امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

دلار به کانال 11 هزار تومان بازگشت

چرخه کاهشی نرخ ارز
 
نرخ دلار در دو روز گذشته کاهش 550 تومانی داشت و درمعاملات دیروز به کانال 11 هزار تومان بازگشت. قیمت هر دلار در ساعات پایانی معاملات دیروز 11 هزار و 900 تومان بود. تمایل بازار ارز برای کاهش قیمت‌ها در شرایطی بود که پیش از آن در یک هفته گذشته شاهد نوسانات افزایشی در آن بودیم تا جاییکه قیمت دلار به 12 هزار و 800 تومان نیز رسید. این وضعیت توجه افراد عادی را به سوی بازار ارز معطوف کرده بود، با این وجود شواهد نشان می داد که کف ۱۲ هزار تومانی از سوی بانک مرکزی به رسمیت شناخته نشده است. فعالان بازار عمده ترین دلیل تغییر مسیر نرخ ارز را فروکش هیجانات بنزینی در بازار، کاهش نرخ حواله درهم و اطمینان دهی از سوی بانک مرکزی برای موقتی بودن روند افزایشی نرخ ارز عنوان می کنند. رییس کل بانک مرکزی در روزهای اخیر نسبت به زیانده بودن سرمایه گذاری در بازار ارز هشدار داده و اعلام کرده که ذخایر بانک مرکزی برای مدیریت عرضه و تقاضا ارز کافی است.
در معاملات دیروز فروشنده‌ها دست بالا را در معاملات به دست داشتند. نرخ حواله درهم همچنان یک سیگنال‌دهنده مهم به بازار داخلی است که کاهش داشته است؛ هرچند که معامله‌گران در دریافت قیمت‌ها از کانال‌های اطلاع‌رسانی مشکلات پرشماری دارند.

پیش بینی بازار در روزهای آینده
شماری از معامله‌گران بازار عنوان می‌کردند پس از رشد پیاپی، زمان افت قیمت دلار فرا رسیده بود. در واقع از نگاه این دسته، زمانی که نوسان‌گیران در قیمت‌های پایین اقدام به خرید دلار کرده‌اند، در نقطه‌ای باید شروع به فروش و سود خود را برداشت کنند. در این میان، گروهی از معامله‌گران باور دارند، پس از این اصلاح قیمتی، دلار به آرامش خواهد رسید و دیگر خبری از نوسانات افزایشی یا کاهشی نخواهد بود.
عده‌ای دیگر از معامله‌گران افزایش روزهای اخیر را هیجانی می‌دانند و معتقدند با فروکش کردن التهاب‌ها، شرایط بازار عادی‌تر خواهد شد و قیمت‌ها نیز افت بیشتری را به ثبت خواهند رساند.  در چنین شرایطی، برخی از فعالان عنوان می‌کنند که تعدادی از معامله‌گران نیز در روزهای اخیر تمایل چندانی برای شرکت در خرید و فروش‌ها ندارند.
با این حال، افزایشی‌ها باور دارند فراتر از هیجانات، بازار پس از اینکه مدت‌ها در یک دامنه محدود ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی زندانی بود، با افزایش تقاضای فصلی در مسیر افزایشی قرار گرفته است.   هر زمان هم که یک سطح مقاومتی شکسته می‌شود، تقاضای روانی و فنی بیشتری می‌تواند روانه بازار شود. به گفته برخی از فعالان حاضر در بازار، آنچه در شرایط فعلی برای معامله‌گران بازار از اهمیت خاصی برخوردار است، نقطه کف بعدی دلار است، منطقه‌ای که در آن یک بار دیگر خریدها افزایش پیدا می‌کند؛ عده‌ای از معامله‌گران عنوان می‌کنند، نقطه کف جدید دلار کانال 11 هزار تومانی است.

 جزییات قیمت ها
قیمت دلار در صرافی‌های بانکی نسبت به روز دوشنبه بدون تغییر ماند و هر دلار آمریکا ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان فروخته و ۱۱هزار و ۸۰۰ تومان خریداری شد.
همچنین نرخ  خرید و فروش یورو نسبت به سه روز گذشته بدون تغییر باقی ماند؛ به طوری که نرخ فروش هر یورو (اسکناس) ۱۳هزار و ۱۰۰ تومان و نرخ خرید آن ۱۳هزار تومان بود.
روز گذشته قیمت سکه تمام‌‌بهار آزادی در بازار تهران به ۴ میلیون و ۱۹۴ هزار تومان، سکه بهار آزادی طرح قدیم 4 میلیون و 129 هزار تومان و  طلای ۱۸عیار هم ۴۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان رسید که نسبت به روز دوشنبه تقریبا ثابت بود. 
همچنین  ربع‌سکه یک‌میلیون و 389 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 859 هزار تومان فروخته می شد. قیمت طلای 18عیار هم 426 هزار و 400 تومان ارزش‌گذاری شد، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1468 دلار معامله شد. همچنین قیمت طلای 24 عیار 568 هزار و 500 تومان و هر مثقال طلا یک میلیون و 845 هزار تومان تعیین شد.
قیمت درهم امارات 3 هزار و 378 تومان و قیمت پوند انگلیس 15 هزار و 949 تومان به ‌فروش رسید و قیمت یورو نیز 3378 تومان تعیین شد.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال