امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
با اشتغال ۶۱ هزار نفر

بهره برداری از ۳ هزار و ۹۶۰ واحد تولیدی

معاون برنامه ریزی وزیر صمت: ۳ هزار و ۹۶۰ واحد تولیدی با سرمایه گذاری ۲۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان، امسال بهره برداری شد.

 
بهره برداری از ۳ هزار و ۹۶۰ واحد تولیدی، امسالآقای سعید زرندی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با بیان اینکه بهره برداری از این میزان واحد تولیدی، در ۸ ماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳/۹ دهم درصد رشد را نشان می‌دهد گفت: با آغاز به کار این کارخانه ها، حدود ۶۱ هزار نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شدند.
وی اضافه کرد: در ۸ ماهه نخست امسال از ۴۱ محصولی که بررسی کردیم ۲۷ محصول در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از رشد تولید برخوردار بوده اند که نشان می‌دهد بسیاری از تنش‌های وارد شده به اقتصاد کشور در حال جبران است اگرچه با شرایط مطلوب فاصله داریم، اما توانستیم افت تولید سال گذشته را جبران کنیم.
زرندی گفت: در این مدت ۱۶ میلیون تن فولاد تولید شد که رشد ۶/۲ دهم درصدی داشت ضمن اینکه سیمان با تولید ۴۱/۵ میلیون تن با رشد ۱۰ درصدی و تولید ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه لوازم خانگی نیز با رشد ۴/۶ دهم درصدی همراه بود.
وی با بیان اینکه در ۸ ماه نخست امسال تولید خودرو در مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است افزود: از شهریور امسال تولید خودرو در مسیر جبران کاهش تولید‌های گذشته حرکت می‌کند و تولید خودرو افزایش یافته به گونه‌ای که بسیاری از خودرو‌های انبار شده به علت نقص قطعات هم اکنون وارد بازار شده و توانست به نوعی بازار را کنترل کند.
معاون برنامه ریزی وزارت صمت با بیان اینکه سالانه ۲۶ هزار متقاضی جواز تاسیس داریم گفت: معمولا از این میزان حدود ۶ هزار تقاضا به تولید منجر می‌شود به طور نمونه سال گذشته ۶ هزار و ۵۰۰ پروانه بهره برداری داشتیم که بهره برداری از این میزان واحد‌های تولیدی با اشتغال ۴۰۰ هزار نفری، رشد ۸ درصدی در مقایسه با سال قبل از آن را نشان می‌دهد.
زرندی ادامه داد: برای تسهیل در صدور مجوز‌ها و تسریع در زمان بهره برداری از واحد‌های صنعتی، اصلی‌ترین راه و پیشنهاد، ایجاد واحد‌ها در شهرک‌های صنعتی است، زیرا بسیاری از زیرساخت‌های مورد نیاز از جمله آب، برق و گاز در آن فراهم شده است البته شاید در برخی از شهرک ها، مشکلات زیرساختی هم وجود داشته باشد، اما عمده ۹۷۰ شهرک صنعتی ما از زیرساخت‌های بسیار خوبی برخوردار هستند.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال