امروز ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
 

 

چه عواملی صادرات مبلمان را کم‌تر از نصف کرد؟

چه عواملی صادرات مبلمان را کم‌تر از نصف کرد؟

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان ایران گفت که در سال گذشته کرونا، تأمین مواد اولیه، مشکلات تحریم و اف ای تی اف و مشکلات مربوط به بانک مرکزی منجر به کاهش چشمگیر صادرات مبلمان شد.

حسن احمدیان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هنوز آمار دقیق صادرات در سال گذشته اعلام نشده، اظهار کرد: بر اساس اطلاعات اتحادیه، صادرات مبلمان در سال ۱۳۹۸ حدود ۷۵ تا ۸۰ میلیون دلار بوده، اما در سال گذشته به حدود ۳۰ میلیون دلار رسیده است.  

وی یکی از دلایل کاهش صادرات را شیوع ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: کشورهای هدف صادرات مبلمان ایران، کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، آذربایجان و قطر هستند. در نتیجه شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها منجر به کاهش صادرات شد. دلیل دیگر کاهش صادرات در سال گذشته کمبود موجودی اولیه بود و طبیعتاً در چنین شرایطی اولویت مصرف محصولات در داخل است.  

افزایش ۲ تا ۷ برابری قیمت مواد اولیه

احمدیان از افزایش ۲ تا ۷ برابری قیمت انواع مواد اولیه تولید مبلمان مثل فوم، پارچه، ام دی اف، یراق آلات، آهن آلات و غیره خبر داد و گفت: تولید کننده‌ای که برنامه صادراتی دارد و به خارج از کشور تعهد می‌دهد، باید با برنامه‌ریزی دقیق مواد اولیه خود را تامین کند که امکان این فرآیند وجود نداشت و تاثیر منفی بر صادرات گذاشت.  

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان دلیل سوم کاهش صادرات را نیز مشکلات مربوط به تحریم‌ها و اف ای تی اف عنوان و تصریح کرد: همچنین رفتارهای بانک مرکزی در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات، جرایمی که به دنبال داشت و سخت بودن فرایند منجر به کاهش صادرات در بخش‌های مختلف در سال گذشته شد.  

احمدیان با بیان اینکه برآیند کرونا، تأمین مواد اولیه، مشکلات تحریم و اف ای تی اف و مشکلات مربوط بانک مرکزی منجر به کاهش صادرات شد، تصریح کرد: این در حالی است که سال گذشته با توجه به نرخ دلار بهترین زمان برای صادرات بود، اما طبق معمول که در ایران فرصت‌سوزی می‌شود. این فرصت نیز از دست رفت.  

عدم تخصیص ارز و دلالان عامل گرانی مواد اولیه

احمدیان همچنین در پاسخ به سوالی درباره مشکلات مربوط به تامین مواد اولیه گفت: مواد اولیه مبلمان در بخش‌های سلولزی، منسوجات، یراق آلات و فلزات وجود دارد که بخشی از آنها وارداتی و بخش در داخل تامین می‌شود. برای مثال ۸۰ درصد یراق آلات از طریق واردات تامین می‌شود که با نرخ ارز و مسائل سفارش ارتباط دارد. در سال گذشته به دلیل اختصاص کم ارز، موجودی محصولات کم و در نتیجه گران بود. در مورد مواد اولیه تولید داخل مانند پتروشیمی نیز به دلیل افزایش نرخ ارز، ترجیح صنایع صادرات بود، بنابراین قیمت را بالا بردند و کالاهای مرتبط نیز گران شد.  

همچنین به گفته وی کالاهایی مانند پارچه که بخشی از آن از طریق واردات تأمین می‌شود که با افزایش نرخ ارز و هزینه جابجایی پول در پی تحریم‌ها گران شد. تامین کنندگان داخلی که مشابه کالاهای خارجی را تولید می‌کردند نیز فقط تورم واقعی را بر محصولات خود اعمال نکردند، بلکه با توجه به افزایش قیمت کالاهای خارجی قیمت خود را گران کردند.  

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان در ادامه از حضور دلالان در بازار مواد اولیه مبلمان خبر داد و گفت: دلالانی هم در این بازار وجود دارند که از خلاء قیمتی کالاهای تولید داخل و خارج استفاده می‌کنند و با سرمایه‌گذاری مالی مجموعه محصولات را به صورت عمده می‌خرند و برای سودآوری با در نظر گرفتن قیمت خارجی آن را در بازار توزیع می‌کنند.  

بنابراین به گفته وی برآیند عدم نظارت مناسب بر تولید و توزیع مواد اولیه و عدم تخصیص ارز به مواد اولیه باعث کمبود و نوسان قیمت مواد اولیه در بازار شد.  

احمدیان همچنین با اشاره به ممنوعیت واردات کالاهای نهایی درباره میزان واردات مبلمان گفت: رقم واردات در سال قبل نهایتا یک میلیون دلار و در سال ۱۳۹۸ حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار بوده که در مقابل صادرات و ترنور مالی جهانی حدود ۸ میلیارد دلاری صنعت مبلمان و چوب رقم ناچیزی است. اخبار ارز ، دلار ، طلا و سکه اینجا کلیک کنید. 


 اخبار اقتصادی ، صنعتی ، حوادث اینجا کلیک کنید. 


 اطلاعات عمومی دانستنیها آیا میدانید اینجا کلیک کنید.


 دانستنیهای حقوقی اینجا کلیک کنید. 


 نکات مهم درباره انبار اینجا کلیک کنید. 


 درباره شهرکهای صنعتی اینجا کلیک کنید. 


سرگذشت کارآفرینان موفق صاحبان مشاغل اینجا کلیک کنید. 


 برای ثبت آگهی رایگان و تبلیغات خرید و فروش املاک و مستغلات اینجا کلیک کنید.


املاک صنعتی پایتخت

 املاک صنعتی پایتخت 

 جامعترین مرکز اطلاعات املاک در کشور  

 جاده مخصوص کرج (لشگری) ، جاده قدیم کرج (فتح) 

 مرکز شهر ، غرب تهران 

 خرید و فروش ، رهن و اجاره انواع ملک شامل: 

 انبار ، سالن ، سوله ، کارگاه ، کارخانه ، اداری ، تجاری ، فروش کارخانه 

انبارهای مواد غذایی ، آرایشی بهداشتی ، دارویی ، فروشگاههای اینترنتی

انبار ، کالاهای تجاری ، بازرگانی ، انبارهای عمومی و اختصاصی

کارخانجات تولیدی ، غذایی ، دارویی ، صنعتی ، شیمیایی

مطبخ ، کترینگ آشپزخانه صنعتی ، رستوران ، تالار و باغ تالار ، باغ و باغچه

تجاری ، تعمیرگاه مجاز ، نمایندگی ، کارواش ، گاراژ

اداری ، دفترکار ، سالن فیلمبرداری ، کنفرانس ، همایش

انبار روباز ، انبار سنگ ، کاشی ، سرامیک ، مصالح و آهن آلات ، دپوی خودرو

زمینهای کشاورزی و صنعتی ...

www.paytakhtmelk.ir

www.sulesara.ir

۰۲۱۶۶۱۸۸۸۵۳ – ۰۲۱۴۴۵۲۲۰۵۷

 ۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹ افشار 

نیازمند املاک اداری ، تجاری ، صنعتی شما جهت

 رهن و اجاره یا خرید و فروش در جاده مخصوص کرج ، جاده قدیم کرج ، مرکز شهر و غرب تهران هستیم.             

    (  به مابسپارید ازما بخواهید  )  

 اجاره انبار و املاک صنعتی اداری – تجاری را به مابسپارید 

 تا با معرفی برترین برندها و مشتریان سالها بی دغدغه از مشکلات موجر و مستاجر باشید. 

 درصورت تمایل فایل فروش یا اجاره ملکتان تماس حاصل نموده یا  مشخصات را به شماره 09122967839 واتساپ یا تلگرام نمایید. 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال