امروز ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
باشگاه خبرنگاران
سرویس سرویس عمومی 

مدرس خیابانی از ممنوعیت واردات یک هزار و ۶۵۰ قلم کالا برای حمایت از تولید داخل خبر داد.

حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه یکی از راه‌های رونق تولید جلوگیری از واردات زائد، بی رویه و کالا‌های دارای ساخت داخل است، افزود: سخنان مقام معظم رهبری در این مورد حجت را بر همه تمام کرده است.
وی همچنین اظهار کرد: متن مصوبه‌ای طی هفته گذشته در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه به جهت لبیک گفتن به فرمایشات مقام معظم رهبری تمدید شد که امکان ادامه ممنوعیت ورود کالا‌های غیر ضرور و اقلام دارای زمینه توان تولید داخل را بیش از پیش در کشور فراهم کرد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: این وزارتخانه مطابق مصوبه مزبور مکلف شده که نسبت به ممنوعیت این دو گرو کالا‌هایی یعنی اقلام غیر ضروری و دارای توان ساخت داخل اقدام کند.
وی در ادامه افزود: طبق این مصوبه ورود یک هزار و ۶۵۰ ردیف تعرفه کالا‌ها به کشور ممنوع شده است.
مدرس خیابانی با اشاره به اینکه حجم واردات کالا‌ها به خصوص در بخش مصرفی کاهش چشمگیری داشته است، افزود: خوشبختانه با اجرای این مصوبه بخش‌های تولیدی کشور هم با یک توان مضاعف نسبت به افزایش ظرفیت تولید که بتوانند قطع وابستگی داشته باشند وهم فرصت پیدا خواهند کرد که کیفیت کالا‌های خود را ارتقا بخشند.
وی ادامه داد: بطور کلی موقعیت و جهش خوبی برای رونق و شکوفایی تولید در مملکت ایجاد شده و بدون شک لیست ممنوعیت واردات کالا‌ها گسترش پیدا می کند.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: واردات کالا به کشور از این پس معطوف به ۲ گروه اول واردات کالا‌های ضروری و راهبردی مربوط به سفره مردم و دوم قطعات، مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز واحد‌های تولیدی خواهد بود بنابراین خارج از این ۲ گروه واردات کالا نداریم.
وی همچنین در خصوص اینکه برخی‌ها معتقدند تولید باید رقابت پذیر باشد یعنی اجازه دهید کالا از خارج واردات شود تا بتوان توان رقابت پذیری تولید داخل را در کشور تقویت کرد در غیر این صورت یک فضای انحصاری، غیر رقابتی و گلخانه‌ای برای واحد‌های تولیدی ایجاد خواهد شد، افزود: بطورکلی با این نظر مخالف است، چون در بسیاری از حوزه‌ها هیچ کدام از شرایط و شاخصه‌های بخش تولید و حتی شاخصه‌های بخش تجارت کشور شرایط برابری با بقیه دنیا ندارد از اینرو باید یک حفاظت و مراقبتی در خصوص تولید داخل انجام شود.
مدرس خیابانی ادامه داد: بدون شک با فرمایش‌های اخیر رهبر انقلاب و مصوبه سران قوا بحث ممنوعیت ورود کالا‌های غیر ضرور و اقلام دارای تولید داخل بیش از پیش در وزارت صمت مورد توجه خواهد بود و در عین حال مراقبت می‌شود خارج از این موضوع وارداتی صورت نگیرد.
وی تصریح کرد: امروز بهترین فرصت برای بخش تولید کشور است که به لحاظ کمی و کیفی با بیشترین جهش ممکن مواجه شود، چون شرایط فعلی واردات به سبب قیمت ارز توجیه پذیری کمتری داشته و در ضمن یک هزار و ۶۵۰ قلم کالا با ممنوعیت واردات مواجه شده است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال