امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
«حمایت» بررسی کرد
اما و اگرحذف واردات خودرو
در حالی که زمزمه های واردات خودروهای سبک و سنگین با اولویت هیبریدی و ماشین‌آلات معدنی از سوی کمیسیون تلفیق شنیده می شد، اما بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ و اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی نشان می‌دهد که دولت همچنان بر توقف واردات خودرو در سال آینده اصرار دارد. عبدالناصر همتی سه شنبه شب با تاکید بر حفظ ذخایر ارزی کشور در شرایط جنگ اقتصادی گفت برای سال آینده ارزی برای واردات خودرو اختصاص نمی یابد. این مساله از دو منظر مورد توجه است. اول اینکه با حذف واردات خودرو از لایحه بودجه، دولت از حدود یک سوم از درآمدهای خود از محل واردات محروم می شود و مورد دوم اینکه در صورت واردات خودرو، بخش قابل توجهی از منابع ارزی کشور که از تیر ماه سال گذشته و با تشدید فشارهای اقتصادی، تحت کنترل بانک مرکزی قرار گرفته به جای استفاده در موارد ضروری صرف امور غیر اولویت دار کشور می شود و بررسی ها نشان می دهد دولت راه دوم را انتخاب کرده است.
برخی از دست اندرکاران واردات خودرو، مخالفت‌ها با واردات را به انحصار تولید خودرو در کشور نسبت می‌دهند، این در شرایطی است که موافقان طرح دولت با توجه به شرایط تحریمی کشور و قطع صادرات نفت به موضوع ساماندهی و جلوگیری از خروج ارز از کشور اشاره دارند. 
از ابتدای تیرماه سال گذشته واردات خودرو به‌همراه حدود ١٤٠٠ کالای دیگر به منظور مدیریت منابع ارزی کشور ممنوع شد.در این بین دولت به واسطه ساماندهی منابع ارزی کشور ورود برخی از کالاهای لوکس همچون خودرو را لغو و پس از مقررات جدید هزاران خودرو در مناطق ویژه اقتصادی و آزاد و همچنین گمرکات کشور دپو و از ورود آنها به کشور ممانعت به عمل آورد.
 هر چند پس از دو مصوبه هیات دولت تعداد زیادی از خودروهای دپویی ترخیص شدند اما همچنان حدود ۵هزار و ۱۰۸دستگاه خودروی دیگر به غیر از وارداتی‌هایی که پرونده قضایی دارند در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی و آزاد امکان ترخیص نیافته‌اند. حالا نیز دولت باز هم اصرار بر توقف واردات خودرو دارد و ورود خودروهای خارجی به کشور را آن هم در شرایط تحریمی ضروری نمی‌داند.

 پیشنهاد واردات خودرو برای ساماندهی بازار داخل
در طرح ساماندهی بازار خودرو از همان مقطعی که واردات متوقف شد، آزاد‌سازی خودروهای وارداتی مورد پیگیری قرار گرفت. طراحان آن به دنبال این بودند که بازار خودرو را با مسکن واردات آرام کنند. به این ترتیب بعد از مخالفت برخی از نمایندگان مجلس و شورای نگهبان اصلاحاتی در طرح ساماندهی خودرو ایجاد شد به‌طوری‌که یکی از بندهای این طرح به صفر کردن تعرفه واردات خودروهای هیبریدی به کشور اختصاص داشت. در این طرح نمایندگان به دنبال این بودند که تعرفه واردات خودروهای هیبریدی به کشور را تا زمان ایجاد شرایط برای تولید این نوع از خودروها در کشور صفر کنند. این ماده از طرح ساماندهی صنعت خودرو با مخالفت شورای نگهبان روبه‌رو شد. با این حال نمایندگان در بررسی نظرات شورای نگهبان درباره این طرح، با حذف ماده مربوط به تعرفه خودروهای هیبریدی مخالفت کردند. بعد از اصرار نمایندگان، این ماده از طرح ساماندهی صنعت خودرو برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص فرستاده شد.

   مخالفت بانک مرکزی برای تامین ارز خودروهای وارداتی
رییس کل بانک مرکزی سه شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی تاکید کرد که بانک مرکزی به خودروهای وارداتی ارز نخواهد داد و افزود: «برخی یاد گرفته اند که خودرو وارد می کنند و در گمرک نگه می دارند، تا بعد از چند ماه اجازه ترخیص را بگیرند؛ ولی بانک مرکزی دیگر ارزی را برای ورود ماشین اختصاص نخواهد داد.»
عبدالناصر همتی به مقررات واردات خودرو در مرداد سال 97 اشاره و تصریح کرد: «اگر خارج از ضوابط واردات خودرو صورت گیرد من به عنوان بانک مرکزی با این واردات مخالفت خواهم کرد و ارز آن را تامین نمی کنم.»
وی با طرح این پرسش که در شرایطی که مواد اولیه ما با مشکل تامین ارز مواجه هستند، چرا باید خودرو وارد شود؟ گفت: «حتی با واردات خودروهای هیبریدی هم موافق نیستم چراکه کارهای واجب تری داریم و باید برای سالهای آینده ذخیره ارزی داشته باشیم؛ ما به هر حال هنوز نمی دانیم شرایط تحریم در سالهای آینده چه خواهد شد.»
همتی ضمن تاکید براینکه  ذخایر اسکناسی ارز ما نسبت به یک دهه گذشته بی سابقه است، اذعان داشت: «ولی من به خودم اجازه نمی دهم که آن را بی رویه در بازار بریزم. دلالان نمی توانند بر بازار اکنون اثرگذار باشند چراکه به خوبی می‌دانند اگر بانک مرکزی بخواهد یک شبه بازار را کنترل کند و ارز در بازار بریزد، حتما دلالان را دچار مشکل خواهد کرد.»
سال گذشته نیز در لایحه بودجه درآمد حاصل از مالیات واردات صفر پیش‌بینی شده بود، با این حال با خروج خودروهای دپویی از گمرکات کشور دولت از این محل درآمد اندکی کسب کرد، حالا نیز به نظر می‌رسد که در صورت صدور مجوز واردات خودرو به دلیل تعیین تکلیف پرونده‌های تخلفات قاچاق خودرو که در حال حاضر مفتوح است، درآمد عایدی دولت اندکی افزوده شود.
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال