امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

چرا سهامداران از عملکرد کارگزاری‌ها ناراضی هستند؟

با توجه به رونق ماه‌های اخیر بورس و ورود سهامداران جدید به این بازار، معامله‌گران خرد شکایت‌های فراوانی از عملکرد کارگزاری‌ها دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهایی که بورس به عنوان پربازده‌ترین بازار عملکرد بسیار بهتری از بازارهای موازی نظیر دلار، طلا و حتی خودرو داشته است، روز به روز افراد بیشتری برای حضور در این بازار جذاب اقدامات لازم را انجام داده و کد معاملاتی دریافت می‌کنند به طوری که بر اساس اعلام مقامات سازمان بورس از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر وارد بورس شده‌اند. از سوی دیگر آمار مشارکت در آخرین عرضه اولیه امسال (آریا) نیز نشان از حضور بیش از ۳ میلیون کاربر نسبتا فعال در بورس دارد.

با وجود این حجم ورود بالای سهامداران، اما تعداد کارگزاری‌هایی که خدمات معاملاتی به مشتریان ارائه می‌دهند تغییر خاصی نکرده و البته توزیع کاربران در کارگزاری‌ها نیز اصلا متوازن نیست که بخشی از علت این موضوع عملکرد ضعیف بعضی از کارگزاری‌ها و بخشی دیگر نیز شناخته‌تر بودن برخی دیگر از کارگزاری‌ها بوده است که امری طبیعی به نظر می‌رسد.

اما موضوعی که موجب اعتراض برخی سهامداران ( به خصوص کاربران قدیمی‌تر) شده تضعیف عملکرد کارگزاری‌ها نسبت به گذشته بوده است و این افراد معتقدند که با وجود افزایش کاربران، کارگزاری‌ها هیچ اقدام مشهودی را در جهت بهبود عملکرد سیستم معاملاتی خود انجام نداده‌اند و میزان اختلالات در مقایسه با گذشته به شدت افزایش یافته است. اگر چه کارگزاری‌ها بسیاری از اختلالات را ناشی از ضعف عملکرد سامانه معاملاتی سازمان بورس می‌دانند اما مشکل در خرید عرضه اولیه، پرداخت و واریز وجوه، عدم نمایش صحیح پورتفوی بورسی، نمایش غلط اطلاعات قیمتی سهام و عدم پاسخگویی به کاربران از ایرادهایی است که به طور مستقیم به عملکرد کارگزاری‌ها مربوط می‌شود.

یکی دیگر از انتقادات سهامداران تازه‌وارد اجباری است که برخی دفاتر پیشخوان برای انتخاب کارگزاری به افرادی که برای ثبت‌نام به آنجا مراجعه می‌کنند. این در حالی است که هر فرد برای انتخاب کارگزاری خود آزاد است و حتی می‌تواند در بیش از یک کارگزاری ثبت نام کرده و هر زمان که خواست سهام خود را به کارگزاری دیگر منتقل کرده و معاملات خود را در آنجا انجام دهند.

در گذشته نیز موضوع کاربران ویژه کارگزاری‌ها و دادن رانت در خرید عرضه اولیه موضوعی بود که موجب اعتراض بسیاری از سهامداران شده بود.

موضوع دیگر اعتراض سهامداران در خصوص سامانه سهام عدالت کارگزاری‌هاست. بر اساس اظهارنظر بسیاری از مخاطبان تجارت‌نیوز، برخی از آنها در ورود به سامانه سهام عدالت کارگزاری‌ها با مشکل مواجه هستند و اغلب با پیام مغایرت شماره تلفن یا عدم تخصیص سهام به کدملی وارد شده مواجه می‌شوند، برخی دیگر که موفق به ورود به سامانه شده‌اند نمی‌توانند ارزش به روز سهام خود را ببیند. گروهی دیگر نیز سفارش فروش را زده‌اند پس از گذشت دو هفته هنوز مبلغی به حساب آنها واریز نشده است.

چرا سهامداران از عملکرد کارگزاری‌ها ناراضی هستند؟

پاسخ کارگزاری آگاه به سهامداران

واکنش شدید سهامداران به اختلال در کارگزاری آگاه 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال