امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹
امروز ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
۰۹۱۲۲۹۶۷۸۳۹

«حمایت» بررسی کرد

دلایل سه گانه روند کاهشی نرخ ارز و سکه

نرخ دلار و سکه روز گذشته برای سومین روز متوالی روند نزولی خود را تجربه کرد. قیمت هر دلار آمریکا در معاملات دیروز با کاهش حدود 200 تومانی نسبت به روز شنبه به 12 هزار و 500 تومان رسید. قیمت هر سکه تمام بهار آزادی نیز در جهتی مخالف با اونس جهانی با کاهش حدود 100 هزار تومانی نسبت به روز شنبه به 4 میلیون و 350 هزار تومان رسید. کاهش نرخ حواله درهم، خبرهای مثبت سیاسی و همچنین کاهش تقاضا از مهمترین دلایل روند کاهشی نرخ ارز و سکه در بازار بوده است. با کاهش قیمت دلار فاصله نرخ ارز بازار آزاد با ارز نیما روز گذشته به 800 تومان رسید. فعالان بازار معتقدند کاهش اختلاف می‌تواند فضای جذاب‌تری را برای برگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی فراهم کند. در این شرایط به نظر می رسد به زمان راه اندازی بازار متشکل ارزی نزدیک می شویم. یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس به تازگی عنوان کرده تا زمانی که نرخ بازار آزاد به سامانه نیما نزدیک نشود، امکان تشکیل بازار متشکل ارزی وجود ندارد. رییس کل بانک مرکزی روز گذشته با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای حفظ تعادل بازارها از روند بازگشت ارزهای صادراتی در کشور ابراز رضایت نسبی کرد و این مساله را نشانه استقبال فعالان اقتصادی از سیاست‌های ارزی اخیر دانست.

عبدالناصر همتی در نشست هم اندیشی رییس کل بانک مرکزی با اعضای هیئت رئیسه اتاق‌های بازرگانی، تعاون و اصناف ایران، با تاکید بر اینکه بخش غیردولتی بازوی توانمند اقتصاد کشور است، تصریح کرد: «بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای رفع موانع فعالان بخش غیردولتی به کار می‌گیرد.» همتی با بیان اینکه بانک مرکزی در راستای حفظ تعادل بازارها، کنترل بازار ارز را در دستور کار دارد ابراز امیدواری کرد با تداوم آرامش نسبی بازارها شاهد رونق بیشتر تولید باشیم.

 

   کاهش تقاضا در بازار ارز

دلایل مختلفی در خصوص کاهش نرخ  ارز در بازار وجود دارد، اما مهمترین این دلایل به موضوع کاهش تقاضا برای خرید ارز

بازمی گردد. فعالان بازار معتقدند تا زمانی که تقاضا برای ارز در حد فعلی است و همچنین عرضه از سوی بانک مرکزی با این روند ادامه دارد شاهد تمایل نرخ ارز به سمت کاهش خواهیم بود.

مهمترین دلیل کاهش تقاضا به مساله کاهش سودآوری بازار ارز بازمی گردد. با کاهش نوسانات ارز، امکان نوسان گیری از این طریق کاهش یافته است و این مساله زیان هایی را متوجه دلالان کرده است.

به باور برخی کارشناسان دلارهای بالاخرید دلالان و زیان ناشی از این مساله یکی از دلایل کاهش تقاضای ارز از سوی آنها

بوده است. 

  زیان سه درصدی سرمایه‌گذاران دلار

کارشناسان اقتصادی و مسئولان بانک مرکزی در چند مدت گذشته، سرمایه‌گذاری در این بازار را اقدامی با ریسک بالا دانسته و از مردم خواسته‌اند که به این بازار ورود نکنند. بررسی ها نشان می دهد سرمایه‌گذاران دلار در این بازار در سال جاری زیان سه درصدی دیده اند  و این در شرایطی است که سرمایه گذاران بورسی در این مدت بازدهی بیش از 13 درصدی را نصیب خود کرده اند.

در روزهای پایانی سال گذشته، صرافی‌های مجاز بانک مرکزی هر دلار آمریکا را به قیمت ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومان و هر یورو را ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان می‌خریدند. اما در همان ماه‌های ابتدایی امسال، قیمت ارز باز هم با افزایش همراه شد؛ به طوری که در ابتدای اردیبهشت ماه، قیمت هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی به ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان و یورو به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. یک ماه بعد، قیمت ارز در همان حدود باقی ماند و این صرافی‌ها، دلار آمریکا را به قیمت ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان و یورو را ۱۵ هزار و ۸۵۰ تومان فروختند.

اما پس از آن قیمت ارز رفته رفته کاهش یافت تا جایی که قیمت هر دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان و یورو ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان است.

این در حالی است که برخی از دلالان بازار ارز معتقد بودند که نرخ دلار در سال جاری با رشد قابل توجهی همراه خواهد بود، اما با کنترل بازار توسط نهادهای مربوطه این امر اتفاق نیفتاد و ممکن است قیمت دلار باز هم نزولی باشد.

بررسی قیمت ارز از ابتدای سال جاری تاکنون نشان از آن دارد که افرادی که در این مدت اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده‌اند، نه تنها سودی شامل حالشان نشده، بلکه اندکی نیز ضرر کرده‌اند.

با توجه به قیمت ۱۲ هزار و ۸۹۰ تومانی دلار در ابتدای سال نسبت به قیمت ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان روز یکشنبه، قیمت این ارز در این مدت کاهش سه درصدی داشته و عملاً بازدهی این بازار برای سرمایه‌گذاران آن منفی سه درصد بوده است.

به این ترتیب می‌توان گفت که این بازار عملاً در دوره فعلی حداقل سود خود را برای سرمایه‌گذاران آن از دست داده و ممکن است این روند همچنان نیز ادامه داشته باشد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال