امروز ۱۲ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۱۲ آذر ۱۳۹۹
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
عضو هیأت مدیره اتحادیه فروشندگان قطعات یدکی خودرو تهران، نوسان نرخ ارز و تنوع بالای قطعات را عاملی برای عدم درج نرخ قطعات یدکی عنوان کرد و گفت: دولت می‌تواند با مشوق‌هایی مانند معافیت مالیاتی زمینه را برای درج قیمت‌ها فراهم کند.

به گزارش صبحانه،مخاطبان با ثبت سوژه‌ای با عنوان «چرا قطعات خودرو‌ در فروشگا‌ه‌های مجاز فاقد نرخ گذاری‌اند» پیگیری موضوع نصب برچسب نرخ بر روی قطعات یدکی را خواستار شده بودند که این موضوع را در گفت‌وگو با عضو هیأت مدیره اتحادیه فروشندگان قطعات یدکی خودروی تهران جویا شدیم.

حسن ساده در مورد عدم درج نرخ قطعات یدکی خودرو بر روی بسته‌بندی این قطعات اظهارکرد: هر کالایی که در بازار عرضه می‌شود اگر دارای نرخ باشد علاوه بر حمایت از مصرف‌کننده و ایجاد اطمینان خاطر در خرید، از افزایش نرخ نیز جلوگیری می‌کند. ولی متاسفانه در شرایط فعلی که قطعات یدکی از طریق واردات و یا تولید وابسته به مواد اولیه وارداتی تولید می‌شوند، درج نرخ بر روی قطعات مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: نوسان نرخ ارز در این زمینه می‌تواند مشکلاتی را فراهم کند اما اگر نرخ ارز در بازار ثابت باشد، تولیدکنندگان قطعات از درج نرخ بر روی محصولاتشان استقبال خواهند کرد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه قطعات یدکی خودروی تهران با بیان اینکه تاکنون هیچ وقت این اتفاق در کشور نیفتاده که نرخ قطعات بر روی بسته‌بندی آنها درج شود، افزود: درحال‌حاضر قیمت‌گذاری بیشتر شامل مواد غذایی می‌شود.

ابزاری برای اعلام نرخ نداریم
درمورد محصولاتی مانند خودرو نیز نرخ از سوی کارخانه اعلام می‌شود، چرا این اتفاق در مورد قطعات یدکی نمی‌افتد؟
ودروسازان دارای امکانات و ابزاری مانند جراید هستند تا بتوانند نرخ محصولاتشان را اعلام کنند اما تولید‌کنندگان قطعات یدکی این امکان را ندارند.
شما هم می‌توانید نرخ قطعات یدکی را بر روی پرتال اتحادیه قطعات یدکی اعلام کنید
قطعات یدکی دارای تنوع بالایی است و در عین حال کیفیت‌های مختلفی برای هر قطعه وجود دارد.
وی ادامه داد: خودرو نزدیک به ۲۳ هزار قطعه دارد که هر کدام از این قطعات ممکن است در ۱۰ کشور مختلف و در هر کشور نیز توسط ۲۰ یا۳۰ شرکت مختلف تولید شوند که امکان اعلام نرخ برای همه آنها وجود ندارد.

امکان درج نرخ بر روی محصولات ایران خودرو و سایپا
عضو هیأت مدیره اتحادیه قطعات یدکی خودروی تهران در پاسخ به این سؤال که آیا نمی‌توان نرخ قطعات عرضه شده در بسته‌بندی ایران خودرو و یا سایپا را هم بر روی بسته‌بندی درج کرد؟ گفت: ممکن است بتوان اقداماتی در این زمینه انجام داد که باید این اقدام با ابزار تشویقی در کشور فرهنگ‌سازی شود.
وی ادامه داد: نمی‌توان تولیدکننده را مجبور به درج نرخ بر روی محصولش کرد ولی اگر دولت راهکارهای تشویقی برای این موضوع تعیین کند، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

ساده اظهارکرد: به عنوان مثال یکی از ساده‌ترین راه‌های تشویق تولیدکنندگان به درج نرخ بر روی قطعات یدکی، معافیت آنها از مالیات است که می‌تواند شروعی برای انجام این کار در کشور باشد.
منبع: صبحانه آنلاین
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال