امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از آغاز احداث دو شهرک تخصصی در بخش صنعت کفش در قم و آذربایجان شرقی و همچنین برنامه‌ریزی برای تامین منابع تاسیس شهرک تخصصی در شهر تبریز خبر داد و اعلام کرد که درحال‌حاضر واردات پوست سنگین از بسیاری از کشورها مجاز شده است.

امروز (دوشنبه) مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی کیف، کفش، چرم و صنایع وابسته با حضور سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت، برخی از نمایندگان مجلس، جمعی از تولیدکنندگان صنایع چرم، کیف و کفش و جمعی از مهمانان از کشورهای ایتالیا، روسیه و عراق در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.

 

در این مراسم افسانه محرابی - مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) - سال گذشته را سال‌ سختی برای تولیدکنندگان توصیف کرد و گفت: با وجود افزایش نرخ ارز، مشکلات تامین مواد اولیه و کاهش نقدینگی در سال گذشته شاهد رشد تولید و صادرات کفش بودیم.

وی افزود: میزان صادرات در سال ۱۳۹۶ معادله ۹۲ میلیون دلار و در سال گذشته حدود ۱۱۵ میلیون دلار بوده که نشان دهنده رشد ۲۵ درصدی ارزش صادرات در صنعت کفش است.

این مقام مسئول همچنین از افزایش ۶۱ درصدی وزن صادرات کفش در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۶ خبر داد و ابراز امیدواری کرد که صنعت کفش به سمت تولیدات رقابت‌پذیر و صادرات محور حرکت کند.

محرابی با اشاره به تاثیر ممنوعیت واردات کفش بر بهبود کار تولیدکنندگان که از تاریخ سی‌ویکم خرداد سال گذشته اعمال شد، از افزایش ظرفیت ۶۰ میلیون زوج کفش در امسال خبر داد.

وی همچنین با اشاره به اهمیت تاسیس شهرک‌های تخصصی صنعت کفش، تصریح کرد: حدود ۹۵ درصد واحدهای تولید کفش و صنایع چرم، کوچک و متوسط هستند که باید در راستایی کاهش نرخ تمام شده، ارتقا کیفی و صادرات ساماندهی شوند.

به گفته مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) درحال‌حاضر احداث دو شهرک تخصصی در بخش صنعت کفش در قم و آذربایجان شرقی آغاز شده و منابع تاسیس شهرک تخصصی در شهر تبریز نیز قرار است از محل تسهیلات صندوق روستایی تامین شود.

واردات پوست سنگین از بسیاری از کشورها مجاز شد

محرابی در ادامه وضعیت تامین پوست سبک در کشور را خوب توصیف کرد و گفت: ایران در بخش پوست گوسفندی رتبه ۴ و در بخش پوست بزی رتبه ۷ را دارد، اما برای تامین پوست گاوی به واردات نیاز داریم که در این زمینه جلسات متعددی با سازمان دامپزشکی کشور برگزار شده است و درحال‌حاضر واردات پوست سنگین از بسیاری از کشورها مجاز شده است.

خرداد ماه امسال نایب رئیس انجمن صنایع چرم ایران با اشاره به جاری بودن گفت‌وگوهایی بین این انجمن و سازمان دامپزشکی کشور، استانداردهای این سازمان در زمینه واردات پوست را غیرمنطقی خوانده و گفته بود که هنوز تصمیم نهایی درباره واردات پوست از کشورهای همسایه اتخاذ نشده و سختگیری‌های سازمان دامپزشکی در زمینه اجازه واردات پوست به کشور باعث شده که پوست کشورهای عراق، آذربایجان و ارمنستان به کشورهای دیگر صادر شود.

منبع: ایسنا

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال