امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
 
با طرح مجدد لایحه مالیات بر عایدی سرمایه از سوی نمایندگان مجلس، ابهاماتی همچون مشمول شدن این نوع مالیات بر سپرده‌های بانکی و بازار سرمایه ایجاد شد که طبق گفته وزیر اقتصاد، این وزارتخانه برنامه‌ای برای تعیین وضع مالیات بر عایدی سرمایه در بورس ندارد و این گمانه‌ها برطرف شد.
لایحه مالیات بر عائدی سرمایه که از سال گذشته در انتظار تصویب بود، بعد از مدتی بلاتکلیفی سرانجام تصمیم گرفته شد در لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم ادغام شود و در سال گذشته هم خبر امیدبخشی از لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم و به خصوص مالیات بر عائدی سرمایه نشد تا اینکه با آغاز مجلس یازدهم دوباره توجه مجلس به سمت این لایحه جلب شد.
مالیات بر عایدی سرمایه برای مصرف کننده واقعی اتفاق نمی‌افتد، بلکه این نوع مالیات برای جلوگیری از سوداگری‌های افراطی است و برای بازارهای مسکن و خودرو که دچار التهابات قیمتی هستند، می‌تواند کارساز باشد و آن‌ها را به ثبات برساند اما با طرح مجدد این موضوع گمانه‌هایی مبنی بر مشمولیت بازار سرمایه و سپرده‌های بانکی در این نوع مالیات قوت گرفت که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی این امر می‌توانست رشد کنونی بورس را که یکی از ارکان اصلی تامین مالی در اقتصاد است را تهدید کند و موجب خروج نقدینگی و سرمایه از این بازار شود.
اما با اعلام وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه وزارت اقتصاد برنامه‌ای برای تعیین مالیات بر عایدی سرمایه در بازار سرمایه ندارد، این ابهامات و گمانه‌ها در این زمینه برطرف شد و بازار سرمایه که اکنون مکان امنی برای نقدینگی سرگردان در اقتصاد کشور شده، می‌تواند بدون نگرانی از خروج سرمایه به فعالیت خود ادامه بدهد. 
رشد بازار سرمایه در چند ماه گذشته گوی سبقت را از بازارهای موازی خود ربوده است. معاملات روز گذشته بازار سرمایه نیز درحالی به پایان رسید که شاخص کل بورس با ۳۵ هزار و ۵۵۹ واحد رشد برای نخستین بار از یک میلیون و ۱۵۳ واحد گذشت.
مرکز پژوهش‌های مجلس روز گذشته ۸ راهکار مدیریت ورود نقدینگی به بازار سرمایه پیشنهاد کرد.  در مقدمه این گزارش آمده: شاخص‌های بازار سرمایه همانند افزایش ارزش معاملات و یا ورود پول اشخاص حقیقی و همچنین افزایش قابل توجه ثبت نام برای دریافت کد بورسی و مشارکت بالا در عرضه عمومی اولیه نشان از رشد فزاینده ورود مردم به بازار سرمایه دارد. در این راستا مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهادهایی را ارائه کرده است. بر این اساس افزایش سهم بازار سرمایه در تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی ، افزایش عرضه سهام شرکت‌ها در جهت متعادل کردن شرایط بازار، رعایت الزامات شناوری سهام شرکت‌های فهرست شده، افزایش شناوری سهام شرکت‌ها، واگذاری سهام شرکت‌های اصلی توسط شرکت‌های زیرمجموعه، عرضه تدریجی باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های فهرست شده در بورس و فرابورس، افزایش عرضه‌های اولیه شرکت‌ها و آموزش افراد تازه‌وارد به بازار سرمایه از جمله این راهکارها بوده است. 
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال