امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
سه عامل موثر در شکل گیری تقویت تقاضای معاملات آخرین روز هفته
شرکت مشاور سرمایه گذاری مطرح کرد:
با پایان معاملات امروز به نظر می رسد با حضور جایگاه بازارگردان تا حد زیادی از رفتارهای هیجانی کاسته شده و سه عامل در شکل گیری تقویت تقاضا موثر واقع شدند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات آخرین روز این هفته بازار سهام اعلام کرد: دیروز در حالی فرابورس یکی از پرحاشیه‌ترین روزها را سپری کرد به نحوی که فقط معامله بر روی چند نماد انجام شد که حمایت‌های مناسبی در  بسیاری از نمادها انجام شد و به دنبال آن در معاملات امروز اگرچه در میانه های بازار، عرضه ها شدت گرفت ولی در نهایت روند صعودی شاخص کل با افزایش تقاضا ادامه یافت و شاهد سبز پوشی شاخص های کل و هم وزن بودیم.

مخابره اخبار مثبت به بازار همچون تکذیب افزایش نرخ سود بانکی، عرضه نزدیک دارا سوم با حضور بانک‌های تجارت، ملت و صادرات و عرضه‌ پالایشگاه ستاره خلیج فارس در آینده نزدیک در شکل گیری تقویت تقاضا موثر واقع شدند. از طرف دیگر به نظر می رسد تا حد زیادی از رفتارهای هیجانی کاسته شده و معاملات با نگاه صرفاً یا صف خرید یا صف فروش جای را به معاملات متعادل داده است و البته که باید به جایگاه بازارگردان در تحقق این مهم اشاره کرد.

در پایان معاملات امروز شاخص کل با افزایش 26 هزار و 27 واحدی به کانال یک میلیون و  540 هزارتایی و شاخص هم وزن با افزایش 5072 واحدی به کانال 407 هزار و 197 واحد رسیدند.  

نماد‌های " رمپنا، فارس ، وبملت" بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. ارزش معاملات بورس و فرابورس 9.3 و 5.7 هزار میلیارد تومان بود . بیشترین ارزش معاملات خرد متعلق به " وبصادر" به مبلغ  396 میلیارد تومان بود. در نماد "وگردش" نیز معاملات عمده انجام شد که ارزش آن در محدوده 620 میلیارد تومان بود.

در گروه بانکی نمادهای "وبملت، وبصادر ، وتجارت" با صف خرید به کار پایان دادند. زمزمه‌های تغییر نرخ تسعیر ارز در صورت های مالی این شرکت ها از دلایل اقبال بازار به آنها است. در گروه فلزات نمادهای" فولاد ، فملی " متعادل و مثبت دنبال شدند و با قیمت پایانیِ مثبت 0.78 و 1.34 درصد معاملات آنها پایان یافت.

در گروه خودرویی نمادهای "خودرو ، خساپا" هر دو با صف خرید به کار پایان دادند.  نمادهای گروه پالایشی همچون "شبندر، شبریز ، شاوان"  در غیاب "شتران ، شپنا " که بابت افزایش سرمایه متوقف بودند، مورد توجه معامله گران قرار گرفتند و به صف خرید نشستند.

وضعیت بازارهای جهانی و رقیب:

سومین روز هفته میلادی در بازارهای جهانی، کامودیتی‌ها نوسانات اندک داشتند. مس در محدوده 6537 دلار ، روی به 2364 دلار و هر انس طلا به 1892 دلار رسید. هر بشکه نفت برنت با کاهش1.8  درصدی به 41.89 دلار و نفت خام WTI  نیز با کاهش 2.14 درصدی به 39.8 دلار در هر بشکه رسیده است.

بررسی بازارهای رقیب نیز نشان می ­دهد نرخ هر دلار آمریکا در محدوده 29 هزار و 520 تومان معامله می‌شود. قیمت سکه نیز حدود 14 میلیون و 700 هزار تومان گزارش شده است.

بررسی چند رویداد:

عباس مرادپور مدیرکل دفتر امور بانکی و بیمه وزارت اقتصاد در رابطه با شایعه افزایش نرخ سود بانکی اعلام کرد: این موضوع در جلسه دیروز شورای پول و اعتبار مطرح نشده است.

دژپسند وزیر اقتصاد اعلام کرد: باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات در دارا سوم عرضه خواهد شد و امیدواریم این موضوعات تداوم داشته باشد تا به ثبات بازار سرمایه کمک کند.

محمد علی دادور مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس اعلام کرد: این پالایشگاه  مراحل ورود به بورس را کلید می‌زند، سرعت و زمان بورسی شدن به همکاری نهادهای ذی ربط و مساعدت برای رفع ابهامات بستگی دارد.

صرامی معاون مالی پالایشگاه اصفهان در حاشیه مجمع "شپنا" گفت: حداکثر تا 2 ماه آینده، برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین‌های شرکت انجام خواهد شد. درصد و میزان این افزایش سرمایه به محض نهایی شدن گزارش افزایش سرمایه اطلاع رسانی خواهد شد.

خاندوزی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بااشاره به التهابات اخیر ارزی گفت: یک گزارش نظارتی شدیدی آماده شده که پس از پایان تعطیلات در صحن مجلس قرائت خواهد شد تا مسئلۀ نابسامانی اقتصادی بصورت جدی‌تری پیگیری شود.

سی ان بی سی اعلام کرد: اقدام غیرمنطقی ترامپ یعنی متوقف کردن مذاکرات با دموکرات ها بر سر بسته حمایتی، بورس و واشنگتن را سردرگم کرده است.

جو بایدن نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد: در صورتی حاضر‌م در مناظره دوم شرکت کنم که ترامپ پس از ابتلا به ویروس کرونا، بهبودی کامل را حاصل کرده باشد. دومین مناظره انتخاباتی ترامپ با بایدن قرار است روز پانزده ماه جاری میلادی در میامی برگزار شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال