امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
لایحه مالیات شامل سود سهام و ناشی از سرمایه گذاری در بورس نیست
رییس کل سازمان امور مالیاتی :

لایحه مالیات شامل سود سهام و ناشی از سرمایه گذاری در بورس نیست

رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: لایحه مالیات عایدی سرمایه شامل سود سهام و ناشی از سرمایه گذاری در بورس نیست .

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، امیدعلی پارسا با اعلام اینکه لایحه مالیات مستقیم بر خودروها و املاک لوکس و گران قیمت به دولت رفته به ایرنا گفت: افزایش مالیات سهامداران و سهام شرکت‌های بورس در قالب هیچ طرحی در دستور کار نیست و اخذ مالیات از عایدی سرمایه شامل سود سهام و ناشی از سرمایه گذاری در بورس نمی‌شود.

وی افزود: حتی اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی مطرح نیست . زیرا مضرات اجرای آن از مزایا بیشتر است. 


مخالفت دولت علت تاخیر در اجرای مالیات عائدی سرمایه
محمدرضا پورابراهیمی مطرح کرد:

نماینده مجلس درباره علت اجرایی نشدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: علت تأخیر در اجرای این طرح، دولت بوده است زیرا مخالف این طرح بود.

محمدرضا پورابراهیمی با حضور در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما افزود: در زمان اصلاح قانون مالیات های مستقیم, پیشنهادی را در مجلس نهم شورای اسلامی ارائه کردیم تا موضوع مالیات بر عایدی سرمایه را به عنوان پایه جدید مالیاتی تصویب کنیم. 

این نماینده مجلس ادامه داد: در آن زمان وزیر وقت راه و شهرسازی مخالف و معتقد بود که این موضوع اثر منفی بر بازار مسکن می گذارد بنابراین دولت در آن زمان لایحه ای را در این باره ارائه نکرد و با پیشنهاد مجلس هم مخالفت کرد.  

وی ادامه داد: در مجلس دهم, طرح وضع مالیات بر عایدی سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار گرفت و در سال 1397 کلیات آن به تصویب رسید اما وزارت اقتصاد, پیشنهادی بر طرح جامع قرار داد به عنوان مالیات بر فعالیت های اختلال زا که اکنون در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح است. 

پورابراهیمی افزود: با توجه به اهمیت موضوع و شرایط اقتصادی کشور و شوک های ارزی و آثار تورمی, طرحی را آماده کردیم که اعلام وصول شده است و پس از تشکیل کمیسیون تخصصی در دستور کار قرار می گیرد.  

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: متوسط نرخ تورم در بخش واحدهای مسکونی به ویژه در کلان شهرها و شهرهای اصلی، دو برابر متوسط نرخ تورم سالانه کشور است.

پورابراهیمی افزود: اولویت ما در مالیات بر عایدی سرمایه, بخش املاک و مستغلات است و بحث خودرو فعلاً در دستور کار ما نیست.  

وی درباره علت اجرایی نشدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: علت تأخیر در اجرای این طرح، دولت بوده است زیرا مخالف این طرح بود.  

پورابراهیمی افزود: مالیات بر عایدی سرمایه از فعالیت های سوداگری جلوگیری می کند و مسیر حرکت بازار سرمایه, جذب نقدینگی برای ایجاد سرمایه گذاری مولد در اقتصاد کشور است.  

وی با تأکید بر اینکه باید بازار سرمایه را تقویت کنیم, اضافه کرد: اگر بر سهام یا سپرده بانکی, مالیات بگیریم یعنی بازارهای موازی را تحریک می کنیم بنابراین مجلس شورای اسلامی هم بنا ندارد تا بر روی سهام و سپرده های بانکی, مالیات وضع شود و تقویت بازار سرمایه, اولویت مجلس است. 

تیرداد احمدی کارشناس اقتصادی هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه در خصوص رشد در عایدی سرمایه با پدیده تورم در اقتصاد مواجه هستیم, گفت: در زیرساخت ها نیازمند هستیم همه انواع مستغلات در کشور تابع یک سامانه جامع باشد. 

وی با اشاره به اینکه کم بودن عرضه نسبت به تقاضا رشد قیمتی را برای هر کالایی ایجاد می کند, افزود: در دوره ای در کشور یک میلیون و 800 هزار دستگاه خودرو تولید می کردیم اما این رقم در سال گذشته 800 هزار دستگاه بود بنابراین بهای خودرو افزایش پیدا می کند. 

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در لایحه دولت, موضوع مالیات بر عایدی سرمایه بر روی سهام و سپرده بانکی وجود ندارد, گفت: امروز بازار سرمایه گردش 20 هزار میلیارد تومانی داشته است که با مالیات مقطوع نیم درصد بر فروش، 100 میلیارد تومان درآمد مالیاتی امروز بازار سرمایه از محل معاملات برای دولت بود یعنی معادل فروش 200 تا 300 هزار بشکه نفت است بنابراین به نظر نمی رسد این بازار, کشش مالیاتی بیشتری داشته باشد. 

احمدی افزود: زیرساخت های اخذ مالیات بر عایدی سرمایه به طور کامل, آماده نیست اما نبود زیرساخت نباید به معنی معطل ماندن کاری باشد و باید از نقطه ای, کار را آغاز کنیم و نگاه ها باید جامع باشد تا اخذ مالیات به افزایش عدالت اجتماعی, منجر شود.

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: دولت از زمان وزارت آقای دژپسند بر امور اقتصادی و دارایی، موضوع اقتصاد هوشمند و تغییر در پایه های مالیاتی را در دستور کار خود قرار داد که با همکاری همه خبرگان بخش اقتصادی از جمله مرکز پژوهش های مجلس، فرآیند اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم در دستور کار قرار گرفت که مالیات بر عایدی سرمایه در آن به عنوان جزئی از اصلاح این قانون دیده شده است.

محمود علیزاده ادامه داد: این لایحه در دولت مطرح است و کلیات آن تصویب شد و جزئیات آن در حال بررسی است. 
وی افزود: موضوع مالیات بر مجموع درآمد در این اصلاح قانون دیده شده است. 

محمد اسکندری کارشناس بازار سرمایه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: شایعه وضع مالیات عایدی بر سهام, تا حدی اثر خود را بر روی بازار سرمایه گذاشت و برخی افراد بر این مبنا, معاملاتی را انجام دادند. 

وی افزود: عرضه توسط دولت آن گونه که باید انجام نمی شود و پذیرش شرکت ها در برخی موارد با تأخیر انجام می شود و نگرانی هایی در این باره وجود دارد. 

اسکندری تأکید کرد: عرضه باید افزایش یابد تا نگرانی های فعالان بازار سرمایه برطرف شود. 

منبع: فارس


به گزارش «خبربان» و به نقل از شبستان

افزایش مالیات بر سهام بورس در دستور کار نیست

افزایش مالیات بر سهام بورس در دستور کار نیست

پارسا گفت: افزایش مالیات سهامداران و سهام شرکت‌های بورس در دستور کار نیست و اخذ مالیات از عایدی سرمایه شامل سود سهام بورس نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان، امیدعلی پارسا گفت: افزایش مالیات سهامداران و سهام شرکت‌های بورس در قالب هیچ طرحی در دستور کار نیست و اخذ مالیات از عایدی سرمایه شامل سود سهام بورس نمی‌شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال