایج مورد انتظار آمریکا برای ایجاد هجمه علیه ایران از آن به دست نیامد و دیگری انتشار گزارش های ناامیدکننده از رشد اقتصادی این کشور بود؛ این دو عامل دست به دست هم دادند و تضعیف ارزش دلار را در بازارها رقم زدند. در این میان انتشار آمارهای ضعیف از اقتصاد آمریکا، این احتمال را در بازارها تقویت کرد که خبری از افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی این کشور نیست و بنابراین سرمایه گذاران به طلا به عنوان یک سرمایه ایمن روی آورند.

شاخص دلار آمریکا و بهای طلا در بازارهای جهانی در جهت عکس یکدیگر عمل می کند؛ هرگاه ارزش دلار در بازارها تقویت می شود، بهای طلا برای خریدارانی که با ارزهای غیردلاری خریداری می کنند، گرانتر تمام می شود و بنابراین تقاضا برای خرید کمتر شده و بهای این فلز گرانبها کاهش می یابد.

با این حال، افت ارزش آمریکا فقط بازیگر افزایش بهای طلا در بازارها نبود بلکه گزارش های اقتصادی سایر کشورهای موثر در رشد اقتصادی جهان بویژه حوزه اروپا و چین نیز نوید آن را می دهند که رشد اقتصادی جهان کند شده است.

آنگونه که شبکه خبری بلومبرگ گزارش کرده، روز گذشته بهای طلا در بازارها به 1322 دلار و 49 سنت رسید که حدود 10 دلار نسبت به روز جمعه افزایش داشت.  محمد کشتی آرای،  رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف در تحلیل شرایط حاکم بر بازار طلا گفت: با اینکه اواخر پنجشنبه گذشته (25 بهمن) نرخ ها در بازار طلا نزولی شده بود، اما به یکباره جهش طلا در بازارهای جهانی معادلات را به هم ریخت. وی افزود: «پنجشنبه گذشته هر اونس طلا به دلیل اجماع کلی آمریکا و چین بر سر موضوع های تجاری تا 1303 دلار نیز پایین آمده بود اما به یکباره با جهش روبرو شد و به 1322 دلار در هر اونس رسید.» وی افزود: «همین شرایط سبب شد که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید که اواخر روز پنجشنبه تا چهار میلیون و 250 هزار تومان هم پایین آمده بود، روز  شنبه به چهار میلیون و 310 هزار تومان برسد.»

وی افزود: «به دلیل افزایش بها در بازارهای جهانی می توان گفت که حتی حباب در بازار سکه نیز کاهش یافته و از 580 هزار تومان در هفته گذشته، به 540 هزار تومان رسیده است.»

بهای هر نیم سکه در بازار تهران روز گذشته به 2 میلیون و 350 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 455 هزار تومان و سکه گرمی 772 هزار تومان رسید. همچنین هر گرم طلای خام 18 عیار نیز 384 هزار و 200 تومان و هر مثقال طلا یک میلیون و 665 هزار تومان قیمت گذاری شد.  قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم چهار میلیون و 170 تومان فروخته شد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال