به گزارش «شاتا»، سعید زرندی در جلسه توسعه تامین مالی بخش تولید از طریق بازار سرمایه که با حضور علی آقامحمدی «رئیس گروه اقتصادی معاونت بررسی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام» برگزار شد، بیان کرد: در بررسی‌های سال گذشته مشخص شد که مهم‌ترین مشکل و مساله بخش صنعت و در کل بخش تولید و تا حدودی بخش تجارت موضوع نقدینگی است و این در حالی است که کشور با حجم بالایی از نقدینگی مواجه است که این یک پارادوکس ویژه‌ای را به وجود آورده است.

وی با یادآوری اینکه روش‌های متعددی برای سوق دادن سرمایه به سمت تولید وجود دارد که دنیا از این روش‌ها بهره می‌برد، گفت: سوق دادن سرمایه‌های خرد به سمت واحدهای تولیدی یکی از این روش‌ها است که بهترین ابزار برای موضوع بازار سرمایه است. معاون طرح و برنامه وزارت صمت با اشاره به اینکه در چند سال اخیر شاهد رشد مناسبی در بازار سرمایه بوده‌ایم، تصریح کرد: در همین دو، سه ماه اول امسال رشد خوبی را در بورس مشاهده کرده‌ایم ولی باید عمق بازار سرمایه را به مراتب زیادتر کنیم. زرندی افزود: در مجموعه معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت دفتر تامین منابع مالی را شکل دادیم تا بتوانیم به واحدهای تولیدی برای استفاده از بازار سرمایه کمک کنیم که اقدامات خوبی در این حوزه انجام شد و برنامه‌هایی هم در دست اقدام و پیگیری داریم.

ضرورت فرهنگ استفاده از بازار سرمایه

وی با تاکید بر اینکه توسعه فرهنگ استفاده از بازار سرمایه را در دستور کار داریم، بیان کرد: پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های خوبی در داخل داریم که اگر به سمت تولید سوق داده شوند شاهد تغییر و تحول مثبتی خواهیم بود و باید به سمت استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها برویم. معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد: از طرفی باید نگذاریم رشد حبابی در بورس رخ دهد و بورس به‌سمت واقعی شدن حرکت کند و سهام اصیل رشد کند. زرندی اضافه کرد: می‌خواهیم هر هفته یک اتفاق خوب در بورس رخ دهد و هر هفته یک شرکت تولیدی در بورس پذیرش شود یا هر هفته اوراق یک شرکت منتشر شود اما به شرط اینکه هم شرکت‌های تولیدی آماده باشند و هم بورس همراهی لازم را داشته باشد.

وی ادامه داد: به این منظور ۳ هزار و ۸۰۰ شرکت را هدف‌گذاری کرده‌ایم که ۱۴۸ شرکت در فراخوان و گام اول اعلام آمادگی کرده‌اند و ان‌شاءالله این جلسه آغاز یک حرکت جدید در تولید کشور خواهد بود و اگر بتوانیم ۱۰۰ شرکت را تا پایان سال به‌صورت عرضه اولیه یا اوراق مشارکت وارد بورس کنیم تحول عظیمی به وجود آورده‌ایم. معاون طرح و برنامه وزارت صمت با تاکید بر اینکه عزم جدی برای رقم زدن شرایط جدید برای اقتصاد ایران وجود دارد، گفت: حوزه تولید می‌تواند پیشتاز عمق بخشیدن به بازار سرمایه باشد و عزم جدی هم در بخش خصوصی و هم مجموعه حاکمیت و دولت برای تحقق این موضوع وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است